Z zagranicy

Stracili wszystko, pozostał im Kościół

Z wizytą apostolską do Polski, na zaproszenie stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie przybył Abp. Dieudonné Nzapalainga, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Republiki Środkowoafrykańskiej (CECA). Podziękował on wszystkim Polakom za dotychczasową pomoc i poprosił o dalsze wsparcie modlitewne oraz materialne.

 

W pogrążonej w anarchii Republice Środkowoafrykańskiej potrzeba dosłownie wszystkiego, począwszy od sprzętu medycznego, przez samochody aż po podstawowe artykuły niezbędne do przeżycia. Sytuacja jest dramatyczna. Eskalacja nienawiści w tym kraju jeszcze nigdy nie sięgała tak daleko. Jedyna instytucja, która jeszcze w tym kraju funkcjonuje, to… Kościół katolicki. To na jego barkach spoczęła pomoc ofiarom, prowadzenie szpitali, czy szkół.

 

Nie do wszystkich udaje się dotrzeć z pomocą. Wielu ludzi, gnanych strachem opuściło swoje domy. Ci, którzy zostali, chronią się w świątyniach. Po kraju jeżdżą szpitale polowe, mimo że w każdej chwili grozi napad. Lekarze korzystają często z pomocy ks. Abp. Dieudonné Nzapalaingi oraz z jego eskorty – bez niej niezwykle trudno poruszać się po szarpanym przemocą kraju. Od roku więzienia są otwarte, a wszyscy bandyci i zbrodniarze zasilili szeregi obydwu stron konfliktu. Tymczasem trzeba odbudowywać domy, budować studnie.

 

– Panuje analfabetyzm, dlatego tak ważne jest, aby dzieci porzuciły broń w buszu, czy ulice i znalazły się z powrotem w szkolnych ławach. Trzeba dawać dzieciom zeszyty i ołówki, a nie kałasznikowy – mówił Abp. Dieudonné Nzapalainga. Podkreślał, że u podstaw tego konfliktu nie leży religijna nienawiść, ale walka o zagarnięcie politycznej przestrzeni.

 

– To nie jest konflikt religijny. nie walczy się w nim ani o Krzyż ani o Koran, ale o wpływy polityczne, ekonomiczne, m.in. dostęp do kopalń uranu. Nasze diamenty opuszczają kraj przez Sudan i idą do Arabii Saudyjskiej – tłumaczył przewodniczący CECA. Przywódcy religijni: katoliccy, muzułmańscy i protestanccy zbudowali platformę porozumienia i informują o tym, co tak naprawdę dzieje się w Republice Środkowoafrykańskiej.

 

– Wojna trwa już dwa lata. Młodzi są nastawieni na tych, którzy zapewnią im jakiekolwiek zajęcie, jakikolwiek cel – dodał. Są zatem świetnym obiektem manipulacji grup zainteresowanych w podsycaniu konfliktu. 

 

W Republice Środkowoafrykańskiej pozostali – zupełnie dobrowolnie, z potrzeby serca – polscy misjonarze. W siłach stabilizacyjnych przysłanych przez ONZ walczą polscy żołnierze. – Już sama ich obecność może uratować wiele żyć – zauważył Abp. Dieudonné Nzapalainga. Gdyby nie było interwencji ONZ, doszłoby do ludobójstwa. Od 5 do 7 grudnia było tysiąc osób zabitych.

 

Pomoc Kościołowi w Potrzebie zgromadziła i przekazała już ponad 400 tys. euro na pomoc dla ofiar tego konfliktu. To jednak jest kropla w morzu potrzeb. – 10 euro dla jednej rodziny umożliwi dokonanie zasiewu, pomoże tym ludziom w odzyskaniu godności podkreślał przewodniczący CECA. Rodzin w potrzebie jest wiele, biorąc pod uwagę, iż sam kraj liczy 4,5 mln mieszkańców.

 

Julia Nowicka

 

Fot. Anna Wiejak

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

1 komentarz

1 Komentarz

  1. Srqxqu u

    1 maja 2020 at 20:25

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra