Z kraju

Polskie MSWiA dotuje obchody 100-lecia powstania „samostijnej” Ukrainy

Resort ministra Mariusza Błaszczaka dofinansował koncert ukraińskiego chóru męskiego „Żurawli” pod dyrekcją Jarosława Wujcika, który 21 stycznia 2018 roku odbędzie się w Lublinie w ramach obchodów… 100-lecia powstania Ukrainy „samostijnej” Ukrainy. Innym darczyńcą jest miasto Lublin.

Finansowanie z budżetu państwa polskiego tej ukraińskiej imprezy to niewątpliwy skandal, tym bardziej, że ani polskie MSWiA, ani inny resort nie wspiera finansowo działań polskich organizacji kresowych m.in. na rzecz popularyzacji historii polskich Kresów, a już tym bardziej MSW Ukrainy w żaden sposób nie wspomaga finansowo obchodów polskich uroczystości na Ukrainie.

Zresztą same obchody 100-lecia powstania państwa ukraińskiego są wielką pomyłką i propagandową hucpą.
„22 stycznia tego roku mija 100 lat od kluczowego Wydarzenia w dziejach Ukrainy – proklamowania niepodległości Ukrainy 22 stycznia 1918 roku. Było to 22 stycznia 1918, Ukraińska Centralna Rada w Kijowie ogłosiła czwarty Uniwersał, gdzie wyróżniono takie pamiętne słowa: „Odtąd Ukraińska Republika Ludowa staje się niezależna, nikt nie jest zależny, wolne, suwerenne państwo narodu ukraińskiego” napisali organizatorzy tego wydarzenia. Tymczasem należy przypomnieć, że żadne z państw Ententy tego pseudo-państwa (Ukraińskiej Republiki Ludowej) nigdy nie uznało. Wspierane przez bolszewików istniało ono w zasadzie jedynie na papierze, pogrążone w chaosie i przemocy, której jednym z przejawów były dokonywane pogromy Żydów. Z jakiej racji zatem Polska ma wspierać tę rocznicę?

W obchody – o zgrozo! – zaangażował się także polski IPN – jednym z punktów programu uroczystości ma być wykład dr Mirosława Szumiło (Instytut Pamięci Narodowej, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie) „Niepodległość Ukrainy w 1918 roku i jej znaczenie z perspektywy 100 lat”.

Natomiast sama impreza będzie odbywać się pod patronatem honorowym znanego polakożercy i rewizjonisty wołyńskiego Ambasadora Ukrainy w RP Andrija Deszczycy.

Organizatorzy to: Towarzystwo Ukraińskie i Konsulat Generalny Ukrainy w Lublinie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

41 komentarzy

41 Komentarzy

 1. z-k

  8 stycznia 2018 at 10:43

  Niestety ale coraz mniej jest polskości w tym i w pozostałych ministerstwach polskiego, ponoć, rządu, w „narodowym dziedzictwie’, w którym najważniejsze okazują się kirkuty, w „narodowych” instytutach i w tym od „narodowej pamięci” też, w kahale zaprzańskich kościelnych purpuratów, w książkach (jeszcze tylko drobne wydawnictwa rozprowadzające książki w internecie) i w gazetach, z których jeszcze tylko Gazeta Warszawska, Polska Niepodległa i Tylko Polska do czytania sie kwalifikują ……..

  • podolak

   8 stycznia 2018 at 11:22

   To jest programowy, propagandowy giedrojcizm realizowany konsekwentnie W RP.
   Fakty dla propagandy nie mają znaczenia.
   Propagandę giedrojciowską właśnie dlatego się tworzy, aby ZAPRZECZAĆ faktom.

  • Kwal

   8 stycznia 2018 at 15:47

   Nic ująć nic dodać…

 2. hansi

  8 stycznia 2018 at 11:28

  No, to czekamy teraz na finansowanie z naszej kieszeni, przez zdradziecką swołocz, zwaną „rządem RP”, pomników Stiepana Bandery. Proponuję od razu w centrum Warszawy, a co ! Skoro można było robić pomnik tęczowego pedalstwa, przed samym kościołem, to czemu nie Bandery ?..
  Sorosowi też pomnik w Warszawie.
  Skoro można pomniki zdrajcy stanu – Lecha Kaczyńskiego, plus amok nazewniczy polskich ulic i placów ?..
  Skoro można przemianowywać ulice na imię innego zdrajcy – „profesora” Bartoszewskiego ?..
  A w ogóle, to nie wiem, gdzie znajdują się zwłoki Bandery. proponuję przenieść na Wawel. Tam jest uświęcone miejsce wszelkich zdrajców i zbrodniarzy, co grubszego kalibru…

  • Ula

   9 stycznia 2018 at 18:45

   zwloki bandery sa w Monachium pochowane. Zdaje sie, ze na Westfriedhof.

 3. Anzelm

  8 stycznia 2018 at 12:21

  Darczyńcą jest miasto Lublin….. Lublin jest zadluzony z kredytami na 1,4 mld zł (4,2 tys. zł na mieszkańca). To jest rzecz niebywala … .

  • michu

   12 stycznia 2018 at 20:29

   No ale przecież są priorytety 😉

 4. Poryck

  8 stycznia 2018 at 12:27

  Ciekawe ile wyłożą na obchody 100. rocznicy Obrony Lwowa? Jeśli nic, trudno o lepszy dowód na to, że jesteśmy wasalami Ukrainy!

 5. PRT

  8 stycznia 2018 at 12:48

  Szanowna Redakcjo.

  Mysle ze nalezaloby przypomniec o tym jak stojacy na czele URL watazka Szymon Petlura zdradzil Polakow. Niektorzy idioci, typu Piotr Zychowicz, opowiadaja raz po raz ze Polska rzekomo zdradzila „swojego sojusznika ” Petlure po 1920 r. (m.in. pisze tak Zychowicz w ksiazce „Sowieci”, nota bene interesujacej) Jest to manipulacja,poniewaz malo kto wie ze ow Petlura i jego rzad URL zdradzil dwa lata wczesniej w haniebny sposob Polakow z polskich formacji wojskowych na Wschodzie. W styczniu i lutym wladze podlegle Petlurze uzgadnialy z Naczpolem (organizacja majaca na celu stworzenie zwartych formacji polskich z armii carskiej) miejsca stacjonowania polskich jednostek na Ukrianie, uzgodnienia te byly niemal natychmiast lamane przez Ukraincow i dochodzilo do napasci uzbrojonego chlopstwa ukrainskiego na polskie Korpusy (II i III Korpus Polski na Wschodzie).
  Koronnym przykladem zdrady bylo zlamanie umowy z Naczpolem podpisanej przez strone ukrainska a ze strony polskiej przez Raczkiewicza i gen. Osinskiego jako naczelnego inspektora polskich sil zbrojnych na Ukrainie w dniu 3 kwietnia. Gdy na podstawie tego porozumienia II Korpus Polski zdazal w kierunku lewobrzeznej Ukrainy by dotrzec do Czerniechowszczyzny Ukraincy zerwali umowe (przy niemalym wplywie Niemcow) i podburzyli chlopstow ukrainskie ktore m.in. zaatakowalo i wymordowalo spiacy w nocy caly szwadron jazdy we wsi Goriaczowce pod Kaniowem. Pisze o tym Henryk Baginski w dziele „Wojsko Polskie na Wschodzie”. Przez zdrade Ukraincow II Korpus nie przeprawil sie przez Dniepr i zostal zaatakowany pod Kaniowem (slyna bitwa pod Kaniowem 11 maja 1918) co skonczylo sie jego rozbiciem.
  Warto zapoznac sie z dzielem ge. Eugeniusza de Henninga-Michaelisa „w Zamecie” – opisuje tam przypadki zbydlecenia Ukraincow wobec Polakow. czy ksiazke „Pozoga” Kossak-Szczuckiej

  • podolak

   14 stycznia 2018 at 20:14

   Wsółcześnie pewna IZA udaje że to jej oryginalna a nie geobelsowska metoda używana przez aktualnych ukronazistów.
   Goebels i III Rzesza upowszechniała jak tylko mogła, całą wiedzę o Katyniu a nie o Palmirach czy np.Treblince.
   Nowa Europa Wschodnia też w/g tej nazistowskiej technologii via Wiatrowycz, teksty teraz publikuje:
   „gdy po pomarańczowej rewolucji Wiatrowycz był dyrektorem Archiwum Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, przekazano Polsce nieznane, nigdzie niepublikowane dokumenty. Były wśród nich korespondencje i instrukcje KGB ZSRR obrazujące mechanizm zacierania śladów zbrodni katyńskiej, niszczenia miejsc pochówku polskich oficerów rozstrzelanych w Katyniu, Piatychatkach k. Charkowa i innych miejscach. Za ujawnienie tych dokumentów i przekazanie stronie polskiej oraz za zasługi w dokumentowaniu prawdy o najnowszej historii Polski na wniosek ówczesnego prezesa IPN Janusza Kurtyki Wołodymyr Wiatrowycz miał zostać odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Złotym Krzyżem Zasługi. Nie doszło do tego, ponieważ Ukrainiec uważał, że przyznanie przez ówczesnego prezydenta Wiktora Juszczenkę Stepanowi Banderze tytułu Bohatera Ukrainy było dobrą decyzją.”

   http://www.new.org.pl/5681-inna-twarz-wolodymyra-wiatrowycza

   Goebelsowi Złoty Krzyż Zasługi pośmiertnie( w/g metodologi NEW), za info o Katyniu też się on więc nalezał.

 6. Biały orzeł 1919

  8 stycznia 2018 at 13:56

  Narodzie Polski otwórz oczy serce myśl po Polsku..artykuł 447 kongres usa 12 grudzień

  100 milionów na remont cmentarza rzydowskiego a to by wystarczyło by emerytom dać 1100 zł takiej prEmi ..Polska płaci zydom 1000 euro każdemu 50 tys zydow dostaje 1000 euro…

  • Kwal

   8 stycznia 2018 at 15:53

   Nie 1000 tylko 100 euro…

 7. Biały orzeł 1919

  8 stycznia 2018 at 14:03

  na stulecie odzyskania niepodległości powinna być inicjatywa by przywrócić Polskie godlo z 1919 roku chrześcijański ..a nie rzydomasonska twór po przewrócił majowym ..zwróćcie uwagę na korone i na heksagram a także na gwiazdy w skrzydłach to pentagram .

  • Tomek

   8 stycznia 2018 at 14:14

   „rzydomasonska twór”

   Nie pluj na polskie godło, to raz. Naucz się pisać po polsku, to dwa. Potem sobie możesz siedzieć i szukać pentagramów, heksagramów czy nawet i heptagramów gdzie tylko chcesz.

  • Edwin Wąsowski

   10 stycznia 2018 at 17:22

   Po prmio z tym orłem to masz rację ale pentagram ( odpowiednio narysowany) był słowiańskim symbolem szczęścia podobnie jak swastyka ale nie podobał się okupantowi watykanskiemu wiec wymyślili ze to symbol jakiegoś rogatego jegomościa którego nikt nigdy na oczy nie widział a wszyscy się boją . Po drugie należałoby zmienić nazwę z negatywnego Polska na pozytywny – Lahia. Poza 3 trzeba by zmienić hymn bo mazurek dąbrowskiego to masonski hymn narzucony nam przez propagandę Napoleońską. Przydała by się jakaś pradawna Słowiańska pieśń chwały. Uszanowanie.

   • Ludvig Lubenzymerg

    10 stycznia 2018 at 19:20

    Proponuje Nagila Hava na hymn i Polin-Lachia na nazwę nowej ojczyzny Edwina Wąsowski-Landenbaum.
    PS. Po hebrajsku może i Lahia ale nie po Polsku cymbale!

    • Edwin Wąsowski

     10 stycznia 2018 at 19:46

     Może poczytaj trochę zanim zaczniesz obrażać była Lahia nie Lachia potem Polach potem Polska. Polin nam szykują. To podejrzewam następna nazwa widząc co się dzieje. Ale tak się na szczęście NIE stanie.

   • michu

    12 stycznia 2018 at 20:33

    Prawdziwi Zachodni Słowianie to katolicy. Okupacja to może być komunistyczna, albo socjalistyczna, a nie watykańska (chyba, że ktoś wierzy jeszcze w mądrość lenina i jego pogrobowców).

    • Edwin Wąsowski

     13 stycznia 2018 at 23:40

     Prawdziwi Słowianie to MY. Tereny dzisiejszej Polski a także Białorusi i częściowo Ukrainy zależy w jakim okresie. Mówisz Waszmość że nie okupacja. To jakbyś nazwał instytucje która ma swoje posterunki w każdej miejscowości ( a nawet kilka) nazywane dla nie poznaki kościołami, nna którą bulimy 2 Miliardy złotych rocznie? acha płaci każdy Ty też czy chcesz czy nie.

 8. Tomek

  8 stycznia 2018 at 14:12

  To nie jest nic nadzwyczajnego. Ukraińskie władze również dofinansowują uroczystości obchodów 100-lecia niepodległości Polski na Ukrainie. Przykładowo, podobne wydarzenie do tego tu opisanego, to koncert z okazji inauguracji obchodów 100-lecia niepodległości Polski, jaki odbył się 3 grudnia we Lwowie – dofinansowany przez władze tego miasta. Polonijne media o nim pisały. Warto wiedzieć takie rzeczy, a nie pisać w artykułach „o zgrozo”….

 9. Biały orzeł 1919

  8 stycznia 2018 at 14:20

  ważne ze zrozumiałeś Tomek..ja nie pluje na godlo .
  .czytaj więcej rozglądając się .to są historyczne fakty ..z zdejm myckę.

  • Tomek

   8 stycznia 2018 at 15:11

   Myckę, to ty sobie kolego z oczu zdejmij… Bo dużo ci przesłania.

   • Jadzia

    10 stycznia 2018 at 19:49

    Do Cymbała „Tomek”
    To Ty Cymbale masz myckę i wymachując nią nam Polakom przed oczyma próbujesz obraz świata przesłaniać.

    • Tomek

     12 stycznia 2018 at 17:08

     Jadzia, takim jak ty nie ma czego przesłaniać. Wy zero i tak rozumiecie, zero widzicie jeśli chodzi o świat i rzeczywistość.

     A jak wam ktoś próbuje uzmysłowić, jak jest, podając konkretne fakty, to szczytem waszych wyczynów erystycznych jest wyzywanie go od Żydów, czy banderowców.

 10. Biały orzeł 1919

  8 stycznia 2018 at 15:33

  chyba ze masz taką we wzory gaci damskich jak ostatnio mieli na kolacji u
  jojne Danielsą.to se nie zdejmuje

 11. Tomek

  8 stycznia 2018 at 17:22

  To „se nie zdejmuj”

 12. podolak

  13 stycznia 2018 at 17:52

  Chyba tylko idiotki sądzą iż takie literackie guano, jest w stanie wybielać baderścierwo.

  http://www.new.org.pl/5682-opowiadanie-wiatrowycza-ludzie

 13. Barbara

  17 stycznia 2018 at 10:42

  Radziłabym wszystkim – od autora artykułu poczynając – najpierw sprawdzić fakty historyczne, a potem dopiero cokolwiek pisać czy komentować. Otóż Centralna Rada działała wbrew bolszewikom, a nie za ich zgodą – niech nazwa nowopowstałego kraju („republika ludowa”) nikogo nie zmyli. Przewodniczącego Rady, Mychajło Hruszewskiego, bolszewicy odsądzali od czci i wiary (a z czasem go oczywiście usunęli ostatecznie). Po ogłoszonej przez Centralną Radę deklaracji niepodległości minister spraw zagranicznych Ukrainy Ołeksand Szułhyn uzyskał uznanie kraju od wszystkich głównych potęg europejskich: Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Austro-Wegier i innych, a z państwami centralnymi podpisał traktat pokojowy. W grudniu 1918 roku Stany Zjednoczone otworzyły w Kijowie konsulat. Niepodległa Ukraina istniała krótko, i rzeczywiście panowały w niej chaos i wojna domowa – do czego przyczyniali się i atakujący nieustannie bolszewicy, i Biali, którzy niepodległej Ukrainy nie uznawali, i lokalni watażkowie w rodzaju Machny,jak również Niemcy i Austria. Niemniej Centralna Rada usiłowała stworzyć z Ukrainy niepodległe państwo demokratyczne, a do tego Rosja Radziecka nie mogła dopuścić.

 14. Jarislaifr

  10 maja 2018 at 15:53

  KANIÓW 1918 – STULECIE BITWY.
  Nagłośnijmy 10-12 maja 1918 r. – czas zapomnianej, bohaterskiej i zwycięskiej bitwy pod dowództwem gen.Hallera po przedarciu się pod Rarańczą wiosną 1918 r. z austryjackiej na rosyjską stronę frontu i połączenie się z II Korpusem Polskim po uznaniu wolności Polski dekretami rządu Rosji (Kiereńskiego oraz Lenina) jako WIELKI pierwszy sprzeciw na politykę nowego 4-o rozbioru odradzającej się Polski i to z inicjatywy przewrotnego, niemieckiego Cesarstwa Prus planującego powstanie królestw: Finlandii i Polski by podporządkować sobie ,,Ukrainę” wymyśloną przez Cesarstwo Austro – Węgier jako państwo satelitę dające im miliony ton zboża . W wyniku tego zbrojnego , siłowego sprzeciwu Francja,Anglia, St.Zjednoczone Ameryki uznały polskę jako sojusznika w I wojnie światowej i same zadeklarowały,iż jednym z celów tej wojny jest odtworzenie państwa polskiego-.To pisemnie w Rumunii zadeklarowali przedstawiciele tych państw dowódcom Wojsk Polskich na Wschodzie – gdzie działałwcześniej II Korus Polski wydzielony z armii rosyjskiej przyłączając Besarabię do macierzy rumuńskiego, odrodzonego królestwa.

 15. ren

  21 sierpnia 2018 at 09:55

  Można współpracować, można dotować. Warunkiem dobrej współpracy z Ukrainą powinna być rezygnacja ukraińców z bandyty jako bohatera narodowego.

 16. Ugjlth y

  1 maja 2020 at 08:23

  Fssvwo culfcu Free trial of viagra

 17. Esthervox

  14 lipca 2020 at 23:29

  Oyubhy acywej cvs pharmacy Bdxea

 18. Esthervox

  14 lipca 2020 at 23:30

  Oyubhy acywej cvs pharmacy Bdxea

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra