Przez dekady krytyka patologii posoborowych w Kościele katolickim była domeną pozaparlamentarnej prawicy. Na łamach czasopism prawicowych środowisk ukazywały się artykuły mówiące o szkodliwości sprzecznej z katolicyzmem protestantyzacji Kościoła katolickiego, szerzeniu się plugawych protestanckich herezji i marksizmu wśród duchownych i laikatu, i potrzebie obrony tradycyjnej nauki katolickiej. Dziś jednak tradycjonalizm katolicki przestał być domeną zmarginalizowanych środowisk prawicowych i wszedł na salony. O czym świadczy zamieszczona na kanale portalu Wolność 24 wideo relacja z spotkania w Centrum Edukacyjnym IPN.
O wejściu na salony opinii tradycjonalistycznych świadczy sfilmowana promocja najnowszej, wydanej przez Frondę, książki „Luter. Ciemna strona rewolucji” autorstwa redaktora naczelnego tygodnika „Do Rzeczy” Pawła Lisickiego. Paweł Lisicki opublikował kolejną książkę będąca niezwykle merytorycznym oraz bezkompromisowym atakiem na posoborowe patologie w Kościele katolickim i obroną tradycji katolickiej. Wagi stanowisku Pawła Lisickiego dodaje to, że jego tygodnik jest jednym z sztandarowych tygodników postrzeganych jako czasopisma przyjazne rządzącej w Polsce PiS.
O książce Paweł Lisicki, w centrum edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej, co ewidentnie podkreśla wagę publikacji, rozmawiali: szef archiwów wojskowych dr hab. Sławomir Cenckiewicz (od wielu lat nieukrywający swojego tradycjonalizmu katolickiego, krytyk wypaczeń posoborowych w Kościele katolickim), Cezary Gmyz (protestant, korespondent TVP Info w Niemczech), Paweł Lisicki i Jacek Ożóg.
Sławomir Cenckiewicz i Paweł Lisicki podkreślali, że posoborowe patologie w Kościele katolickim, w tym i działania papieża Franciszka są sprzeczne z niezmiennym nauczaniem katolickim i prowadzą do destrukcji wspólnoty katolickiej.
Przykładem takiej krytyki wypaczeń posoborowych w Kościele, jest to stanowisko autora pracy jakie w informacji o spotkaniu podkreślił wydawca - „Jeśli papież Franciszek ma rację, że w sporze o usprawiedliwienie Luter się nie pomylił, to znaczy, że w błędzie trwali ojcowie Soboru Trydenckiego. Podobnie dziwnie brzmi twierdzenie papieskie, że Luter nie chciał podziałów w Kościele skoro reformator nazywał papieża Antychrystem i chciał zniesienia Urzędu Nauczycielskiego”.
Choć dyskusje zdominował temat szkodliwości protestantyzacji Kościoła katolickiego paneliści przypomnieli również o antysemityzmie Lutra i o tym jak ten luterański antysemityzm stał się pożywką dla nazistowskiego rasizmu.
Jan Bodakowski
Cz 1 Gmyz, Cenckiewicz, Lisicki, o Lutrze, Żydach i szkodliwości ekumenizmu
https://www.youtube.com/watch?v=sFlHTxhx-6g
Cz 2 szkodliwość Lutra, ekumenizmu, posoboru
https://www.youtube.com/watch?v=RwKJAuWpeYE