Powstanie Warszawskie największym zrywem niepodległościowym? B. Komorowski ma wątpliwości
Prezydent chciał znów czymś zaskoczyć. Podczas uroczystego wręczenia odznaczeń powstańcom oraz ludziom zaangażowanym w „pielęgnowanie pamięci o zrywie stolicy” prezydent Bronisław Komorowski uznał, że Powstanie Warszawskie było „chyba” największym zrywem niepodległościowym.
Słowo „chyba” raczej nie przystoi historykowi, a przecież prezydent Bronisław Komorowski jest właśnie historykiem. W czasie dzisiejszych uroczystości na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego uznał, że było ono „chyba” największym zrywem...
Nie omieszkał przy tym podkreślić, że jedną z największych zasług Powstania Warszawskiego są „domy, które rosną pod samo niebo”.
- Powstańcy Warszawy, bohaterowie tamtych zdarzeń, żołnierze czasu wojny, ale i bohaterowie obywatelskiej pamięci, bohaterowie czasu pokoju, czasu pracy, czasu także wysiłku na rzecz nowej Polski - składamy dzisiaj hołd za waszą piękną służbę, za wierność polskiej wolności, za waszą determinację w walce i cierpieniu także w działaniu wychowawczym. Walczyliście o swoje, o nasze miasto, o Warszawę, o niepodległość całej Polski - powiedział prezydent zaraz po wręczeniu orderów i odznaczeń.
Zdaniem prezydenta powstanie warszawskie było walką nie tylko o stolicę, ale też o sprawiedliwość i o godność każdego człowieka. Komorowski zaznaczył, że uczestnicy powstania przenieśli te wartości oraz „ideał pracy i służby ojczyźnie przez czasy najtrudniejsze do czasów, gdy możemy się cieszyć i radować 25. rocznicą odzyskania przez Polskę wolności”.
Bronisław Komorowski podkreślił także, że powstańcy pozostaną w pamięci warszawiaków, a „żywa i niezwyciężona, nowoczesna Warszawa, stolica wolnego państwa polskiego im wszystkim składa hołd i o nich wszystkich pamięta”. Zapewnił, że co roku 1 sierpnia o godz. 17 stolica będzie stawać na baczność „chyląc czoła przed bohaterstwem, ale i przed ofiarą powstańców Warszawy z '44 roku”.
W Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego odbyły się uroczystości z okazji 70. rocznicy wybuchu powstania. Na placu zebrało się kilkuset powstańców, ich rodziny i przedstawiciele polskich władz. Zostały wręczone odznaczenia dla ponad 40 osób – powstańców i innych osób zaangażowanych w szerzenie pamięci o Powstaniu Warszawskim z 1944 roku.
Michał Polak
fot. KPRM, flickr.com, creativecommons
© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Źródło: prawy.pl