Odsłonięcie tablicy ku czci ofiar KL Warschau na Pawiaku. ZDJĘCIA!
Na terenie gdzie do 1944 stało więzienie Pawiak, podczas II wojny światowej katownia Gestapo, odsłonięto tablicę „w hołdzie ofiarom niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Warschau.
Tablica jest dziełem wybitnego młodego rzeźbiarza Bartłomieja Kurzei. W asyście żołnierzy Wojska Polskiego kwiaty i znicze złożyli przedstawiciele władz i stowarzyszeń w tym Młodzież Wszechpolska i Obóz Narodowo-Radykalny, a także mieszkańcy Warszawy.
Podczas II wojny światowej Niemcy planowali wymordowanie Polaków i zagarnięcie ich ziemi. Niemcy w okupowanej Polsce stworzyli cały przemysł zagłady. Jego częścią był obóz KL Warschau.
Na przełomie 1939 i 1940 roku w okupowanej Warszawie powstał obóz jeniecki. W 1942 roku Niemcy przekształcili go w obóz koncentracyjny. Obóz mieścił się w pięciu lokalizacjach, w trzech rejonach stolicy. Na Woli, w okolicy dworca Zachodniego, i na terenie zburzonego getta. Jednorazowo przebywało w nim do 65.000 Polaków. Były to ofiary łapanek i aresztowań.
Niemcy Polaków mordowali w komorach gazowych – największa z nich mieściła się w tunelu w okolicach Dworca Zachodniego, oraz w trakcie rozstrzeliwań i wieszania. Prawdopodobnie mniejsze komory gazowe Niemcy urządzili w pomieszczeniach na terenie zburzonego getta. Ofiary palono w Warszawie lub w Treblince. Warszawskie krematoria mieściły się w czterech miejscach, w czterech innych palono zwłoki na stosach. Niemcy mogli w KL Warschau wymordować do 200.000 Polaków.
Niemcy znając datę wybuchu powstania, zdecydowali się przed pierwszym sierpnia na likwidację obozu. Część więźniów zamordowano na miejscu, część zamordowano w innych obozach do których przepędzono uwięzionych. Archiwa obozu zniszczono, a budynki wysadzono.
Po wojnie o KL Warschau komuniści milczeli, bo na terenie KL Warschau więziono i mordowano polskich patriotów. Dziś milczy się bo tylko jedna nacja może mieć monopol na cierpienie, a nie są nią - w opinii posiadających władzę - Polacy.
Jan Bodakowski
fot. Prawy.pl/A.Bruchwald
Źródło: prawy.pl