Kalisz, Biedroń dwa bratanki! Liczą na PO
/
Geje i lesbijki dostaną przywileje? Niewykluczone. Do grudnia powstanie projekt odpowiedniej ustawy. Zadeklarowali to wspólnie na konferencji prasowej Robert Biedroń oraz Ryszard Kalisz. Liczą na wsparcie partii rządzącej.
Wiceszefowie dwóch klubów: Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Ruchu Palikota – Ryszard Kalisz oraz Robert Biedroń zadeklarowali, że do grudnia ma powstać nowy lub poprawiony projekt ustawy o związkach partnerskich. Uwzględnione w nim zostaną uwagi Sądu Najwyższego, zgłoszone w trakcie poprzednich prac nad ustawą.
- Zabieramy się do pracy nad projektem ustawy o związkach partnerskich, który zostanie przedłożony na początku grudnia. Chciałbym zaapelować do wszystkich środowisk o przyłączenie się do naszej grupy – zadeklarował Robert Biedroń.
Warto dodać, że ta ustawa znalazła się wśród 44 niezrealizowanych w poprzedniej kadencji Sejmu. W lipcu odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy, ale posłowie nie dokończyli nad nim prac przed końcem VI kadencji. Zmiany uda się wprowadzić w życie jedynie przy poparciu partii rządzącej – zauważają zgodnie politycy SLD i Ruchu Palikota.
Padły też konkretne propozycje. - Mam nadzieję, że to będzie nie tylko wspólny projekt Ruchu Palikota i SLD. Liczę także na wsparcie kolegów i koleżanek z innych klubów, w tym z PO – stwierdził wiceszef klubu Ruchu Poparcia Palikota. - Celowo nie wymieniam tu posłów PiS, my na nich nie liczymy – wtórował Ryszard Kalisz na wspólnej konferencji.
Obaj politycy chcą uregulować status prawny i finansowy homoseksualistów w Polsce. Związek partnerski mógłby być zawierany na piśmie w obecności notariusza a następnie przekazywany do Urzędu Stanu Cywilnego. Taka „umowa” przestałaby obowiązywać po śmierci jednego z partnerów albo gdy oboje wspólnie uznają rozwiązanie tej „umowy”.
Co ciekawe, gdyby tylko jedna ze stron zadecydowała się zakończyć „związek”, wówczas „umowa” w sprawie jego zawarcia traciłaby ważność po upływie 6 miesięcy. Co więcej, jedna z osób tworzących związek, po śmierci partnera mogłaby starać się o rentę czy przejmować umowę o najmie mieszkania.
Projekt byłby oparty na tym z poprzedniej kadencji, złożonym w Sejmie przez SLD. Powstał on we współpracy m.in. z działaczami „Kampanii przeciw Homofobii”. Wykorzystuje sprawdzone we Francji rozwiązania. Tam osoby zarówno tej samej, jak i różnej płci mają prawo zawierania specjalnych umów cywilnych, tzw. „Pacte civil de solidarite”, czyli „Paktu solidarności” (PACS).
Michał Polak
fot. sxc.hu
Źródło: prawy.pl