14 października - Dzień Edukacji Narodowej

0
0
0
/

Popularnie zwany Dzień Nauczyciela to święto wszystkich pracowników oświaty. Jednocześnie świętują uczniowie. Jedni i drudzy mają dziś wolne.


Oficjalne święto wszystkich pracowników oświaty ustanowiono na mocy artykułu 74 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 roku, zwanej Kartą Nauczyciela. Dzień 14 października wybrano w związku z rocznicą utworzenia Komisji Edukacji Narodowej.

Art. 74. W dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych.

W Dniu Edukacji Narodowej Minister Edukacji Narodowej przyznaje nauczycielom złote, srebrne, brązowe Krzyże Zasługi, medale Komisji Edukacji Narodowej jak również nagrodę Ministra Edukacji Narodowej. Tego dnia nauczycieli wyróżniają również kuratorzy oświaty, władze samorządowe. W szkołach odbywają się uroczyste apele, w czasie których uczniowie dziękują swoim wychowawcom i nauczycielom za ich pracę.

Dzień Nauczyciela obchodzony jest w większości krajów świata. W Meksyku 15 maja, w Argentynie 7 marca, w Hiszpanii 27 listopada, w Czechach 28 marca a na Ukrainie w pierwszą niedzielę października.

Z kolei Światowy Dzień Nauczyciela (World Teacher's Day) obchodzony jest 5 października. Patronuje mu UNESCO. Dzień ten został proklamowany w 1994 roku, na pamiątkę podpisania w 1966 r. „Rekomendacji w sprawie statusu nauczyciela”, opracowanej przez UNESCO i Międzynarodową Organizację Pracy.

Agata Bruchwald
fot.sxc.hu

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną