Z zagranicy

Co 10 bezdomny w Londynie to Polak

Liczba bezdomnych z krajów Europy Środkowej i Wschodniej w Londynie w ciągu ostatniego roku wzrosła o 3 procent. Polacy, którzy wśród bezdomnych imigrantów stanowili największą grupę narodowościową, ustąpili pierwszeństwa Rumunom. Na trzecim miejscu znaleźli się Litwini – to wyniki raportu „Street to Home 2013/14”.

 

Przyczyn bezdomności Polaków przebywających w Wielkiej Brytanii jest wiele. Brak dachu nad głową to efekt m.in. nie spełnienia się wielkich brytyjskich snów o znalezieniu pracy i braku pieniędzy na powrót do Polski. Wielu z kloszardów nie ma zresztą do czego wracać, gdyż w Ojczyźnie nie mają ani domu, ani pracy, ani rodziny, ani kogokolwiek, kto umożliwiłby im stabilizację.

 

W Londynie poziom bezdomności wśród Polaków jest szczególnie wysoki w porównaniu z innymi europejskimi metropoliami. Dla przykładu w Hamburgu jest ich trzykrotnie mniej, gdyż „jedynie” 250. Państwo polskie nie wypracowało dotychczas systemu pomocy tym osobom, pozostawiając to w gestii organizacji kościelnych i pozarządowych. Warto w tym momencie zauważyć, iż w Berlinie powstał Uniwersytet dla Bezdomnych, w którym mogą oni nabyć umiejętności przydatne w znalezieniu pracy oraz rozpoczęciu normalnego życia. 

 

Niemcy i Wielka Brytania to kraje o największym procencie osób bezdomnych. W Niemczech obserwuje się zjawisko imigracji bezdomnych z terytorium Polski, przy czym nie są to jedynie Polacy.

 

Raport przygotowano opierając się na danych organizacji świadczących pomoc bezdomnym, które są zrzeszone w sieci finansowanej przez władze Londynu i zarządzanej przez organizację St Mungo's Broadway. Są to jedynie dane szacunkowe, gdyż opierające się jedynie na bezdomnych korzystających z pomocy społecznej. Ilu z niej nie korzysta, a pozostaje w dramatycznej sytuacji? Trudno jednoznacznie stwierdzić, ponieważ nikt nie stara się ani dotrzeć do tych ludzi, ani ich policzyć.

 

Julia Nowicka

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

3 komentarze

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra