Ojciec Święty Benedykt XVI ogłosił „Rok Wiary”
Rozpocznie się on 11 października przyszłego roku, czyli w 50. rocznicę otwarcia obrad Soboru Watykańskiego II, a zakończy się 24 listopada 2013 r., w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata.
Ogłoszeniu „Roku Wiary” będzie towarzyszyło wydanie odpowiedniego listu pasterskiego. Jak stwierdził Papież, ma być to „czas łaski i zaangażowania na rzecz pełniejszego nawrócenia do Boga, by umocnić wiarę w Niego i głosić Go ludziom naszych czasów".
Zapowiedź tę Ojciec Święty ogłosił w czasie kongresu o nowej ewangelizacji. W homilii podczas Mszy św. w bazylice św. Piotra, gdzie zgromadzili się uczestnicy spotkania na temat nowej ewangelizacji, Benedykt XVI przytoczył słowa starożytnego autora chrześcijańskiego: „Obraz Boży nie został odciśnięty w złocie, ale w rodzaju ludzkim. Pieniądz cesarski to złoto, a boski – ludzkość. Oddaj więc twoje bogactwo cezarowi, a od Boga zaczerpnij niewinności jaźni, w której On widnieje. Cezar bowiem kazał wybić swój wizerunek na każdej monecie, a Bóg wybrał człowieka, którego stworzył, aby był odzwierciedleniem Jego chwały”.
W ten sposób Benedykt XVI przytoczył rację, dla której należy na nowo podjąć wysiłek misyjny w zlaicyzowanym świecie. Przy czym Ojciec Święty nawiązał do słów Izajasza z pierwszego czytania dzisiejszej niedzieli, gdzie prorok oznajmia, że także perski władca Cyrus stanowi narzędzie w rękach Boga. Ten biblijny fragment, jak stwierdził Benedykt XVI, ukazuje teologiczny sens dziejów. Jest to niezwykle istotne dla nowej ewangelizacji po okresie totalitaryzmów XX wieku, gdy ludzkość potrzebuje nowego, spokojnego spojrzenia na świat i czas.
Ojciec Święty przypomniał także, że takie spojrzenie zaproponował Sobór Watykański II i znalazło ono odzwierciedlenie w nauczaniu Papieży Pawła VI i bł. Jana Pawła II. W takim ujęciu należy też podejść do wyzwań współczesnego świata, gdzie Jezusowe słowa o oddaniu cesarzowi, co cesarskie, a co boskie Bogu brzmią nad wyraz aktualnie.
„Te słowa Jezusa są bogate w treści antropologiczne i nie można ich sprowadzić jedynie do polityki. Dlatego Kościół nie ogranicza się do przypominania ludziom właściwego rozdziału między domenami władzy cesarskiej i boskiej, między polityką a religią. Misją Kościoła, tak, jak Chrystusa, jest w istocie mówienie o Bogu, przypominanie o Jego zwierzchności, przywoływanie wobec wszystkich, a szczególnie wobec chrześcijan, którzy zagubili własną tożsamość, prawo Boga do tego, co doń należy, to znaczy do naszego życia”.
Do „Roku Wiary” Ojciec Święty nawiązał również w czasie niedzielnej modlitwy Anioł Pański: „Motywacje, cele i wytyczne tego Roku zawarłem w liście apostolskim, który zostanie opublikowana w najbliższych dniach. Sługa Boży Paweł VI ogłosił podobny «Rok Wiary» w 1967 r. z okazji 1900-lecia męczeństwa apostołów Piotra i Pawła oraz w okresie wielkich wstrząsów kulturowych. Myślę, że po pół wieku od otwarcia Soboru, związanego ze wspomnieniem bł. Jana XXIII, należy przypomnieć piękno i naczelne miejsce wiary, potrzebę wzmocnienia i pogłębienia jej w wymiarze osobistym i wspólnotowym, nie tylko w perspektywie świętowania, lecz bardziej misyjnej, jako misji ad gentes i nowej ewangelizacji”- tłumaczył, w czasie południowej modlitwy, Benedykt XVI.
Agata Bruchwald
Na podstawie: radiovaticana.org
Źródło: prawy.pl