Kościół

Dwie Korony – porywający i wzruszający film o największym polskim świętym

Film „Dwie Korony” w reżyserii Michała Kondrata to doskonałe kino katolickie, obok którego trudno będzie przejść nawet osobom o innej duchowości czy poglądach. I nie chodzi tu jedynie o samą postać św. Maksymiliana, któremu poświęcona jest ta produkcja, ale o uniwersalne przesłanie miłości ponad ograniczenia ludzkiej woli.

Można byłoby powiedzieć, iż jest to film biograficzny, gdyby nie to, że wraz z postacią świętego przedstawia dzieje Kościoła katolickiego w targanej II wojną światową Europie. Kościoła, który niósł pomoc wszystkim potrzebującym, w tym również Żydom, by później zostać oskarżonym o antysemityzm, Kościoła, który stanął przed obliczem śmiertelnego zagrożenia w postaci masonerii.

Połączenie filmu fabularnego ze strukturą dokumentu sprawiło, że postać św. Maksymiliana była pełniejsza i umieszczona w wyrazistym kontekście historycznym. W filmie nie ma miejsca na literacką fikcję i nawet fabularne jego obszary stanowią dokument, niejako wizję lokalną działań o. Maksymiliana.

Nie ma w tym filmie miejsca na jakiekolwiek przerysowanie, jest za to wiele inteligentnego humoru, momentami także niedopowiedzeń, dających widzowi przestrzeń do własnej refleksji. Reżyser nie ograniczył się do hagiograficznego zobrazowania wszystkich dzieł o. Maksymiliana, ale pokazał też trudy związane z ich powstaniem. Nie obawiał się przy tym nazwać po imieniu cudownych wydarzeń im towarzyszących, co we współczesnym laickim kinie jest niezwykle odważnym i uczciwym podejściem.

Świetny warsztatowo z fascynującym a zarazem poruszającym scenariuszem dosłownie porywa widza, przenosząc w czasie, aby mógł bliżej poznać tego wielkiego świętego. Bardzo dobrym zabiegiem okazało się nawiązanie przez reżysera dialogu z widzami – stał się on niejako przewodnikiem po miejscach związanych z działalnością o. Maksymiliana.

Mocnym akcentem filmu jest niewątpliwie szczerość w traktowaniu wątków, również tych związanych z masonerią i walką toczoną z nią przez o. Maksymiliana i franciszkanów.

Mocno budujące i ewangelizujące zarazem jest przedstawienie w filmie właściwej, Bożej hierarchii wartości, w której na pierwszych miejscach są Bóg i miłość. Takie też było przesłanie o. Maksymiliana, całego jego życia, przedstawione przez Michała Konradta w sposób najpiękniejszy i najpełniejszy z możliwych.

Niezwykle cenne jest umieszczenie w filmie wspomnień osób, które znały o. Maksymiliana – ważnych świadków najważniejszych wydarzeń z życia świętego.

„Dwie Korony” to pierwszy film ukazujący nieznane dotąd powszechnie fakty z życia o. Maksymiliana Kolbe, począwszy od jego dzieciństwa, aż do heroicznej śmierci. To film o niezwykłym człowieku, który oddał swoje życie, aby uratować inne. O wizjonerze, który przekraczał granice ludzkich ograniczeń. Jego odwaga, wiara i przekonanie o potrzebie wielkiej misji czyniły go niezwykłym i wyjątkowym, a zarazem niezmiernie skutecznym w działaniu.
Dwie Korony to film o człowieku, który miał ambicje zmieniać świat. Częściowo mu się to udało, ale nie wszyscy znamy historię jego niezwykłego życia. Dzięki temu filmowi widzowie będą mogli poznać nie tylko jego niesamowite dzieła, ale także niezwykłą duchowość i charyzmę. Maksymilian Kolbe był osobą małomówną, ale zachwycał swoją postawą. Film pokazuje jego działalność w innych krajach oraz fenomen jego umysłu. Będąc młodym chłopcem opracował bardzo nowoczesne urządzenie, dużo doskonalsze niż ówczesny telegraf – wspominał głównego bohatera swojego filmu reżyser Michał Kondrat.

– Mało kto wie, że o Maksymilian Kolbe zaprojektował także pojazd do przemieszczania się między planetami. Dwie Korony pokazują piękno umysłu zakonnika i ogromne zaangażowanie w rozwój klasztoru, który utworzył w Niepokalanowie i Japonii. Klasztor w Niepokalanowie był największym na świecie pod względem liczebności – dodał, chociaż jego film jest wyjątkowy nie tylko ze względu na postać głównego bohatera, ale przede wszystkim dlatego, że podejmuje wyzwanie o. Maksymiliana i w świecie zdominowanym przez antywartości promuje to co dobre, piękne i miłe Bogu.

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

110 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra