Indie: ponad 4000 ataków na chrześcijan
W 2013 roku w Indiach odnotowano ponad 4000 przypadków przemocy wobec chrześcijan. Za wiarę życie oddało 7 osób, w tym dziecko.
Najnowsze dane odnoście ataków na chrześcijan w Indiach przedstawia „Raport o prześladowaniu chrześcijan w 2013". Został on przygotowany podczas forum chrześcijańskich i niechrześcijańskich organizacji w społeczeństwie obywatelskim w Indiach. Raport wysłano także do agencji informacyjnej Fides.
Jak wynika z dokumentu w większości, akty przemocy wymierzone w wyznawców Chrystusa, przeprowadziły grupy hinduskich ekstremistów, które są bardzo aktywne w całym kraju. W ubiegłym roku za wiarę życie oddało 7 wiernych, w tym jedno dziecka. Ofiarą napadu lub pobicia padło zaś: 1 000 kobiet, 500 dzieci i około 400 kapłanów (diecezjalnych i zakonnych). W 2013 roku zaatakowanych zostało także ponad 100 kościołów i miejsc modlitwy chrześcijan.
Z 4 000 aktów przemocy wymierzonych w chrześcijan i szczegółowo opisanych w raporcie ponad 200 przypadków to poważne przykłady prześladowania, które wystąpiły przede wszystkich w niektórych stanach. Jednym z nich jest indyjski stan Karnataka, gdzie pomimo zmiany rządu prześladowanie chrześcijan występuje na masową skalę.
Raport wymienia także stan Maharashtra, który jest określany jako: „laboratorium hinduskiego ekstremizmu". Pozostałe 10 „naczelnych stanów" to: Andhra Predesh, Chhattisgarh, Gujarat, Orissa, Madhya Pradesh, Tami Nadu i Kerala.
„Raport o prześladowaniu chrześcijan w 2013" bada także wady systemu prawnego w Indiach, który pozwala na rozprzestrzenianie się przemocy pod adresem chrześcijan i niekaralność sprawców. Przykładem takiego zapisu jest Prezydencki Porządek z 1950 r. ustawa ta odmawia praw chrześcijanom i innym mniejszościom religijnym z Dalit, jakie przysługują Hinduistom.
Innym przykładem prawa, które jest pozwala na prześladowanie chrześcijan w Indiach są regulacje zakazujące nawracania na inną religię poza hinduizmem. Takie prawo obowiązują w 7 indyjskich stanach: Orissa, Arunachal Pradesh, Madhya Pradesh, Rajasthan, Gujarat, Chhattisgarh i Himachal Pradesh.
Opublikowany w ostatnich dniach raport zawiera także informację o tym, iż rozległe prawo, które ma na celu powstrzymanie przemocy pod adresem mniejszości religijnych nie zostało do tej pory rozpatrzone przez parlament indyjski, pomimo, że zostało ono przedstawione w zeszłym roku. Jak czytamy w raporcie w wielu przypadkach prześladowania chrześcijan: „policja odmawia rozpatrzenia sprawy", a media albo minimalizują albo nie nagłaśniają takich przypadków.
Jak informuje organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie z treścią raportu zapoznał się kardynał Oswald Gracias, arcybiskup Bombaju i przewodniczący Konferencji Episkopatu Indii. Dokument arcybiskupowi przekazali dwaj świeccy katolicy: Joseph Dias oraz sędzia Michael Saldanha, przewodniczący i sekretarz CSF.
Według agencji informacyjnej Fides, dokument przedstawia także podziękowania za współpracę wśród niniejszych stowarzyszeń: „Catholic Secular Forum (CSF)", „All India ChristianCouncil", „Evangelical Fellowship of India", „Global Council of Indian Christians" i „World Watch monitor".
Agata Bruchwald
Źródło: pkwp.org
© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Źródło: prawy.pl