Z zagranicy

Gorszy byłby tylko Tusk

Jean Claude Juncker, znany zarówno przed polityków, jak i dziennikarzy jako notoryczny kłamca i zdeklarowany zwolennik federalizacji, został wybrany nowym szefem Komisji Europejskiej i zastąpi na tym stanowisku José Manuela Barroso.

 

Wybór Junckera nastąpił mimo ostrego sprzeciwu ze strony Wielkiej Brytanii i Węgier, osamotnionych jednak w swoim stanowisku. – Proszę mnie dobrze zrozumieć: ten dzień jest dla Europy wyjątkowo złym – oświadczył premier Wielkiej Brytanii David Cameron podczas konferencji prasowej po głosowaniu.

 

– Niesie za sobą ryzyko podkopania pozycji rządów narodowych, podkopania siły narodowych parlamentów i daje nową władzę Parlamentowi Europejskiemu – podsumował, podkreślając, iż uczyni wszystko, aby w tej sytuacji Wielka Brytania pozostała w zreformowanej Unii Europejskiej, chociaż, jak sam przyznał, będzie to trudne. W 2017 roku Brytyjczycy wypowiedzą się w referendum, czy są za czy też przeciw dalszemu członkostwu i wiele wskazuje na to, iż zdecydują się opuścić unię, która coraz bardziej przypomina federację niż związek wolnych i suwerennych państw.

 

– Jedno mogę powiedzieć o Cameronie: ten facet to straceniec, a stracił dzisiaj naprawdę wiele – stojący na czele Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) Nigel Farage jak zwykle pozostał bezlitosny dla swojego politycznego adwersarza, który nadal wierzy, iż w tej sytuacji pozostanie Wielkiej Brytanii we wspólnocie to zupełnie realna perspektywa.

 

Zadowolenia z wyboru Junckera nie kryła kanclerz Niemiec Angela Merkel, która podkreślając jego doświadczenie, stwierdziła, iż „będzie on słuchał życzeń krajów członkowskich oraz Parlamentu Europejskiego”. – Jestem bardzo zainteresowana, aby Wielka Brytania pozostała członkiem Unii Europejskiej i będę kontynuowała pracę w tym kierunku – dodała.

 

Europejscy przywódcy mają nadzieję uspokoić Camerona poprzez zaoferowanie Londynowi wysokiej posady w Brukseli na szczycie w przyszłym miesiącu, który zdecyduje o podziale pozostałych kluczowych stanowisk w tej kadencji.

 

Anna Wiejak

Źródło: EUbusiness

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

106 komentarzy

106 Komentarzy

  1. Sonny Willis

    11 listopada 2017 at 04:28

    There are some serious financial ramifications here.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra