Wszystkich Świętych i Litania Miast

0
0
0
/

1 listopada w Polsce to uroczystość Wszystkich Świętych. Tego dnia Kościół raduje się, że wielu zmarłych dostąpiło już zbawienia i przebywa u Boga w Niebie.


Wszystkich Świętych to święto, jak każde, radosne. W dniu tym wspominane są osoby, które zostały wyniesione do chwały ołtarzy.

Źródła kultu wszystkich świętych odnajdujemy w oddawaniu czci męczennikom. W rocznicę śmierci, która równocześnie była uważana za dzień narodzin dla nieba, przy grobie męczennika odprawiana była Msza św. Czytano opis ich męczeństwa.

Początki dnia Wszystkich Świętych możemy odnaleźć w IV w. W Antiochii, w niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego, czczono pamięć bezimiennych męczenników.
W 610 r. papież Bonifacy IV otrzymał od cesarza starożytną świątynię pogańską - Panteon. Nakazał złożyć w niej liczne relikwie. Następnie poświęcił budowlę na kościół pod wezwaniem Matki Bożej Męczenników. W rocznicę tego dnia, w Rzymie, obchodzono Wszystkich Świętych. Początkowo czczono Maryję i męczenników. Po latach rozszerzono kult o „wszystkich doskonałych sprawiedliwych”. Z czasem dzień Wszystkich Świętych zaczęto obchodzić 1 listopada.

W uroczystość Wszystkich Świętych Polacy nawiedzają groby swoich bliskich. Palą znicze, stawiają kwiaty.

Wieczorem, 1 listopada, w wielu polskich miastach odbywa się Litania Miast. Jest to czas wspomnienia tych co odeszli oraz przybliżenia sylwetek świętych związanych z danym miejscem. Litanię Miast spontanicznie zapoczątkowali mieszkańcy Trójmiasta w Gdańsku przy Pomniku Poległych Stoczniowców w latach 80.
 
Gdy tradycja ta zaczęła zanikać kapłani postanowili ją spopularyzować i rozszerzyć. Obecnie apele, w jej ramach, są przygotowywane przez młodzież w różnych częściach Polski. Litania Miast jest transmitowana przez telewizję.

Agata Bruchwald

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną