Banki łagodniejsze dla węgierskich dłużników

0
0
0
/

Umowy obejmujące udzielenie kredytu w obcej walucie oraz wynikające z nich zadłużenie mogą być modyfikowane drogą ustawy – uznał węgierski Trybunał Konstytucyjny. O opinię trybunału w tej sprawie wystąpił węgierski rząd, który chciał wiedzieć, czy trybem ustawodawczym uda się zabezpieczyć przed bankructwem wiele zadłużonych gospodarstw domowych, które nie są w stanie obecnie uiścić należności.

 

 

 

Banki na Węgrzech, obawiajace się, że ich interesy zostaną naruszone, odetchnęły z ulgą, gdyż gdyby TK uznał, iż zawierane przez ich przedstawicieli umowy z klientami są sprzeczne z konstytucją, poniosłyby poważne straty finansowe. Do tego jednak nie dojdzie, jako że TK zdecydował wziąć pod rozwagę interesy obydwu stron.
 

Trybunał orzekł, że parlament może jedynie uchwalić zmianę umowy o udzieleniu pożyczki, jeżeli sąd niższej instancji uzna ją za niezgodną z obowiązującym prawem, a także w sytuacji, kiedy zostały pogwałcone prawa jednej ze stron. Zarówno rządzący Węgrami Fidesz, jak i Węgierskie Stowarzyszenie Bankowców pozytywnie odniosło się do tego wyroku, podkreślając, iż nie pozostawia on miejsca na niedomówienia.
 

Wcześniej, wyrok Sądu Najwyższego potwierdził legalność udzielania pożyczek w zagranicznych walutach oraz zgodził się z tym, że to klient powinien ponosić ryzyko związane z wahaniami kursowymi walut, jednakże nie wyraził swojego stanowiska w kwestii, czy jest dopuszczalne, aby kontrakty na usługi bankowe były modyfikowane przez bank jednostronnie, bez wyrażenia przez pożyczkobiorcę zgody na zmiany oraz czy banki są zobowiązane prawnie do ostrzegania o marginesach kursu wymiany.
 

Rząd złożył do Sądu Najwyższego zapytanie dotyczące jednego z zapisów w Konstytucji, zgodnie z którym Węgry mają obowiązek „zagwarantować warunki uczciwej konkurencyjności w dziedzinie gospodarki, działać przeciwko nadużyciom wynikającym z domninującej pozycji danego podmiotu na rynku oraz bronić praw konsumentów”.
 

Julia Nowicka

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną