15 października - Dzień Dziecka Utraconego

0
0
0
/

Corocznie 40 tys. nienarodzonych dzieci tj. 10-15 proc. wszystkich ciąż ulega samoistnemu poronieniu. 15 października na świecie obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego - dzień szczególnie ważny dla rodziców, którzy nie doświadczyli cudu narodzin…


Październik jest szczególnym czasem dla rodziców, którzy zostali osieroceni przez swoje nienarodzone, bądź też bardzo małe dzieci. W tym miesiącu rodzice i organizacje pomagające im przejść ten czas, głośno mówią o problemach z jakimi muszą zmierzyć się w tych trudnych dniach.

15 października w Kościołach w całej Polce odprawiane są Msze św. w intencji dzieci, które nie narodziły się bądź zmarły w bardzo młodym wieku. Modlą się na nich wspólnie rodzice, rodzeństwo, najbliżsi.

Rodzice, po stracie dziecka, bardzo często kontaktują się między sobą po przez fora internetowe. W rozmowy te włączają się księża, psychologowie, prawnicy służąc swoją radą.

Rodzice, w tych rozmowach, dzielą się swoim bólem, wspominają. A siebie nazywają aniołkowymi rodzicami.
Wspomnienie zmarłych dzieci zapoczątkowano w Stanach Zjednoczonych. W 1997 roku organizacja The Compassionate Friends zorganizowała Narodowy Dzień Palenia Świec.
 
The Compassionate Friends jest organizacją pomagającą rodzicom przejść okres żałoby po utracie dziecka. Do akcji „palenia świec” przyłączyli się internauci. Początkowo była to grupa zapaleńców. Obecnie są to setki tysięcy rodzin całego świata.

W Polsce obchody Dnia Dziecka Utraconego zainicjowała Organizacji Rodziców po Stracie oraz Rodziców Dzieci Chorych w 2004 roku. Celem ustanowienia dnia jest przypominanie o problemach rodziców po stracie. Na co dzień są one tematem tabu. Równocześnie 15 października przywołuje pamięć wszystkich dzieci zmarłych na każdym etapie życia i z jakiegokolwiek powodu.

Fundacje skupiające osieroconych rodziców pokazują, że nie powinni oni się ukrywać się ze swoim bólem. W tym celu powstał „dekalog” rodziców osieroconych. Jego kolejne punkty, wytyczne pokazują jak dalej żyć:

Nie obwiniaj siebie o to, co się stało
Nie jesteś jedyną osobą, która ta strata boli
Nie pozwól, aby wmówiono Ci, że nic się nie stało
Nie staraj się za wszelką cenę udowodnić światu, że sama/sam dasz sobie radę
Nie traktuj siebie, jako wyrzutka/odmieńca
Nie "uciekaj"
Nie oczekuj, że będziesz taki sam/taka sama, jak kiedyś
Nie zakładaj, że już nic dobrego Cię nie spotka
Nie przyspieszaj niczego
Nie próbuj na siłę zastępować straconego dziecka innym


Obchody Dnia Dziecka Utraconego 15 października 2011 w Polsce:

Trójmiasto - Msza św. Wspólnoty Rodziców w kaplicy Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na gdańskiej Żabiance o godz. 14.00. Z kolei w niedzielę,16 października, ok. godz.14.15 - uroczystość poświecenia pomnika dedykowanego Dzieciom Utraconym.

Koszalin - drugi pogrzeb zbiorowy, dzieci  dzieci martwo urodzonych, których rodzice pozostawili w koszalińskim szpitalu.

Warszawa - godz. 19:30, w kościele ojców Dominikanów na Służewie, ul. Dominikańska 2. Msza Święta w intencji zmarłych Dzieci oraz ich Rodziców. W trakcie Mszy św. będzie możliwość ustawienia zdjęcia Dziecka oraz wyczytania Dziecka z imienia i nazwiska.

Modlitwa za dziecko zmarłe przed narodzeniem

Jezu, Ty mówiłeś proście a otrzymacie, szukajcie a znajdziecie. Jesteś jedynym Zbawicielem i Dawcą łaski, przywracasz nam życie Boże i zapewniasz wieczne mocą swego odkupienia. Twemu miłosierdziu, posłuszni słowom nie zabraniajcie dzieciom przychodzić do Mnie, polecamy naszą córkę naszego syna. Prosimy też, utwierdź nasze przekonanie, że dziecko, które opłakujemy ogarnie ojcowska miłość Boga Stwórcy. Amen.

Agata Bruchwald
fot.sxc.hu

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną