Kultura i historia

Przed śmiercią pocieszał innych. Sługa Boży ks. Franciszek Miśka

Był przełożonym wspólnoty salezjanów w Lądzie nad Wartą. W czasie okupacji pełnił funkcję „komendanta” obozu przejściowego dla duchowieństwa, który Niemcy zorganizowali w tamtejszym klasztorze. Wywieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau, wspierał innych więźniów. Zmarł z wycieńczenia 30 maja 1942 r.

Franciszek Miśka przyszedł na świat 5 grudnia 1898 we wsi Świerczyniec na Śląsku w wielodzietnej rodzinie chłopskiej. Jego rodzice kultywowali tradycje niepodległościowe, kolportując polskie książki i czasopisma i prowadząc koło Towarzystwa Czytelni Ludowych.

Uczęszczał do gimnazjum w Oświęcimiu, a po jego ukończeniu został przyjęty do nowicjatu w Pleszewie, gdzie w lipcu 1917 r. przyjął śluby zakonne. Filozofię studiował w Krakowie a teologię w Turynie. Tam też w 1927 r. przyjął święcenia kapłańskie.

Po powrocie do Polski pracował w Przemyślu jako radca szkolny i katecheta w domu dziecka, prowadzonym przez zgromadzenie salezjańskie. Po dwóch latach pracy przeniesiono go do Wilna w charakterze katechety w szkole salezjanów. W 1931 r. został dyrektorem zakładu w Jaciążku. W 1936 r. objął stanowisko przełożonego małego seminarium i proboszcza w Lądzie nad Wartą.

Po wybuchu II wojny światowej pełnił przez kilka tygodni obowiązki kapelana wojskowego, lecz wkrótce powrócił do Lądu, by nadal pełnić funkcję proboszcza. Z początkiem stycznia 1940 r. władze niemieckie zamieniły zakład salezjański w Lądzie na obóz internowania dla kapłanów, a ks. Miśkę uczyniły odpowiedzialnym za porządek.

W październiku 1941 r. został wywieziony do obozu przejściowego w Konstantynowie koło Łodzi. Jeszcze w tym samym miesiącu znalazł się w Dachau. Zmarł z chorób i wycieńczenia 30 maja 1942 r. Przed śmiercią modlił się i pocieszał innych, dodając otuchy swoim współwięźniom. Jego ciało spalono w krematorium.

Ks. Franciszek Miśka jest jednym z 122 Sług Bożych, wobec których trwa drugi proces beatyfikacyjny drugiej grupy polskich męczenników z okresu II wojny światowej.

Źródło: salezjanie.pl

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

3 komentarze

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra