Z zagranicy

Na Ukrainie ostro odpowiadają Polakom w sprawie OUN – UPA i zaczynają się odgrażać

Od połowy stycznia tego roku rośnie niebezpiecznie napięcie w stosunkach polsko – ukraińskich. Zaczęło się od wysadzenia krzyża pomnika w Hucie Pieniackiej, zaraz potem było sprofanowanie pomnika katyńskiego w Bykowni pod Kijowem oraz cofnięcie zgody na wjazd na Ukrainę dla prezydenta miasta Przemyśla. W tej sytuacji posypały się wywiady i wypowiedzi dziennikarzy i polityków oraz osób mocno zaangażowanych z obu stron.

 

W pierwszych dniach lutego w rozmowie z tygodnikiem „Do Rzeczy” Jarosław Kaczyński powiedział: Nie możemy ciągle przez lata zgadzać się, by na Ukrainie budowano kult ludzi, którzy wobec Polaków dopuścili się ludobójstwa, i to takiego, że choć trudno było przebić w okrucieństwie Niemców, to oni ich przebili. Krótko mówiąc, to sprawa pewnego wyboru Ukrainy. Powiedziałem wyraźnie panu prezydentowi Poroszence, że z Banderą to oni do Europy nie wejdą. To jest sprawa dla mnie jasna, bo wykazaliśmy ogromną cierpliwość, ale są jej granice.”. Co ciekawe prezes Prawa i Sprawiedliwości (PiS) dodał znacząco, że prezydent Ukrainy udzielił mu „skomplikowanej odpowiedzi”.

Wyjawił też raz jeszcze kierunek polityczny największego, polskiego ugrupowania politycznego: „Prawo i Sprawiedliwość dąży w swojej polityce zagranicznej do zacieśnienia relacji z Ukrainą. Plany napotykają jednak na trudności. Największą z nich jest skłonność naszych sąsiadów do budowania swojej tożsamości na kulcie zbrodniarzy odpowiadających za ludobójstwo dokonane na Polakach. Nie może być na to zgody.”.

Z Banderą to oni do Europy nie wejdą! To mocne, mądre i b. potrzebne stanowisko Jarosława Kaczyńskiego, lidera PiS. Na uwagę zasługują również słowa: „…wykazaliśmy ogromną cierpliwość…”. Dokładnie tak! Kresowianie w Polsce długo czekali na takie słowa, niekiedy walczyliśmy samotnie dość długo, ale doczekaliśmy. Teraz liczymy na konsekwencję, wytrwałość i czyny! Te czyny to przede wszystkim konieczność zabezpieczenia wszystkich, możliwych miejsc zbiorowych rzezi i upamiętnienie tych miejsc choćby prostym krzyżem.

Rozumiem ze PiS chce na kanwie wprowadzania Ukrainy do Europy wolnych narodów, nieco przycisnąć w sprawie gloryfikowania zbrodniarzy przez liderów współczesnej Ukrainy z prezydentem Petro Poroszenko na czele oraz przy czynnym błogosławieństwie Cerkwi grecko – katolickiej, co szokuje szczególnie. Jednak to za mało! Ukraińcy zagnieździli się już na dobre w Polsce. Kiedy się umocnią, zaczną mieszać w Polsce, przeważnie w szeregach patriotycznych, przestrzegam przed tym szczególnie, gdyż Ukraińcy specjalnie lubią politykę zakulisowego napuszczania jednych na drugich. Trzeba jak najszybciej zablokować wpływy neobanderowców w Polsce! Trzeba jak najszybciej pomóc Polakom we Lwowie, a szczególnie na Żytomierszczyźnie. Trzeba uderzyć z całą siłą w propagandę neonanderowską w Polsce i na Ukrainie oraz w Kanadzie.

 

Polska nie zgadza się na promowanie oprawców i ludobójców

 

Z kolei tylko kilka dni wcześniej Prezes PiS Jarosław Kaczyński, komentując kwestię trudnych relacji z Ukrainą powiedział w rozmowie z TVP Rzeszów: „Jest ciągle niepewne czy Ukraina pójdzie w stronę, która w Polsce jest nie do zaakceptowania, czyli oparcia swojej historycznej legitymacji o tradycje UPA, o tradycje organizacji, które dopuściły się potwornych zbrodni na Polakach, czy też z tej drogi zrezygnuje.”. I dalej jasno zadeklarował: „My w każdym razie na pewno nie zejdziemy z tej linii i będziemy interesów Polski bronić; bo to jest interes. Jeżeli jakiś kraj by uznał, że mordowanie jego obywateli, masowe, wyjątkowo okrutne jest w jakimś szczególnym kontekście dopuszczalne, to można powiedzieć: wyrzekłby się swoich najbardziej elementarnych praw”.

W sprawie rzezi wołyńskiej, której ludobójczy charakter i prawdziwy przebieg Ukraina kwestionuje, poinformował, że grudniowe rozmowy z prezydentem Poroszenko miały: „taki przebieg, że pan prezydent Ukrainy nie może mieć wątpliwości, iż Polska na taką sytuację, w której oprawcy, masowi mordercy czy ludobójcy są na Ukrainie bohaterami, się nie zgadza; że promowanie takich postaw jest niedopuszczalne w cywilizowanym świecie”. I dodał b. klarownie: „Ja rozmawiałem dosyć długo z prezydentem Poroszenką w sposób całkowicie jednoznaczny.”.

Jarosław Kaczyński odniósł się także do kwestii zakazu wjazdu na Ukrainę, jaki otrzymał prezydent Przemyśla, Robert Choma: „Być może jest to niefortunna – z punkty widzenia Ukrainy – reakcja, a może jakieś inne czynniki zdecydowały.”. Z kolei na pytanie czy w tej kwestii między Polską a Ukrainę dojdzie do „zgrzytu” czy poważnej „rysy” na obustronnych relacjach, szef PiS odparł dyplomatycznie: „To jeszcze zobaczymy.”.

Kilka dni temu zakaz ten oficjalnie, ostatecznie cofnięto. Prezydent Przemyśla wybierał się do Lwowa, na zaproszenie polskiego konsulatu, gdy okazało się, że objęty został zakazem wjazdu na Ukrainę. Zakaz miały wydać Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Jednak na początku nie poinformowano prezydenta o powodzie przyznania takiego zakazu. Dopiero później rzecznik Służby Bezpieczeństwa przyznała, że Robert Choma nie może wjechać na Ukrainę z powodu działalności „antyukraińskiej” i wspierania „marszów antyukraińskich”.

Co ciekawe powód ten zapewne odnosił się do zaangażowania prezydenta w marsz upamiętniający bitwę pod Niżankowicami. W walkach, które odbyły się w grudniu 1918 roku, polegli polscy harcerze i uczniowie, broniąc Przemyśla przed Ukraińcami. Stanowcze protesty Polaków odniosły póki co skutek, bo w piątek SBU potwierdziła, że anulowała zakaz wjazdu do tego kraju dla prezydenta Chomy. Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca decyzję dotyczącą prezydenta Przemyśla nazwał „pomyłką techniczną”, która została naprawiona. Informacje na ten temat są dostępne na stronie: http://www.pch24.pl/kaczynski-o-ukrainie–polska-nie-zgadza-sie-na-promowanie-oprawcow-i-ludobojcow,49089,i.html#ixzz4X8vv5SNA

 

Na Ukrainie ostro odpowiedzieli Polakom i zaczynają się wrogo odgrażać

 

Już 31 stycznia w wywiadzie na portalu Dyvys.info Wołodymyr Wiatrowycz Prezes Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej, ostro skrytykował lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego za jego słowa na temat ukraińskiej polityki historycznej. Stwierdził bez ogródek i wprost: „Ani Polska, ani żadne inne państwo nie ma prawa żądać od drugiego państwa, żeby jakoś uzgadniało swoje rozumienie historii lub tym bardziej, aby wyrzekało się części swojej historii. Tego typu wypowiedzi bardzo przypominają te, które słyszeliśmy od naszego wschodniego sąsiada. (…) Uważam, że taka grubiańska deklaracja ze strony jednego z ważniejszych polskich polityków była bardzo niewłaściwa.”.

Dalej prezes UIPN stwierdził: „Na tym etapie udział polityków powinien się zakończyć. Zamiast tego znowu odnowili nikomu niepotrzebną dyskusję, znowu zaczęli mówić o jakichś ponownych przeprosinach. Myślę, że jeśliby te same procesy rozpoczęły się odnośnie polsko – niemieckiego pojednania to również nie sprzyjałoby normalnym stosunkom między obecną Polską i Niemcami. I postawiłoby sprawę istnienia obozów koncentracyjnych w Polsce do lat 60. ubiegłego stulecia. Myślę, że niektórzy polscy politycy chcą stworzyć dla polskiego społeczeństwa zręczny obraz narodu – ofiary, obraz, który zachwiał się w ciągu ostatnich 10 – 20 lat, biorąc pod uwagę krążące informacje o udziale Polaków w antyżydowskich pogromach.”.

Wiatrowycz dopytywany o wyjście z tej trudnej sytuacji odpowiedział: „To nie nadaje się do politycznych targów lub kompromisów”. I jeszcze na dokładkę dosmażył tego kotleta: „Tego typu deklaracje, które usłyszeliśmy od pana Kaczyńskiego są bardzo niepokojące. (…) Ci politycy, którzy artykułują takie wymagania nie widzą przyszłej Ukrainy jako prawdziwie niepodległej.”.

Artykuł na ten temat znajdziesz po tym adresem:

http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/wiatrowycz-ostro-odpowiada-kaczynskiemu-taka-grubianska-deklaracja-byla-niewlasciwa

Nie przebierał w słowach natomiast na Facebooku Bohdan Czerwak, gdzie napisał: „Jego [Jarosława Kaczyńskiego] stanowisko odnośnie OUN i UPA niczym nie różni się od stanowiska Kremla.”. To naturalnie odnośnie wypowiedzi szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego o tym, że gloryfikowanie Stepana Bandery i zbrodniarzy z OUN-UPA uniemożliwi Ukrainie integrację z UE.

Po czym posunął się nawet do podłych gróźb względem Polaków, lider frakcji melnykowskiej OUN pyta bowiem publicznie: „Kreml naszą odpowiedź dostaje w Donbasie. Konkretnie – pod Awdijiwką. Kaczyński jest albo ślepy, albo głupi, skoro tego nie widzi. Myśli, że istnieje jakaś siła, która może zmienić nastawienie Ukraińców do OUN, UPA, Konowalca, Melnyka, Bandery, Olżycza, Szuchewycza. Taka siła nie istnieje. O czym przekonali się moskale. Polacy też chcą się przekonać?”.

Widać jednak że w swoich namiętnościach nie jest na Ukrainie osamotniony bowiem także lider batalionu ochotniczego OUN, Mykoła Kochaniwskij stwierdził, że ostatnia wypowiedź szefa PiS nt. Ukrainy była „absolutnie szowinistyczna”. Po czym stwierdził: „To tak samo, jakbyśmy mówili Polakom, że powinni usunąć ze swojej historii Piłsudskiego.”.

Te szokujące i jednoznaczne wypowiedzi znajdziesz pod adresem:

http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/lider-oun-grozi-polakom-uzyciem-sily-moskale-juz-sie-przekonali-polacy-tez-chca

 

To nie jest czas na brydża czy na partię szachów

 

Z powyższych treści jasno wynika zatem, że relacje polsko – ukraińskie znów znalazły się w punkcie martwym. Przed Rzezią Wołyńską bowiem żądano od Polaków, by wynieśli się za San, a dziś żąda się by zaakceptować ludobójców jako oficjalnych bohaterów Ukrainy. Naturalnie oba żądania nie mogły być przez Polaków spełnione z powodów jak najbardziej cywilizowanych i humanistycznych, jednym słowem obiektywnych! Najbardziej szokujący pozostaje fakt, że wg zapisków nawet duchowy przywódca Ukraińców abp Andrzej Szeptycki na wieść o rzeziach, miał pytać dlaczego Polacy nie chcą wynieść się po prostu za rzekę San. I dziś dokładnie tak samo abp Światosław Szewczuk i inni z Cerkwi grecko – katolickiej, pytają bez zmrużenia oka dlaczego Polacy nie chcą czcić Ich narodowych bohaterów. Zgroza!

W tym wszystkim na pozytywną uwagę zasługuje ostatnia, szczególna aktywność prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz w jakimś sensie zauważalna, niemal zwyczajowo już, postawa uników, a nawet milczenia Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Niemrawa postawa głowy państwa współgra niestety z bezbarwnym wydaje się szefem polskiego MSZ Witoldem Waszczykowskim. Tymczasem to nie jest czas na brydża, czy na partię szachów! Sytuacja się zaostrza i mocno polaryzuje! Nie spełnienie pierwszego żądania ukraińskich nacjonalistów, skończyło się dla Polaków na Wołyniu i Kresach demonicznym ludobójstwem, jak zatem zakończy się to drugie żądanie, stawiane nam oto dziś.

Nieznani sprawcy po raz kolejny dali o sobie znać na Ukrainie. Po Hucie Pieniackiej i Bykowni przyszedł czas na Lwów. Tym razem obrzucili czerwoną farbą siedzibę polskiego konsulatu we Lwowie, a na jego parkanie pozostawili niedokończony napis „Nasza ziemia”.

Jan Piekło, ambasador RP w Kijowie poinformował, że w zajściu uczestniczyły dwie osoby. Dodał, że strona ukraińska bardzo szybko zareagowała na to zdarzenie. Do konsula generalnego we Lwowie Wiesława Mazura zadzwonił gubernator obwodu lwowskiego: „Wyraził ubolewanie i zadeklarował współpracę przy wykryciu sprawców. Jednocześnie zadeklarował pomoc przy usuwaniu tego napisu”. Jest to zatem kolejny tego typu incydent, jaki miał miejsce na Ukrainie w ostatnich tygodniach. 9 stycznia zdewastowany został pomnik Polaków pomordowanych w 1944 roku w Hucie Pieniackiej przez oddziały ukraińskiej dywizji SS-Galizien. 25 stycznia czerwoną farbą wymazano pomniki na cmentarzu ofiar NKWD w Bykowni, gdzie pochowano m.in. Polaków zamordowanych w czasie zbrodni katyńskiej.

Wcinający ze smakiem nasz chleb w ambasadzie w Kijowie Jan Piekło raczył stwierdzić: „Sprawcom chodzi o to, by się one popsuły; chcą doprowadzić do sytuacji, w której Polacy i Ukraińcy będą się o to nawzajem obwiniać.”. Ot i wszystko, co chciałoby się powiedzieć. Sprawa załatwiona. Tymczasem absolutnie niezałatwiona! Nie zmienia to bowiem faktu Panie ambasadorze Piekło, że od kiedy postępuje proces neobanderyzacji Ukrainy, takie sytuacje mają naturalne paliwo, by takie prowokacje i wprost akty wrogości łatwo rozpalać.

Sławomir Roch

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

416 komentarzy

416 Komentarzy

 1. pirater un compte facebook

  16 listopada 2017 at 00:33

  pirater un compte facebook

 2. pirater un compte facebook

  16 listopada 2017 at 11:54

  pirater un compte facebook

 3. poker

  17 listopada 2017 at 10:21

  pirater un compte facebook

 4. payday loan

  23 listopada 2017 at 12:06

  pirater un compte facebook

 5. pirater un compte facebook

  24 listopada 2017 at 09:40

  pirater un compte facebook

 6. pirater un compte facebook

  29 listopada 2017 at 08:49

  pirater un compte facebook

 7. cheap viagra online

  5 grudnia 2017 at 18:54

  pirater un compte facebook

 8. cheap viagra online

  6 grudnia 2017 at 10:45

  pirater un compte facebook

 9. pirater un compte facebook

  8 grudnia 2017 at 05:27

  pirater un compte facebook

 10. pirater un compte facebook

  14 grudnia 2017 at 17:12

  pirater un compte facebook

 11. payday loan

  16 grudnia 2017 at 04:48

  pirater un compte facebook

 12. pirater un compte facebook

  16 grudnia 2017 at 11:20

  pirater un compte facebook

 13. gewürze kaufen schweiz

  23 grudnia 2017 at 23:24

  I value the blog. Awesome.

 14. Pingback: ร้านเสริมสวย

 15. Pingback: matthew pillmore

 16. Pingback: drone-works

 17. Pingback: Read Full Report

 18. Pingback: Clicking Here

 19. Pingback: Bankruptcy Attorney

 20. Pingback: licensed moneylender

 21. Pingback: Flower delivery singapore

 22. Pingback: Lotto Dominator Formula

 23. Pingback: master typing

 24. Pingback: licensed moneylender

 25. Pingback: חנות למזוזות בלוד

 26. Pingback: כיפות בלוד

 27. Pingback: Ukraińcy ostro odpowiadają Polakom w sprawie OUN – UPA i zaczynają się odgrażać – Site Title

 28. Pingback: pewność siebie

 29. Pingback: Get the facts

 30. Pingback: Los Angeles Escorts

 31. Pingback: USAA homeowners insurance quote

 32. Pingback: car and house insurance bundles

 33. Pingback: GEICO homeowners insurance

 34. Pingback: outdoor999 store

 35. Pingback: meeting

 36. Pingback: https://amishfurniture-amishfurniture--m7zs.squarespace.com/

 37. Pingback: reviews of Phen375

 38. Pingback: quotes on life and health insurance

 39. Pingback: Sell mobile phone

 40. Pingback: supplements

 41. Pingback: mp3

 42. Pingback: electric boiler repair

 43. Pingback: gravity vortex

 44. Pingback: Fonte

 45. Pingback: here

 46. Pingback: Buy Viagra Online

 47. Pingback: Discover More

 48. Pingback: http://www.xmghx.net

 49. Pingback: bionda figa

 50. Pingback: Microsoft Windows 10 Buy

 51. Pingback: Click here

 52. Pingback: legal steroids gnc

 53. Pingback: ou acheter cialis

 54. Pingback: http://www.vamphq.com/how-to-find-the-best-dental-office-in-san-diego.html

 55. Pingback: Fake Oakleys

 56. Pingback: dating

 57. Pingback: communication

 58. Pingback: chinagoodsonline store

 59. Pingback: instagram takipçi satın al

 60. Pingback: Navision Advanced Management Edition

 61. Pingback: buy viagra online

 62. Pingback: The Red Tea Detox

 63. Pingback: Mainostoimisto

 64. Pingback: affordable home insurance

 65. Pingback: ABOGADO ESPECIALISTA en CONSUMO

 66. Pingback: oakleys for cheap

 67. Pingback: Vert Shock Workout

 68. Pingback: instagram hack

 69. Pingback: avery

 70. Pingback: Tony Robbins

 71. Pingback: 15 Minute Manifestation Review

 72. Pingback: mcgutcheine

 73. Pingback: What is Motor Club Of America

 74. Pingback: homepage

 75. Pingback: pikalaina ilman luottotietoja

 76. Pingback: Publix Passport

 77. Pingback: best budget mountain bike helmet

 78. Pingback: دانلود سریال شهرزاد فصل دوم قسمت دوم

 79. Pingback: best free porn site

 80. Pingback: boiler repair hampstead

 81. Pingback: porn list

 82. Pingback: شهرزاد سوم

 83. Pingback: شهرزاد سوم

 84. Pingback: Comcast Headquarters Corporate Office Phone Number

 85. Pingback: Quince

 86. Pingback: شهرزاد چهارم

 87. Pingback: دانلود سریال شهرزاد قسمت سوم

 88. Pingback: gerd diet recipes

 89. Pingback: allied insurance quote

 90. Pingback: xxx sites

 91. Pingback: http://2ch-ranking.net/redirect.php?url=http://www.losy-absolwentow.up.wroc.pl/kunena/profil/21703-adkkk

 92. Pingback: http://2ch-ranking.net/redirect.php?url=http://forums.prosportsdaily.com/member.php?436734-belll

 93. Pingback: http://sydneynewbornphotographysite.postbit.com/the-actual-importance-of-pre-natal-and-newborn-photographs.html

 94. Pingback: replica louboutin

 95. Pingback: bermain judi dadu lewat android

 96. Pingback: good nutrition for child

 97. Pingback: Sanitär

 98. Pingback: list of small businesses

 99. Pingback: Moriah Mills Bathtub Sex

 100. Pingback: see this website

 101. Pingback: Minibus Coventry

 102. Pingback: here

 103. Pingback: دانلود سریال شهرزاد

 104. Pingback: Purple Mattress Dangerous Powder

 105. Pingback: local carpet cleaning

 106. Pingback: ventovox

 107. Pingback: CONTRIBUTE To NRA

 108. Pingback: Bourn hall clinic

 109. Pingback: Mandy Flores Mom And Stepson Share A Bed

 110. Pingback: Bulk SMS Macao

 111. Pingback: отношения

 112. Pingback: Asbestos Watch Perth

 113. Pingback: Popeyes Menu

 114. Pingback: Target Corporate Office

 115. Pingback: http://www.outdoor999.com

 116. Pingback: red sole shoes replica

 117. Pingback: http://clubpenguin-codes.com/

 118. Pingback: Travel Deals

 119. Pingback: click here

 120. Pingback: Online Pokies

 121. Pingback: Casino Slots

 122. Pingback: click here

 123. Pingback: beleza dicas

 124. Pingback: Vibrator Sex Toys

 125. Pingback: PDF Files

 126. Pingback: Visit This Link

 127. Pingback: House Design Ideas

 128. Pingback: Click Here For More Information

 129. Pingback: wedding photographer CT

 130. Pingback: how to remove hard inquiries on credit report

 131. Pingback: MILF Amber Jayne What's Good For The Goose

 132. Pingback: Cheap NFL Atlanta Falcons Jerseys

 133. Pingback: iamtheceo

 134. Pingback: Going Here

 135. Pingback: matthew pillmore

 136. Pingback: Discover More Here

 137. Pingback: https://www.google.ie/url?sa=t&source=web&url=https://www.forbiddenplaygroundxxx.com

 138. Pingback: projektowanie wnetrz

 139. Pingback: instagram bot

 140. Pingback: http://www.familystoners.com

 141. Pingback: drone works zac

 142. Pingback: Internação Compulsória

 143. Pingback: their explanation

 144. Pingback: a knockout post

 145. Pingback: event entertainment ideas

 146. Pingback: I thought about this

 147. Pingback: small cash loan

 148. Pingback: วิธีทําให้ผิวขาว

 149. Pingback: Manifestation Miracle Review

 150. Pingback: cool men wallet

 151. Pingback: Click This Link

 152. Pingback: Read Full Article

 153. Pingback: personal loans baton rouge

 154. Pingback: https://newbornphotography47.wordpress.com/

 155. Pingback: http://locksmith-south-east-lond49110.getblogs.net

 156. Pingback: montaj aer conditionat

 157. Pingback: full movies

 158. Pingback: he said

 159. Pingback: Jen

 160. Pingback: Shea

 161. Pingback: Cristal Srinvasan

 162. Pingback: Oswaldo

 163. Pingback: additional hints

 164. Pingback: instalare aer conditionat

 165. Pingback: Free MILF Porn Online

 166. Pingback: Oakleys X Squared for Sale

 167. Pingback: aaa car insurance

 168. Pingback: cheap ray bans

 169. Pingback: discoteche versilia

 170. Pingback: low carb diet

 171. Pingback: fat loss

 172. Pingback: prostivedettes

 173. Pingback: dieters tea

 174. Pingback: Recommended Site

 175. Pingback: ivoignatov.com

 176. Pingback: Neha Sharma

 177. Pingback: http://www.francefive.com/forum/profile.php?mode=viewprofile&u=750465

 178. Pingback: Tamilrockers Malayalam

 179. Pingback: Viagra Sans Ordonnance

 180. Pingback: go to the website

 181. Pingback: http://www.scooterchinois.fr/userinfo.php?uid=10232832

 182. Pingback: christmas board games

 183. Pingback: Nâng Mũi S Line

 184. Pingback: michael kors online outlet stores

 185. Pingback: old it recycling

 186. Pingback: computer equipment disposal

 187. Pingback: exposed acne system

 188. Pingback: Phẫu Thuật Hàm Hô Bao Nhiêu Tiền

 189. Pingback: roofing contractors Cork

 190. Pingback: jake burgess springfield mo

 191. Pingback: Rasprodazba

 192. Pingback: zigzag corrective wave strategies

 193. Pingback: Related Site

 194. Pingback: Kiera Winters Brandi Love Moms Teach Sex Caught With Your Pants Down

 195. Pingback: Terry

 196. Pingback: No Pain No GPA Gain Makayla Cox Vienna Black

 197. Pingback: Richelle Ryan Christening The Cougar

 198. Pingback: Site

 199. Pingback: jake burgess springfield mo

 200. Pingback: write my paper

 201. Pingback: Punjabi movies download

 202. Pingback: siofok taxi

 203. Pingback: culonas

 204. Pingback: this post

 205. Pingback: blogging

 206. Pingback: Click This Link

 207. Pingback: old it disposal

 208. Pingback: Read More Here

 209. Pingback: buy viagra

 210. Pingback: Promotional products australia

 211. Pingback: college

 212. Pingback: Recommended Site

 213. Pingback: Jual Database Email

 214. Pingback: matthew pillmore

 215. Pingback: aaron woodman

 216. Pingback: Full Length Bistro Apron with 2 Pockets - - Select Color : Black

 217. Pingback: real instagram likes

 218. Pingback: travel social

 219. Pingback: payday loans

 220. Pingback: busy polska szwajcaria maloplskie

 221. Pingback: Electrician Elk Grove Village

 222. Pingback: https://www.acheinabaixada.com.br/

 223. Pingback: click here

 224. Pingback: Brawl Stars Free Gems

 225. Pingback: JSP

 226. Pingback: high admin cost

 227. Pingback: Sherill

 228. Pingback: discoteche in versilia

 229. Pingback: capodanno versilia

 230. Pingback: elvis impersonator

 231. Pingback: Bartholemew

 232. Pingback: WPX hosting reviews

 233. Pingback: copywriter

 234. Pingback: Cheap Baby Accessories Australia

 235. Pingback: James Vertzayias

 236. Pingback: fotos de putas

 237. Pingback: http://proline.physics.iisc.ernet.in/wiki/index.php/Drained_Of_Your_House_Make_Some_Interior_Design_Modifications_..._Info_No._13_From_511

 238. Pingback: bigg boss 12 watch online

 239. Pingback: Finity Group

 240. Pingback: facebook exposed

 241. Pingback: cell blinds

 242. Pingback: blinds cellular

 243. Pingback: windows blinders

 244. Pingback: drone zac davis

 245. Pingback: hindi whatsapp status

 246. Pingback: matthew pillmore vip enterprises

 247. Pingback: acer aspire 5930 driver

 248. Pingback: aaron woodman

 249. Pingback: Nâng Mũi Hàn Quốc Giá Bao Nhiêu Tiền

 250. Pingback: important link

 251. Pingback: AC Services Dubai

 252. Pingback: James Vertzayias

 253. Pingback: How to Get Rid of Acid Reflux in Throat Fast

 254. Pingback: Paths Center

 255. Pingback: Fat Decimator

 256. Pingback: computer equipment disposal

 257. Pingback: poesia

 258. Pingback: Oak lawn Chiropractor

 259. Pingback: I was reading this

 260. Pingback: purchase email list

 261. Pingback: dating site review

 262. Pingback: James Vertzayias

 263. Pingback: Car Audio

 264. Pingback: diventare copywriter

 265. Pingback: pornhub

 266. Pingback: shortening for buttercream

 267. Pingback: Ivanka Mcdonagh

 268. Pingback: Electronicos Mexico

 269. Pingback: Private Investigator in Cambodia

 270. Pingback: مهرسازى

 271. Pingback: wedding photographer brampton

 272. Pingback: nds emulator

 273. Pingback: Clyde Hollick

 274. Pingback: hair transplant in chennai

 275. Pingback: Dr. Robert Smith Newcastle

 276. Pingback: PORN VIDEOS

 277. Pingback: Unopar Ava

 278. Pingback: Get the facts

 279. Pingback: Related Site

 280. Pingback: England Rugby Store

 281. Pingback: Scottsdale mortgage broker

 282. Pingback: estate agent tenerife

 283. Pingback: spa3102

 284. Pingback: personal training

 285. Pingback: yoga teacher training

 286. Pingback: altcoin

 287. Pingback: best car accident attorney

 288. Pingback: Vancouver Canucks Jersey

 289. Pingback: hydro flask shop

 290. Pingback: qufu shaolin kung fu school china review

 291. Pingback: blister card manufacturers

 292. Pingback: Judi Online

 293. Pingback: Urdu translation

 294. Pingback: Baking classes at Vocotionz

 295. Pingback: Arizona Locksmith

 296. Pingback: drone works ny

 297. Pingback: sextus.mobi

 298. Pingback: aaron woodman chicago

 299. Pingback: aaron woodman

 300. Pingback: campervans

 301. Pingback: drone works binghampton ny

 302. Pingback: sports streams in hd

 303. Pingback: herpes singles

 304. Pingback: Tattoo

 305. Pingback: http://xue.medellin.unal.edu.co/grupois/wiki/index.php/Public_Speaking_Tips_Straight_From_The_Execs..._Advice_Num_37_Of_699

 306. Pingback: mortgage broker Scottsdale

 307. Pingback: school ratings

 308. Pingback: free roblox robux

 309. Pingback: online casino laws

 310. Pingback: https://totc61uadyg-x1r8q7vs.hop.clickbank.net/?tid=**

 311. Pingback: is gambling a problem

 312. Pingback: Herpes dating

 313. Pingback: ryszard styczynski

 314. Pingback: pirater un compte facebook

 315. Pingback: car removals/car removal

 316. Pingback: poker

 317. Pingback: mcse training uk

 318. Pingback: Hybrid lashes

 319. Pingback: east village barber

 320. Pingback: silk bedding

 321. Pingback: https://twitter.com/benmarks?lang=en

 322. Pingback: hair extensions

 323. Pingback: inversion table reviews

 324. Pingback: silk sheets

 325. Pingback: parkridgechiropractor

 326. Pingback: Haunted houses

 327. Pingback: click here

 328. Pingback: Full Article

 329. Pingback: Doctor Tech

 330. Pingback: pregnancy miracle pdf file

 331. Pingback: Forex Trendy Review

 332. Pingback: online casino

 333. Pingback: beds for adjustable beds

 334. Pingback: Liteblue

 335. Pingback: Hillomaisteri Blogi

 336. Pingback: Liteblue

 337. Pingback: Digital Marketing in Bigfoot Texas

 338. Pingback: fuck videos

 339. Pingback: Liteblue login

 340. Pingback: foodimagine

 341. Pingback: Clash Royale hacks

 342. Pingback: wholesale hair extension

 343. Pingback: End Of Lease Cleaning

 344. Pingback: cotton sleepware

 345. Pingback: Best online casino bonus uk

 346. Pingback: aaron woodman

 347. Pingback: aaron woodman los angeles

 348. Pingback: metropolitan group home exteriors

 349. Pingback: fba

 350. Pingback: drone works zac davis

 351. Pingback: metropolitan group home exteriors review

 352. Pingback: Arabic Subtitling

 353. Pingback: happyluke

 354. Pingback: capa peniana

 355. Pingback: the best games

 356. Pingback: zarządzanie czasem

 357. Pingback: how does an ultrasonic cleaner work

 358. Pingback: virgin hair

 359. Pingback: Joerg Mattes

 360. Pingback: virgin hair

 361. Pingback: aaron woodman

 362. Pingback: estate agents dublin

 363. Pingback: couples therapy near me

 364. Pingback: Dr. Robert Smith Newcastle

 365. Pingback: Beauty Tips

 366. Pingback: ccna courses london

 367. Pingback: clenbuterol steroids

 368. Pingback: nrl jersey

 369. Pingback: david sammon

 370. Pingback: Easter Holidays 

 371. Pingback: https://DasTulip.com

 372. Pingback: clubwarp

 373. Pingback: http://www.travelcharte.com

 374. Pingback: click this

 375. Pingback: upstartbusiness

 376. Pingback: computerrepaireagle

 377. Pingback: sunset park pool

 378. Pingback: Digital Media

 379. Pingback: money lender singapore

 380. Pingback: myloweslife

 381. Pingback: Augmented Reality

 382. Pingback: money lender singapore

 383. Pingback: AWS Advanced Networking

 384. Pingback: dhaka to kuakata launch service

 385. Pingback: if the love doesn't feel like 90s r&b shirt

 386. Pingback: cheap car insurance singapore

 387. Pingback: Get a Free Subway Cookies coupon for taking the Subway survey in 5 minutes

 388. Pingback: alquiler de maquinaria agricola zaragoza

 389. Pingback: event poster ideas

 390. Pingback: Yorkshire Terrier Puppies

 391. Pingback: more information

 392. Pingback: website

 393. Pingback: CA inter online Lectures

 394. Pingback: careers

 395. Pingback: verbal abuse youtube promo

 396. Pingback: Tesla Code Secrets

 397. Pingback: Pinganillo para examenes

 398. Pingback: cheap smm panel

 399. Pingback: sex

 400. Pingback: cezary stypułkowski

 401. Pingback: מיסטיקנים

 402. Pingback: easy options trading

 403. Pingback: high quality pva mop floor cleaning tools

 404. Pingback: Superior Singing Method

 405. Pingback: upgrade web browser

 406. Pingback: Freaks

 407. Pingback: Twitter

 408. Pingback: Sell your house fast!

 409. Pingback: Sell GOld Boston

 410. Pingback: Walmart schedule

 411. Pingback: cialis

 412. Pingback: learn more here

 413. Pingback: Calvin Klein

 414. Pingback: Flat Belly Fix

 415. Pingback: alex turco

 416. Pingback: hd video distribution over coax

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra