Kościół

Wrześniowa ankieta dla wszystkich proboszczów polskich. Czy pomoże?

Na stronie eKAI w dniu wczorajszym ukazała się informacja o tym, że proboszczów całej Polski prosi się o wypełnienie ankiety internetowej na temat tego, jak realizowali program duszpasterski na lata 2013-2017.

( warto się zapoznać – https://ekai.pl/pierwsza-taka-ankieta-dla-proboszczow/)

Jak czytamy dalej, nigdy wcześniej nie przeprowadzano takiego badania.

Badanie to przygotowały Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego oraz Katedra Prakseologii Pastoralnej i Organizacji Duszpasterstwa Wydziału Teologicznego UKSW w Warszawie.

W liście do biskupów przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki napisał, że „mają pomóc w lepszym przygotowywaniu programów duszpasterskich na dalsze lata, co w perspektywie powinno zaowocować odnowieniem, umocnieniem i pogłębieniem pracy duszpasterskiej Kościoła w Polsce”.

Ta ankieta ma zostać wypełniona przez proboszczów do połowy września, a po zebraniu całości zostanie opracowany raport, z którego wyciągnięte zostaną odpowiednie wnioski, przedstawione z kolei Komisji Duszpasterskiej Konferencji Episkopatu Polski.

Ks. dr hab. Tomasz Wielebski z UKSW, odpowiedzialny za przygotowanie ankiety wskazał, że cała inicjatywa powstała, ponieważ: „Nieraz w działaniach Kościoła coś się zaczyna i mówimy: „Niech Duch Święty prowadzi”. Niech tak będzie, ale musimy też uwzględniać czynnik ludzki i wyciągać na przyszłość wnioski z tego, co było. Takich działań ewaluacyjnych jest w Kościele zbyt mało. Stąd propozycja, aby przeprowadzić badanie postrzegania i realizacji programu duszpasterskiego”

Jak dalej czytamy w artykule: „Podkreślił, że chodzi o zebranie „twardych faktów” na najniższym poziomie struktur kościelnych, czyli w parafiach. – Punkt widzenia proboszczów jest bardzo cenny, bo to oni są na tej pierwszej linii frontu działania – dodał ks. Wielebski.”

Nasz komentarz:

Oczywiście to ogromnie ważne badanie i dobrze się dzieje, że zostaje zwrócona uwaga na ludzki wymiar Kościoła Katolickiego, oraz że na poważnie traktuje się ewaluację działań Kościoła na poziomie parafialnym. Bardzo dobrze, że chce się całościowego – to znaczy ogólnopolskiego oglądu sprawy.

Nasze spostrzeżenie na dalszą pracę ewaluacyjną jest takie, że aby owe fakty były do końca ‘twarde’, kolejnym etapem takiego badania powinna być ankieta skierowana do wikarych i zaraz potem do samych parafian. Wtedy to obraz ludzkiego Kościoła byłby rzeczywiście pełen.

Duch Boży prowadzi Kościół. Jest w Kościele i czynnik ludzki, który jest omylny, bo my ludzie jesteśmy omylni. To są właśnie nasze zadania na ziemi, aby uprzedzać ewentualne mylenie się, weryfikować samych siebie, nie bać się samokrytyki, gdy trzeba się zmierzyć właśnie z twardymi faktami. Kolejny program duszpasterski, który ma się pochylać – według zapowiedzi – nad sposobami przygotowywania młodzieży do Sakramentu Bierzmowania jest z pewnością niesłychanie ważny.

Jednak bardzo ważne jest to, że musimy zobaczyć wszyscy jak katastrofalny jest stan formacji duchowej dzieci w społeczeństwie. A są tego konkretne przyczyny.

W dzisiejszych czasach dzieci nie odchodzą od Kościoła po bierzmowaniu! Nie! One przestają chodzić na niedzielne Msze już po I Komunii Świętej! Dlaczego?

Są bardzo konkretne powody, dla których tak się dzieje, ale o tym następnym razem.

Proszę na chwile obecną przypomnieć sobie choćby liczbę dzieci, które świętowały swoją pierwszą rocznicę przyjęcia I Komunii Świętej! Ile ich realnie przyszło na tę uroczystość? A do tego realnie zobaczmy, ile dzieci chodzi dziś na Roraty, Nabożeństwa Majowe, czy Nabożeństwa Różańcowe w październiku? Niech choćby tylko to będzie dla nas mocno alarmujące!

Powiedzmy sobie szczerze, że dokładnie wszyscy za obecny stan jesteśmy odpowiedzialni.

O powodach odchodzenia dzieci z Kościoła już po I Komunii Świętej napiszemy wkrótce.

Fot. Pixabay

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

21 komentarzy

21 Komentarzy

 1. Pingback: Cara Menghilangkan Kutil Di Kelamin

 2. Pingback: beli obat kutil kelamin diKalimantan Timur ampuh

 3. Pingback: obat kutil bagus

 4. Pingback: Obat Kutil Kelamin Malaysia}

 5. Pingback: obat eksim ibu menyusui}

 6. Pingback: Mencegah Penyakit Kutil Kelamin

 7. Pingback: obat kutil kelamin apotik

 8. Pingback: obat herbal denature

 9. Pingback: Obat Kutil Genitalis (Kondiloma Akuminata)

 10. Pingback: Salep Untuk Mengobati Kutil Kelamin DiKota Pagar Alam

 11. Pingback: Penyakit Kutil Kelamin Bisa Sembuh

 12. for details

  26 grudnia 2017 at 17:47

  Very creative, one of the nicer sites I have seen today. Keep up the great work.

 13. SEO

  27 grudnia 2017 at 04:12

  Stunning story there. What happened after? Good luck!

 14. Pingback: Bakteri Penyebab Kutil Kelamin DiBuru

 15. Pingback: Obat kutil kelamin

 16. Pingback: Salep Kutil Klamin Di Apotik

 17. Pingback: Obat Sipilis Dan Gonore Yg Dijual Di Apotik

 18. Pingback: callusol harga

 19. Pingback: daging tumbuh di kepala penis

 20. Pingback: Jual Obat Kutil Kelamin Wanita

 21. Pingback: Obat{kelamin

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra