Z zagranicy

Szkoccy „obrońcy” dzieci chcą eutanazji dla najmłodszych

Jeszcze nie przebrzmiały echa zalegalizowania w Belgii eutanazji dla dzieci, kiedy "obrońcy praw dziecka" w Szkocji rozpoczęli batalię o "prawo dziecka do śmierci w asyście lekarza". Z wnioskiem w tej sprawie zwróciła się do Szkockiego Parlamentu grupa zwana "Razem".

 

Szkocki Alians dla Praw Dzieci, jak brzmi jego rozszerzona nazwa, napisał w nim: "W związku z granicą wiekową 16 lat zaproponowanych w ustawie, uważamy, że komisja zdrowia i sportu powinna zdawać sobie sprawę, iż choroba terminalna nie dyskryminuje ze względu na wiek osoby i takowej dyskryminacji nie powinna  dokonywać służba zdrowia". Te skandaliczne słowa – jak się wydaje – sparaliżowały na dłuższą chwilę publiczną debatę, ponieważ żaden publiczny, ogólnokrajowy protest nie został jeszcze zorganizowany. Być może Szkoci nie wierzą, że w ich państwie zostanie wprowadzone takie prawo, ale czy Belgowie jeszcze 10 lat temu w to wierzyli?

 

"Komisja ONZ do spraw praw dziecka wyraźnie orzekła, że dziecko, które jest zdolne do formułowania swoich własnych poglądów, powinno mieć zapewnione prawo do wyrażania swoich poglądów w sposób nieograniczony we wszystkich sprawach jego dotyczących. Należy je poważnie brać pod uwagę zgodnie z ich wiekiem i dojrzałością" stwierdzają autorzy dokumentu.

 

Ten ostatni szokuje, szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę, że powstał w kontekście zapewnienia dzieciom "prawa do śmierci w asyście lekarzy", określanego w nim jako "prawo człowieka" [sic!!!]. Niektórzy propagandziści cywilizacji śmierci nazywają je "ultymatywnym prawem obywatelskim". Brzmi uczenie, prawda?

 

Warto w tym momencie podkreślić, że w Szkocji nie zalegalizowano jeszcze eutanazji dla osób dorosłych. Trudno nie podejrzewać, że nieświadome, czym jest śmierć dziecko będzie łatwiej złamać i skłonić do zgody na zabicie, niż o wiele bardziej świadomego dorosłego…

 

Anna Wiejak

foto: flickr

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

2 komentarze

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra