Z kraju

Śledztwo ws. zamachu na św. Jana Pawła II umorzone

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Instytut Pamięci Narodowej umorzył trwające 8 lat śledztwo ws. zamachu na Jana Pawła II w maju 1981 r. – poinformowała PAP prokurator Ewa Koj z Katowickiego Oddziału IPN.

 

Śledczy ustalili, że tureckiemu zamachowcowi, Mehmetowi Ali Agcy, pomagali Bułgarzy, natomiast przedstawiciele państw komunistycznych robili wiele, aby ukryć prawdę o kulisach przestępstwa. Bułgarski wątek śledztwa okazał się jednym z najistotniejszych, ponieważ – zdaniem IPN – udział bułgarskich służb specjalnych w zamachu był zdecydowanie większy, niż przyjmowano dotychczas.
 

– To śledztwo według mojej oceny przynosi odpowiedź na pytanie podstawowe – czy Bułgarzy brali udział w zamachu, czy nie brali. Mam nadzieję, że to śledztwo w jakiejś mierze przyczyni się do odkłamania rzeczywistości” – powiedział PAP prowadzący postępowanie prok. Michał Skawra.
 

Wydaje się, iż jeszcze bardziej interesującym wątkiem jest to, na czyje zlecenie, bądź z czyjej inspiracji służby specjalne kraju znajdującego się wówczas pod sowiecką okupacją zdecydowały się na zabicie Papieża-Polaka? Na to pytanie nikt nie szuka jednak odpowiedzi, gdyż ślad – według wielu historyków prowadzący wprost do Moskwy – byłby zapewne niewygodny dla obecnie rządzących Polską elit.
 

Karolina Maria Koter

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

1 komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra