Czas Honoru znów na antenie TVP! Lepszy ten, niż choćby Czterej Pancerni
W piątek 1 sierpnia TVP pokaże pierwszy odcinek VII serii kultowego serialu Czas Honoru. Akcja tej specjalnej serii toczy się podczas Powstania Warszawskiego, czyli w chronologii całego serialu stanowi powrót do wydarzeń wcześniejszych. Seria rusza oficjalnie we wrześniu.
„Czas Honoru” to sensacyjna opowieść o powstańczym szlaku bojowym jednego oddziału, złożonego nie tylko z bohaterów poprzednich sezonów, ale też z nowych postaci, młodych ludzi z rozmaitych warszawskich środowisk. Ich powstańcze losy wypełniają treść serialu.
Ostatnie dni lipca 1944. Przez Warszawę ciągną kolumny niemieckich wojsk wycofywanych z frontu wschodniego. W mieście rośnie napięcie – sztabowcy Armii Krajowej debatują nad wybuchem powstania. W lokalach konspiracyjnych tysiące młodych ludzi czekają codziennie na decyzję.
Wśród bohaterów są doskonale znani z poprzednich serii Władek, Michał, Bronek i Janek , ale też postaci nowe, do których należą Wilk, Adam, Mickiewicz, Apacz, Irena, Bambo i Zosia.
W okupowanej Warszawie toczą się nerwowe przygotowania do Powstania. Janek, Bronek, Michał i Władek zostają przydzieleni do kompanii specjalnej, która w czasie Powstania ma stanowić osłonę Komendy Głównej. W oczekiwaniu na ogłoszenie godziny „W” dowódca kompanii, „Krawiec”, nakazuje im odebranie pod Warszawą zrzutu specjalnego kuriera z instrukcjami od rządu londyńskiego.
Twórcy:
Na zamówienie Programu 2 serial produkowany jest przez AKSON STUDIO i Michała Kwiecińskiego.
Reżyseria: Jan Hryniak
Scenariusz: Jarosław Sokół i Ewa Wencel
Operatorem zdjęć jest Piotr Śliskowski
W obsadzie m.in.: Jan Wieczorkowski, Maciej Zakościelny, Antoni Pawlicki, Jakub Wesolowski, Agnieszka Więdłocha, Magdalena Różczka, Karolina Gorczyca, Edyta Olszówka, Borys Szyc, oraz w rolach młodych powstańców- Stefan Pawłowski, Adam Fidusiewicz, Paweł Janyst, Maciej Musiał, Krzysztof Chodorowski, Julia Rosnowska, Weronika Humaj, Katarzyna Sawczuk.
Do 2013 powstało sześć 13-odcinkowych serii. Akcja serii I, II i III rozgrywa się wiosną, latem i jesienią 1941 roku. Akcja serii IV toczy się od kwietnia do czerwca 1944 roku. Miejscem akcji jest Warszawa, w tym getto warszawskie, a także tereny Generalnego Gubernatorstwa, Anglii, Włoch i III Rzeszy. Akcja serii V toczy się w końcowym okresie II wojny światowej i tuż po jej zakończeniu, od kwietnia do lipca 1945 roku na terenie Polski Ludowej oraz Czechosłowacji i Niemiec Zachodnich w strefie amerykańskiej podczas okupacji alianckiej. Akcja VI serii toczy się nadal w Polsce, a ponadto w Monachium i Londynie. Akcja w seriach od I do VI stanowi chronologiczny rozwój fabuły. Taka prawidłowość została zmieniona w tworzonej serii VII, która w zamierzeniu ma ukazywać wydarzenia z powstania warszawskiego w 1944 roku.
Osią fabuły serialu jest historia żołnierzy Związku Walki Zbrojnej/Armii Krajowej/Delegatury Sił Zbrojnych – powszechnie określanych jako cichociemni. Serial inspirowany historią polskich dywersantów, którzy w czasie II wojny światowej przechodzili w Anglii szkolenia, by wrócić do okupowanej przez Niemców Polski z misją konspiracyjnej walki o niepodległość. Serial porusza też zmagania niemieckiego wywiadu i kontrwywiadu wojskowego Abwehry oraz nazistowskiej służby bezpieczeństwa Reichsführera SS (SD), a także tajnej policji państwowej (Gestapo) z Oddziałem II Komendy Głównej Związku Walki Zbrojnej/Armii Krajowej oraz infiltrację ZWZ/AK przez niemieckie służby wywiadowcze (Abwehra i SD). Dodatkowo zaznaczona jest działalność sowieckiego wywiadu wojskowego GRU i sowieckich organów NKWD.
W fabule serialu wykorzystano wydarzenia historyczne, związane m.in. z działalnością oddziałów ZWZ/AK.
Warto, mimo różnym ocenom pod kątem merytorycznym, obejrzeć ten serial. Co jest pewne, w miarę obiektywnie odzwierciedlony został duch walki o niepodległość w czasie II wojny światowej oraz późniejszą walkę z „czerwonymi”. Poza tym młodzi aktorzy nie tylko sami się uczą, dotykając historii, ale przede wszystkim dają świadectwo dla swoich widzów, głównie w swoim wieku.
Michał Polak
za: tvp.pl, wikimediacommons
fot. materiały prasowe tvp.s.a.
© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Źródło: prawy.pl