Z kraju

Zmarł Andrzej Żupański, legendarny żołnierz AK

Nie żyje człowiek, fragment życia którego stał się kanwą do nakręcenia części fabuły „Czasu Honoru”. Zdobył na Niemcach milion dolarów w Warszawie, walczył na Wołyniu, a kilkadziesiąt lat później skutecznie przechytrzył Związek Ukraińców w Polsce. Miał 96 lat.

Odszedł mój przyjaciel, człowiek który miał bardzo duży wpływ na moje życie. Mogę tak go określić, mimo różnicy wieku, choć znałem zaledwie dekadę. A w przypadku jego działalności nie było to wiele. W lipcu posłanka Kukiz’15 Elżbieta Borowska, którą o to poprosiłem upomniała się na mównicy sejmowej o jego odznaczenie, argumentując, że nie ma wiele czasu. Bezskutecznie. Chciałem, żeby przed śmiercią miał szansę poczuć się zwycięzcą w swojej ostatniej walce. A walczył o odsłonienie dla opinii publicznej trzeciej zbrodni na narodzie polskim: Ludobójstwa Wołyńsko-Małopolskiego.

Już teraz ciśnie mi się to, co chciałbym opisać w kwestii bólu po stracie, ale wiem, że muszę najpierw napisać dla Czytelników o jego wojennym bohaterstwie. To jednak, z czego zasłynął w ostatnich latach życia, interesowało go najmniej. Doceniali to inni, bo działało na wyobraźnię. Zwłaszcza młodych ludzi. Najbardziej znany stał się za sprawą akcji „Góral”, podczas której 12 sierpnia 1943 roku, wraz z chłopcami z Armii Krajowej zdobył na Niemcach 105 milionów okupacyjnych złotych. W przeliczeniu milion dolarów, o ówczesnej dużo większej wartości.

Nie będę opisywał całej tej akcji, lecz wspomnę, iż czekał w furgonetce na konwój eskortowany przez Niemców. Kiedy dzięki wcześniejszym planom Niemcy byli zmuszeni pojechać konkretną drogą, po jednej stronie ulicy stał właśnie wspomniany samochód. W nim z gotowym do strzału stenem czekał Andrzej Żupański wraz z kolegą, który tak jak on trzymał broń. Kiedy podjechał samochód z gestapowcami, jedną stronę ulicy blokowała właśnie ich furgonetka. Drugą zablokował młody chłopak z konspiracji, pchający powoli wózek i przechodzący przez jezdnię. Niemcy musieli zwolnić. Dowódca krzyknął do pana Andrzeja oraz jego kolegi „Teraz!”. Obaj kopnęli drzwi furgonetki od wewnętrznej strony, niczym w gangsterskim filmie i mieli okazję zrobić z samochodu gestapowców sito.

Słyszałem, jak z nerwów, ten młody podówczas chłopak nie był w stanie na kilka dni przed akcją tknąć jedzenia. Zachował jednak zimną krew i wtedy i przez następne lata i kilkadziesiąt lat później. Na Wołyń przybył z tzw. ekipą warszawską już po ludobójstwie, które się tam dokonało. Zobaczył jako zdziwiony warszawski konspirator (choć urodzony w Gdyni) prawdziwą armię i obóz pod okupacją, kawałek wolnej Polski, na Wołyniu właśnie. To 27 Wołyńska Dywizja Piechoty AK miała rozpocząć operację „Burza”. Podczas jego szlaku bojowego jego koledzy z Wołynia złapali dwóch Ukraińców grasujących z bronią, ojca i syna. Ci ostatni sami zaczęli ściągać buty, by akowcom je oddać, licząc zapewne w zamian na lekką śmierć. Dowódca wydał rozkaz, by ich rozstrzelać. Pan Andrzej bezwiednie i głośno zaprotestował jako młody żołnierz, mówiąc iż są to jeńcy. Przełożony natychmiast rozkazał mu odejść i się nie wtrącać, mówiąc – „Pan nie widział swojej żony i dzieci w kałuży krwi”.

Jeszcze wtedy Andrzej Żupański nie wiedział o co chodzi, lecz ten moment zapamiętał na zawsze i nigdy o nim nie zapomniał. W wieku 90 lat powiedział mi o jednej ze swoich traum. Jego najlepsi przyjaciele, młode małżeństwo, członkowie AK w Hrubieszowskim, jadąc wozem zostali złapani przez UPA. Ukraińskiemu furmanowi darowano życie, stąd wiemy, że zginęli z rąk banderowców. Pamiętam bardzo dobrze jak wtedy powstrzymywał buzujące w nim emocje, a nie był człowiekiem emocjonalnym, lecz spokojnym i wesołym. Opowiadał, że Ewa była bardzo ładna. Mówił „Boże, Boże! Co oni jej musieli zrobić. Czy on przedtem musiał na to patrzeć! Boże! Czy jego zabili wcześniej?!”. Powiedział to w taki sposób, że z trudem i mnie udało się powstrzymać emocje na wodzy. Starałem się być dla niego wtedy wsparciem, bo on był dla mnie nim zawsze.

Kiedy w 2008 roku, gdy miał 87 lat przedstawiłem go swojej koleżance, powiedziała podówczas: „Chciałabym mieć taki umysł jak on chociaż w wieku lat 60-ciu”. Pan Andrzej surfował po internecie, wzbudzając zdziwienie swoich kolegów. Mówił, że to przyszłość mediów. Wraz z nim założyliśmy pod koniec 2007 roku pierwszą antybanderowską witrynę volgal.pl, od „Wołyń, Galicja”. Wzbudzała ona wściekłość nacjonalistów ukraińskich z mniejszości ukraińskiej w Polsce. Pojawiły się tam pierwsze wywiady z ludźmi publicznymi i znanymi. Mówili o okrutnych zbrodniach OUN-UPA, w które nie chciało się zwykłym Polakom wierzyć. Obaj bowiem wiedzieliśmy, że gdy prawda wypowiedziana jest przez ludzi, z których trudno zrobić wariata będzie to miało inną moc.

Na stronie pojawił się pierwszy, tak obszerny wywiad w tym temacie z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim. Podówczas ks. Tadeusz nie był jeszcze znany jako medialny lider w tych kwestiach. Kojarzono go wyłącznie ze sprawami szykan Służby Bezpieczeństwa wobec księży oraz wiedzy na temat tajnych współpracowników w Kościele. Obok księdza nękanego i poniżanego za Polski Ludowej, o podobnych doświadczeniach opowiadał tam jej bohater Mirosław Hermaszewski, pierwszy polski kosmonauta. Każdy wywiad cieszył nas obu. Z tonu pana Andrzeja można było wyczuć, iż dokonują się rzeczy wielkie. Dla mnie, młodszego adepta tych spraw znaczyło to bardzo wiele.

To pod kontrolą i przy wsparciu pana Andrzeja w 2009 roku wyprodukowałem pierwszą koszulkę patriotyczną z żołnierzami lwowskiej AK, podczas operacji „Burza” na obrazku. Mój przyjaciel żałował, że nie pociągnąłem dalej tej sprawy i miał rację. Koszulki patriotyczne opanowały dziś rynek, choć my byliśmy pierwsi. Polacy na Litwie okazali się jednak ważniejsi. Sam był w połowie po mamie z Kowieńszczyzny i pomimo wieku przychodził pod ambasadę Litwy protestować z nami w obronie praw litewskich Polaków. Kiedy zakładaliśmy z posłami na sejm Parlamentarny Zespół d. s. Kresów, Kresowian i Dziedzictwa Dawnych Ziem Wschodnich regulamin pisałem u niego w domu i czytałem mu na głos, co piszę.

Na posiedzenia zespołu uczęszczał, choć oślepł i ogłuchł. Kiedy osłabiał mu się wzrok, przy internecie siedział z ogromną lupą i dalej surfował. Zdawał sobie sprawę, iż wyglądać mogło to odrobinę komicznie, ale to był heroizm, bo z internetu korzystał, by pracować na rzecz Polski. Sam odbierał własne mejle. Gdy potrzebował coś znaleźć, a wzrok popsuł mu się bardzo – mówił mi, czy mógłbym mu tę stronę „wywołać”. Bolesne wspomnienia przed śmiercią wracały, choćby jego mama, która zginęła w obozie koncentracyjnym, zamordowana przez Niemców. Bardzo chciał wierzyć w to, że Europa się zmienia, że wojen już nie będzie. Chciał dla nas wszystkich młodych Polaków spokoju i chciał wreszcie wierzyć, że Unia Europejska jest tym czym jej przywódcy deklarowali, iż jest. Często się sprzeczaliśmy w tym temacie kiedy do niego przychodziłem.

Smutno było tylko, że liczba kontaktujących się z nim przyjaciół, którzy o nim pamiętali, gdy oślepł i ogłuchł zmniejszyła się o jakieś 90%, albo i 95%. Smutno było mnie, bo on się nigdy nie skarżył. Do samego końca. Cieszył się kiedy opowiadałem mu, że powstaje film „Wołyń”. Radował się kiedy spotykało mnie szczęście, którym chciałem się dzielić. Choć zawsze mogłem liczyć, że kiedy zdarzy się inaczej za każdym razem mnie wysłucha. Wielokrotnie wcześniej wtedy mi doradzał. Odwiedziłem go przed śmiercią, opowiadając o pewnych sprawach, które mnie trapią. Liczyłem, że to go ożywi. Tak się na krótko stało. Poruszyło go to, ale milczał i był bardzo smutny. Zawsze mogłem mu o wszystkim powiedzieć. Jednak wtedy, ostatni raz gdy go widziałem, miałem wyrzuty sumienia, że go obciążam.

Co jakiś czas tylko mówił zdanie o sprawie, o której mu opowiedziałem. Zaczął odgadywać pewne szczegóły i miał całkowitą rację. Było to w momentach, kiedy odzyskiwał kontakt z rzeczywistością. Złapałem go wtedy za rękę. Czułem się bezradny, sam odpowiednio byłem w nie najlepszym humorze i wiedziałem, iż nie mogę dać więcej, niż dałbym normalnie. Mogłem się tylko pomodlić. Jeszcze wcześniej przed ostatnim spotkaniem rozmawialiśmy o Bogu, o ranach które nosił w sercu po wojnie. A on przed śmiercią przejął się moimi, nie swoimi. Gdy spotykaliśmy się wcześniej mówił mi, że czeka na swój koniec i sam jest ciekaw, ile to jeszcze potrwa.

Największą wagę przywiązywał nie do swoich osiągnięć wojennych, lecz do misji 25 ostatnich lat swego życia, gdy zrywał zasłonę milczenia ze zbrodni OUN. W przeszłości zainicjował słynne seminaria „Polska-Ukraina; trudne pytania”. Pomysł był efektem pewnego rodzaju porażki. Otóż z kilkoma innymi weteranami AK jeździli po wszystkich uniwersytetach w Polsce, pytając rektorów i dziekanów czy ktoś nie chciałby się zająć badawczo sprawą dziesiątek tysięcy pomordowanych polskich kobiet i dzieci. Bohaterowie wojenni z AK niejako o to żebrali. Wszyscy odmówili. Zawsze to wspominał. Gdy próbowali zgromadzić historyków polskich z różnych miejsc sponsorzy odmawiali pieniędzy na coś tak „jednostronnego” i „nacjonalistycznego”.

Jakiż to zawód musiał być dla tych ludzi w wolnej Polsce? Wtedy wpadli na pomysł, by zrobić polsko-ukraińskie seminaria i wciągnąć w to Związek Ukraińców w Polsce. Pan Andrzej podejrzewał, że ZUwP, będzie myślał, iż historycy z obu stron będą ze sobą negocjować historię. Tymczasem on sam wiedział, co to warsztat historyka. Miał świadomość, że na każde stwierdzenie podczas seminariów potrzebny będzie twardy dowód w postaci źródeł. Wtedy prawda, jakakolwiek by nie była wyjdzie na jaw. Faktycznie ukraińska organizacja zgodziła się organizować to wspólnie i zaprosić uczonych z Ukrainy ze swojej strony. Nagle sponsorzy w III Rzeczypospolitej Polskiej się znaleźli. Po kilku seminariach w protokołach zgodności polskich i ukraińskich historyków, na podstawie badań pojawiły się twierdzenia, których nie zaakceptował ZUwP. I organizacja wycofała się jako partner.

Wycofali się także natychmiast sponsorzy, ale spotkania już nabrały pewnej marki i weterani znaleźli następnych. W taki sposób starzy akowcy według swojego planu użyli najbardziej nacjonalistycznej w Polsce ukraińskiej organizacji do odsłonięcia prawdy. Każde kolejne seminarium było coraz większym sukcesem. Aż do trzynastego, ostatniego, na które razem z panem Andrzejem organizowałem od strony technicznej wyjazd polskiej delegacji historyków do Lwowa w 2008 roku. Organizowanie spotkań dwóch grup historyków, z których ukraińska część opowiadała często bzdury, zwłaszcza na początku seminariów, powodowały oszczercze oskarżenia o zdradę. Tak samo ścieżki, które wydreptał do polityków, w tym Jacka Kuronia w sprawie badań naukowych obu grup historyków. Na końcu okazał się moralnym zwycięzcą, który doprowadził do wspólnych twierdzeń, jakie trudno było później neobanderowcom zanegować.

Razem z kolegami podjął decyzję o przerwaniu seminariów po ostatnim. Stało się tak, ponieważ widział, że ukraińscy historycy mają już niejako neobanderowski pistolet przy głowie. Na XIII obecny był m. in. Wołodymyr Wiatrowycz, jeden z głównych negacjonistów i fałszerzy. Wznawianie wspólnych prac historyków, przez byłego już szefa IPN Łukasza Kamińskiego, w sytuacji politycznej po Majdanie – uważał za gruby błąd. Jego zdaniem nie tylko nie posunęłoby to ustaleń na przód, ale nacjonaliści ukraińscy będą chcieli zanegować to co było już ustalone. I wiem od polskich historyków, że było dokładnie tak jak przewidział. Zawsze wiedziałem, że mam przed sobą w panu Andrzeju niedościgniony wzór mężczyzny i patrioty wychowanego przez II RP. Z naszych rozmów wyszło, że jego mama przed śmiercią modliła się często, by Bóg ocalił jego i jego braci. Tak się stało. Ten chłopiec o szlachetnym sercu z zaciśniętym ze zdenerwowania żołądkiem i stenem gotowym do strzału, podczas akcji „Góral” wydał z siebie wspaniałe owoce.

Odszedł człowiek pogodny, wielki patriota, pomimo swojego racjonalizmu i twardego stąpania po ziemi – faktycznie idealista. Wiedziałem o tym, takim dał mi się poznać. Żałuję, że wielu innych poznało go jedynie powierzchownie. Nie wiedziało o jego złotym sercu. To cios, którego powinienem był się spodziewać, ale mimo wszystko dałem się zaskoczyć, zupełnie irracjonalnie. Bo racjonalnie trudno jest mi na to spojrzeć.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

428 komentarzy

428 Komentarzy

 1. Situs Bolanation

  6 listopada 2017 at 05:22

  Dnt u hate wen a fckin person is bein aggy on a hot ass day like gtfoh….!!!|Stoneycold_xoxo|

 2. MichaelOppow

  23 listopada 2017 at 23:08

  https://otea.net/
  indian tea

 3. pirater un compte facebook

  24 listopada 2017 at 05:06

  pirater un compte facebook

 4. cheap viagra online

  14 grudnia 2017 at 15:58

  pirater un compte facebook

 5. Pingback: sleep salon

 6. Pingback: vermiculite

 7. Pingback: 816-524-0404 bankruptcy

 8. Pingback: Awesome Chrome Extensions 2018

 9. Pingback: ecchinagoods shop

 10. Pingback: social media manager

 11. Pingback: drone-works

 12. Pingback: casinospel

 13. Pingback: Homepage

 14. Pingback: file chapter 7 chapter 7

 15. Pingback: Tags

 16. Pingback: my latest blog post

 17. Pingback: typing application

 18. Pingback: Lotto Dominator Reviews

 19. Pingback: make millions with graphic design

 20. Pingback: הנחת תפילין בלוד

 21. Pingback: תפילין מחיר

 22. Pingback: hartford home insurance quote

 23. Pingback: jake burgess

 24. Pingback: geico homeowners insurance

 25. Pingback: usaa car

 26. Pingback: wedding gowns

 27. Pingback: global-bags shop

 28. Pingback: helicopter tour

 29. Pingback: best car and home insurance bundle

 30. Profit Squirrel

  17 stycznia 2018 at 21:54

  Great post and thanks for sharing. Please keep it up. All the best.

 31. Pingback: شهرزاد سوم

 32. Pingback: xyz資訊工坊

 33. Pingback: Longchamp Outlet Sale

 34. Pingback: truth mogul

 35. Pingback: Pop Beats for Sale

 36. Pingback: mp3

 37. Pingback: Buy Bitcoin Cash

 38. Pingback: electric boiler repair

 39. Pingback: Buy Viagra Online

 40. Pingback: Diving &Snorkeling

 41. Pingback: Recommended Site

 42. Pingback: Windows 10 Product key

 43. Pingback: hardware-stores shop

 44. Pingback: gym

 45. Pingback: pharmacie en ligne luxembourg

 46. Pingback: love

 47. Pingback: Cheap Oakleys for Sale

 48. Pingback: עוף כשר

 49. Pingback: buy-china-goods.com

 50. Pingback: instagram takipçi satın al

 51. Pingback: clic aqu�

 52. Pingback: mainostoimisto

 53. Pingback: Red Tea Detox Review

 54. Pingback: real jordans website

 55. Pingback: couples cruises

 56. Pingback: www.porn.com

 57. Pingback: jeremy

 58. Pingback: Rodney Walker MCA

 59. Pingback: click here

 60. Pingback: 15 Minute Manifestation Reviews

 61. Pingback: Verizon Email Login

 62. Pingback: guide

 63. Pingback: employeelogin.org

 64. Pingback: here

 65. Pingback: emergency plumbers south ealing

 66. Pingback: instagram hack 2

 67. Pingback: http://helios7blog.wordpress.com/2018/01/23/top-workers-compensation-lawyers-of-2018/

 68. Pingback: شهرزاد فصل سوم قسمت دوم

 69. Pingback: best free porn sites

 70. Pingback: 192.168.l.l

 71. Pingback: Read This

 72. Pingback: دانلود سریال شهرزاد قسمت سوم

 73. Pingback: Teen Porn

 74. Pingback: دانلود شهرزاد قسمت چهارم

 75. Pingback: Quince

 76. Pingback: melasma meaning in hindi

 77. Pingback: 0176 58456173

 78. Pingback: http://2ch-ranking.net/redirect.php?url=http://cs.finescale.com/members/serrr/default.aspx

 79. Pingback: cheap christian louboutin

 80. Pingback: best free porn site

 81. Pingback: Angela White Blacked Cant Wait To Take BBC

 82. Pingback: other

 83. Pingback: Sanitär

 84. Pingback: Website

 85. Pingback: Minibus Coventry

 86. Pingback: STAINLESS HANDLE

 87. Pingback: mutui online

 88. Pingback: Free MILF Porn

 89. Pingback: good porn sites

 90. Pingback: Bourn hall clinic delhi

 91. Pingback: https://membership.nra.org/Join/Annuals

 92. Pingback: http://pornofollies.com/

 93. Pingback: Laptops and accessories

 94. Pingback: Lisa Ann Porn Comeback

 95. Pingback: Asbestos Watch Sydney Service Asbestos Removal

 96. Pingback: Clear Asbestos Removal Brisbane Service Asbestos Testing

 97. Pingback: white noise mp3

 98. Pingback: look at this website

 99. Pingback: reputation protect

 100. Pingback: porn tapes

 101. Pingback: http://clubpenguin-codes.com/

 102. Pingback: รับทำวีซ่าเชงเก้น

 103. Pingback: cheap replica ray ban sunglasses

 104. Pingback: Read More Here

 105. Pingback: click here

 106. Pingback: beleza cara

 107. Pingback: Recommended Reading

 108. Pingback: wedding photographer CT

 109. Pingback: how do you get inquiries off your credit report

 110. Pingback: Superior Singing Method

 111. Pingback: knob

 112. Pingback: Cheap Atlanta Falcons Jerseys Sale

 113. Pingback: Pot O'Dongs Eva Notty Carolina Sweets

 114. Pingback: Look At This

 115. Pingback: he has a good point

 116. Pingback: iamtheceo

 117. Pingback: hell

 118. Pingback: https://www.google.es/url?sa=t&source=web&url=https://www.forbiddenplaygroundxxx.com

 119. Pingback: christian louboutin replica heels

 120. Pingback: wnetrz

 121. Pingback: instagram like bot

 122. Pingback: pakistani escorts

 123. Pingback: drone works binghampton ny

 124. Pingback: Internação Involuntária

 125. Pingback: link

 126. Pingback: weblink

 127. Pingback: why not try here

 128. Pingback: Visit Website

 129. Pingback: holiday payday loans

 130. Pingback: locksmith

 131. Pingback: leather wallet pattern

 132. Pingback: bad credit signature loans

 133. Pingback: http://jaredjhdyt.ezblogz.com

 134. Pingback: knob

 135. Pingback: https://mrbabyphotography.page4.me/

 136. Pingback: Read Full Article

 137. Pingback: porn videos

 138. Pingback: full movie online

 139. Pingback: screwing

 140. Pingback: Zella

 141. Pingback: Mindy

 142. Pingback: look at these guys

 143. Pingback: DraftKings NBA DFS Picks

 144. Pingback: https://www.vocabulary.com/profiles/A01T8AMSG1W53T

 145. Pingback: montaj aer conditionat ieftin bucuresti

 146. Pingback: Lån til Hi-Fi

 147. Pingback: fat burning tea

 148. Pingback: sexo peru

 149. Pingback: The 3 Week Diet System

 150. Pingback: Hardy Sandhu

 151. Pingback: zobacz

 152. Pingback: https://lamoosh1.quora.com/Paint-by-Number-Wall-Murals-For-Children-Areas

 153. Pingback: coupon for michael kors outlet

 154. Pingback: Nâng Mũi S Line

 155. Pingback: penis

 156. Pingback: old computer recycling

 157. Pingback: datacentre equipment disposal

 158. Pingback: it disposal companies

 159. Pingback: coupon codes

 160. Pingback: jake burgess springfield mo

 161. Pingback: WXY Wave Pattern

 162. Pingback: roofing

 163. Pingback: Rich Fucks Part 1 Bridgette B Ariana Marie

 164. Pingback: Levi

 165. Pingback: Clairvoyance

 166. Pingback: Phẫu Thuật Hàm Hô

 167. Pingback: Company website

 168. Pingback: hindi dubbed movies download

 169. Pingback: oakley factory pilot gloves australia

 170. Pingback: putas de av arequipa

 171. Pingback: I was reading this

 172. Pingback: taxi siofok

 173. Pingback: business

 174. Pingback: vagina

 175. Pingback: learn more

 176. Pingback: computer disposal companies

 177. Pingback: restauracja pakistanska warszawa

 178. Pingback: Promotional products australia

 179. Pingback: click this

 180. Pingback: sadist

 181. Pingback: canada goose toronto outlet

 182. Pingback: matthew pillmore

 183. Pingback: Whatsapp Scraper

 184. Pingback: real instagram likes

 185. Pingback: travel app

 186. Pingback: tani bus do szwajcarii

 187. Pingback: payday loans

 188. Pingback: Electrician Elk Grove Village

 189. Pingback: Chiropractor Lincoln park

 190. Pingback: he has a good point

 191. Pingback: Brawl Stars Cheats

 192. Pingback: https://www.acheinabaixada.com.br/

 193. Pingback: JBOSS

 194. Pingback: high admin cost

 195. Pingback: scam befollowers

 196. Pingback: elvis impersonator

 197. Pingback: Cheap Baby Clothes Australia

 198. Pingback: copywriter

 199. Pingback: web design new york ny

 200. Pingback: listen to this podcast

 201. Pingback: WPX hosting reviews

 202. Pingback: IPhone bulk

 203. Pingback: http://facefullz.info/

 204. Pingback: James Vertzayias

 205. Pingback: bigg boss 12 watch online

 206. Pingback: prostitutas en lima

 207. Pingback: casino

 208. Pingback: celular shades

 209. Pingback: cellular blind

 210. Pingback: custom honeycomb shades

 211. Pingback: Soccer Tips

 212. Pingback: arw investments llc

 213. Pingback: david sammon colorado springs

 214. Pingback: sosua guide

 215. Pingback: AC Services Dubai

 216. Pingback: James Vertzayias

 217. Pingback: How to Get Rid of Acid Reflux in Throat Naturally

 218. Pingback: Fat Decimator System

 219. Pingback: Finity Group

 220. Pingback: Get More Information

 221. Pingback: mensagem de amor

 222. Pingback: optindatalist high conversions

 223. Pingback: بهترین وکیل تهران

 224. Pingback: dating site review

 225. Pingback: James Vertzayias

 226. Pingback: Mexico turnkey

 227. Pingback: Read Full Article

 228. Pingback: how to get rid of dry cracked lips

 229. Pingback: capodanno versilia

 230. Pingback: discoteche forte dei marmi

 231. Pingback: short url instagram

 232. Pingback: autocad

 233. Pingback: Compose Music

 234. Pingback: James Vertzayias

 235. Pingback: Immigration Solutions

 236. Pingback: XXX PORN

 237. Pingback: wedding photography brampton

 238. Pingback: ecm tools

 239. Pingback: دستگاه مهرسازی

 240. Pingback: hair fall treatment Chennai

 241. Pingback: Dr. Robert Smith Newcastle

 242. Pingback: Clyde Hollick

 243. Pingback: ICO Black Hat Forum

 244. Pingback: Colaborar Ava

 245. Pingback: dyke

 246. Pingback: Web Site

 247. Pingback: fuck

 248. Pingback: All Blacks Store

 249. Pingback: mortgage broker

 250. Pingback: estate agent tenerife

 251. Pingback: sex

 252. Pingback: kendall

 253. Pingback: schlong

 254. Pingback: mast

 255. Pingback: vacation package

 256. Pingback: best car accident attorney

 257. Pingback: yoga teacher training

 258. Pingback: 五十路

 259. Pingback: Farsi Translation

 260. Pingback: mother

 261. Pingback: maso

 262. Pingback: Campeonato Brasileiro Store

 263. Pingback: how is blister packaging made step by step

 264. Pingback: pantry door organizer

 265. Pingback: Urdu Typesetting

 266. Pingback: Bakery classes at Vocotionz

 267. Pingback: Judi Online

 268. Pingback: free mobile porn

 269. Pingback: matthew pillmore reviews

 270. Pingback: aaron woodman chicago

 271. Pingback: Phoenix Auto Lock Out

 272. Pingback: boff

 273. Pingback: good movie streams

 274. Pingback: mortgage broker Scottsdale

 275. Pingback: https://list.ly/i/2823487

 276. Pingback: sexy

 277. Pingback: nycdoe

 278. Pingback: https://www.instantwrinklereducer.com/ct/183292

 279. Pingback: free roblox robux

 280. Pingback: meet positive singles

 281. Pingback: hauntrave.com

 282. Pingback: porn

 283. Pingback: car removals/car removal

 284. Pingback: buy viagra online

 285. Pingback: cbd oil for sale

 286. Pingback: poker

 287. Pingback: jizz

 288. Pingback: viagra online

 289. Pingback: barbershop in east village

 290. Pingback: Lesb

 291. Pingback: silk bedding

 292. Pingback: mcse courses

 293. Pingback: dominos voucher codes £10 off

 294. Pingback: breast

 295. Pingback: micro needles

 296. Pingback: inversion table reviews

 297. Pingback: hair extensions

 298. Pingback: Adobe

 299. Pingback: haunt rave

 300. Pingback: silk sheets

 301. Pingback: boob

 302. Pingback: Doctor Tech

 303. Pingback: Full Report

 304. Pingback: click here

 305. Pingback: pregnancy miracle lisa

 306. Pingback: weight loss advertisements

 307. Pingback: orgas

 308. Pingback: lose belly fat

 309. Pingback: cock

 310. Pingback: porn movie

 311. Pingback: maso

 312. Pingback: mother

 313. Pingback: Hillomaisteri Blogi

 314. Pingback: Liteblue

 315. Pingback: tutor finder in Melbourne

 316. Pingback: Liteblue login

 317. Pingback: fuck videos

 318. Pingback: fuck videos

 319. Pingback: Digital Marketing in Houston Texas

 320. Pingback: matthew pillmore

 321. Pingback: legalgrace.us

 322. Pingback: دانلود همه می دانند

 323. Pingback: Patrick

 324. Pingback: cum

 325. Pingback: Garry

 326. Pingback: kimono robe plus size

 327. Pingback: Casino bonus bagging

 328. Pingback: amazon fba guide

 329. Pingback: metropolitan group home exteriors

 330. Pingback: metropolitan group home exteriors reviews

 331. Pingback: zac drone works

 332. Pingback: aaron woodman

 333. Pingback: Arabic Voice Over

 334. Pingback: produtos eroticos

 335. Pingback: the best games

 336. Pingback: silk robe plus size

 337. Pingback: seo uk

 338. Pingback: virgin hair

 339. Pingback: Chinese Hot Homemade

 340. Pingback: remy brand hair

 341. Pingback: aaron woodman real estate

 342. Pingback: estate agents dublin

 343. Pingback: canelo vs ggg live stream

 344. Pingback: Dr. Robert Smith Newcastle

 345. Pingback: tubepla.net download781 afeu23na236 abdu23na46

 346. Pingback: Demeter Fertility

 347. Pingback: Entertainment

 348. Pingback: clenbuterol

 349. Pingback: k streaming

 350. Pingback: ccna training london

 351. Pingback: Pandora Shop

 352. Pingback: adult

 353. Pingback: http://listing.thehoverbureau.com/bt/220_81st_st_w.html

 354. Pingback: automotiveflower.com

 355. Pingback: about his

 356. Pingback: brockdamic lyric videos

 357. Pingback: latinosposttech

 358. Pingback: dead-days.com

 359. Pingback: http://www.hotel-travel-america.com

 360. Free Instagram Followers Trial

  7 września 2018 at 23:34

 361. Pingback: forsikringer

 362. Pingback: Sheepshead Bay and Madison

 363. Pingback: myloweslife

 364. Pingback: artificial intelligence

 365. Pingback: Ellen

 366. Pingback: AWS Cloud Certified

 367. Pingback: rankked.com

 368. Pingback: base camp bd

 369. Pingback: pet tags

 370. Pingback: if the love doesn't feel like 90s r&b shirt

 371. Pingback: best car insurance

 372. Pingback: Publix Passport associate login

 373. Pingback: alquiler de maquinaria para construccion en queretaro

 374. Pingback: rotulos led

 375. Pingback: Get Free Panda Express coupons for taking the Panda Express survey in 5 minutes

 376. Pingback: The Lost Book Of Remedies

 377. Pingback: The 2 Week Diet

 378. Pingback: secrecy club girlfriend

 379. Pingback: create poster online

 380. Pingback: create motivational poster

 381. Pingback: birthday themes for adults

 382. Pingback: verbal abuse b-rock cd

 383. Pingback: whore

 384. Pingback: 21 Day Flat Belly Fix

 385. Pingback: check it out

 386. Pingback: corporate office mail address

 387. Pingback: christian-t-shirts.org

 388. Pingback: link

 389. Pingback: http://usaphonenumbers.info

 390. Pingback: Adressen kaufen

 391. Pingback: CA inter COSTING

 392. Pingback: careers

 393. Pingback: slut

 394. Pingback: kupon palsu

 395. Pingback: curcumine

 396. Pingback: Bentley workshop and repair manual

 397. Pingback: The Lost Ways

 398. Pingback: Tesla Code Secrets

 399. Pingback: voices in my head

 400. Pingback: good casino

 401. Pingback: Pinganillo para examen

 402. Pingback: adam kicinski

 403. Pingback: sex

 404. Pingback: porn

 405. Pingback: go to www

 406. Pingback: buy viagra online

 407. Pingback: 123movies

 408. Pingback: Get More Information

 409. Pingback: retirement account 401k

 410. Pingback: Eletricista

 411. Pingback: angel investor websites

 412. Pingback: Metal Pins

 413. Pingback: dropnshop

 414. Pingback: is grand mondial is legit?

 415. Pingback: Manifestation Miracle

 416. Pingback: Agencia de escorts

 417. Pingback: lucrare de licenta

 418. Pingback: bitcoin org

 419. Pingback: Exchange Ethereum to Dollars

 420. Pingback: Samantha Norman

 421. Pingback: he has a good point

 422. Pingback: pharmacy

 423. Pingback: Walmartone login

 424. Pingback: art panel

 425. Pingback: Ada

 426. Pingback: Robert Smith Newcastle

 427. Pingback: 123movies

 428. Kratom Powder

  17 sierpnia 2020 at 21:44

  If you love Kratom Powder go and check out GLAKratom, a top quality supplier of fresh Kratom powders, with a nice variety of kratom strains.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra