Wsparcie komunistycznych okupantów Polski dla powstającego państwa Izrael
Po II wojnie światowej Polska znalazła się pod sowiecką okupacją. Rola nadzorców nad zniewolonymi Polakami została wyznaczona żydowskim komunistom. Jedną z konsekwencji tego stanu rzeczy było wsparcie komunistycznych okupantów Polski dla powstającego państwa Izrael.
Komunistyczne władze przyznały Żydom przywilej emigracji z ziem polskich, Polacy nie mieli możliwości wyjazdu z terenów komunistycznej okupacji. Do Palestyny wyemigrowali Żydzi, którzy przeżyli wojnę w Polsce i 100 tys. żydowskich repatriantów z ZSRR. Na ziemiach polskich mogły działać zachodnie organizacje żydowskie wspierające żydowskie migracje - działo się to w czasie gdy Polscy patrioci byli eksterminowani pod surrealistycznymi zarzutami szpiegostwa na rzecz zachodu.
Okupujący Polskę komuniści prowadzili ożywione kontakty dyplomatyczne i gospodarcze z społecznością żydowską w Palestynie i międzynarodowym żydostwem. Pod koniec 1945 roku komuniści polskojęzyczni otworzyli w Palestynie swoje przedstawicielstwo dyplomatyczne. Po powstaniu Izraela władze komunistyczne finansowały działalność ambasady Izraela w Warszawie. Okupowana przez komunistów Polska dostarczała Izraelowi żywność i surowce.
Niepodległe państwo żydowskie było elementem programu legalnie działających partii żydowskich na ziemiach polskich - warto pamiętać, że Polacy w przeciwieństwie do Żydów w okupowanej przez komunistów Polsce, nie mogli tworzyć partii politycznych ani w nich działać. Palestyna zgodnie z programami partii żydowskich miała być krajem tylko dla Żydów. Żydzi byli przeciwni podziałowi Palestyny na część arabską i żydowską, albo powstaniu państwa żydowsko arabskiego.
W listopadzie 1945 (dziewięć miesięcy po zrzeczeniu się przez Wielką Brytanię władzy nad Palestyną) na forum ONZ, okupowana przez komunistów Polska wraz z USA, ZSRR, poparła podział Palestyny na dwa państwa.
Między 1947 a 1948 r. w Palestynie trwały walki żydowsko arabskie, ZSRR i jego satelici (w tym i okupowana przez komunistów Polska) poparły Żydów w konflikcie z arabami. Od 1948 do 1949 r. żydowskie odziały walczące z arabami dostawały olbrzymie dostawy broni z ZSRR i Czechosłowacji, łamano tym samym embargo ONZ na dostawy broni do Palestyny.
Po II wś w okupowanej przez komunistów Polsce, i Czechosłowacji gdzie był europejski sztab Hagany, szkoleni i werbowani byli bojownicy Hagany. Hagana - „Samoobrona” powstała w 1920, celem jej była walka z arabami i Brytyjczykami radzącymi w Palestynie. W 1948 przekształciła się w armię izraelską czyli Izraelskie Siły Obrony - Cewa Haganah Le Yisrael.
W polskim Bolkowie na Dolnym Śląsku, 100 km od Wrocławia, powstał obóz szkoleniowy dla dla bojowników Hagany. Działał od wiosny 1948 roku do września 1948. Biura werbunkowe działały w większych miastach Polski, tam gdzie była społeczność żydowska. Listy ochotników zatwierdzało Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego. Ochotnikami byli głównie działacze partii syjonistycznych. Wyszkolono ponad 7 tys. osób. Żydów szkolili instruktorzy z Armii Czerwonej, ludowego wojska „polskiego”, a z czasem i z ośrodka Hagany z Monachium. Szkolenie ideologiczne i wojskowe trwało dziesięć dni, dwanaście godzin dziennie. Żydzi ćwiczyli z bronią lekką, karabinami i automatami, oraz ciężkimi karabinami maszynowymi. W szkoleniu brały udział też kobiety. Ćwiczeniom towarzyszyły propagandowe pogadanki syjonistyczne. Broń pochodziła od PPR i ze źródeł nielegalnych. Mundury z demobilu US Army dostarczył Joint, żydowska organizacja z USA.
Obóz był finansowany ze zbiórek. Nadzorował nim Grzegorz Smolar z frakcji żydowskiej PPR przy Centralnym Komitecie Żydów Polskich. Absolwenci szkoleń trafiali do Palestyny, wywozili ze sobą nielegalnie olbrzymie sumy pieniędzy. Równocześnie 13 tys. młodych Żydów przeszło przeszkolenie w ramach służby w ludowym wojsku „polskim”. Kolejne tysiące Żydów przeszkolenie wojskowe zdobyło w oddziałach żydowskiej samoobrony będących częścią Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej.
Komunistyczne władze Polski przyzwalały na organizacje przez Żydów w Polsce akcji pomocy dla Żydów walczących w Palestynie. Za zgodą władz komunistycznych Centralny Komitet Żydów w Polsce proklamował akcje pomocy dla Hagany - Gijus Chuc Laerec - mobilizacja poza granicami Izraela. Podczas akcji zebrano 113 milionów złotych, za które kupiono żywność dla armii izraelskiej. Ze strony „polskiej” akcję Gijus wspierał i kontrolował generał Michał Komar - pierwotnie nazywający się Mendel Kossoj, dowódca 129. komunistycznej Brygady Międzynarodowej w Hiszpanii, po II wś organizator pomocy dla greckich komunistycznych partyzantów, Ostap Dłuski - pierwotnie nazywający się Adolf Langer, kierownik wydziału zagranicznego KC PPR, działacz Komunistycznej Partii Austrii, Grzegorz Smolar - pierwotnie nazywający się Hersz Smolar, zawodowy rewolucjonista, redaktor wydawnictw KPP w języku jidysz, oficer polityczny w sowieckiej partyzantce na Białorusi. Z Grzegorzem Smolarem współpracował Leon Lew członek Komunistycznej Partii Palestyny, uczestnik wojny domowej w Hiszpanii. Leon Lew zaopatrywał ośrodki szkoleniowe Hagany w komunistycznej „Polsce”, kontaktował emisariuszy Hagany z władzami PRL – te z kolei, przekazały redakcji żydowskiego czasopisma „Mosty” wojskowy radioodbiornik dużej mocy do nasłuchu „Radia Głos Hagany”, z którego wydawano codzienny biuletyn.
Izrael ogłosił deklarację niepodległości 14 maja 1948 roku, a okupowana przez komunistów „Polska” szybka uznała jego niepodległość. Kilka godzin po deklaracji niepodległości Izrael został zaatakowany przez państwa arabskie. Propaganda PRL oskarżała arabów, że są szkoleni przez oficerów z zachodnich armii, żołnierzy armii Andersa i nazistów. Żydzi na ziemiach polskich oskarżali arabów, że są reakcjonistami i pachołkami imperialistów. Izrael był kreowany na państwo postępowe i ludowe, walczące z imperializmem.
Jan Bodakowski
Fot.: Agnieszka Piwar, Prawy.pl
© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Źródło: prawy.pl