Z kraju

Zagłosują jak im Tusk zagra. Nowicka wicemarszałkiem!

Czołowa działaczka ruchu feministycznego Wanda Nowicka wicemarszałkiem Sejmu! Ale przez chwilę wydawało się, że posłowie poszli po rozum do głowy i postanowili nie bratać się z Ruchem Poparcia Palikota. Już tylko włos, a sprawdzi się hasło PiS: „Tusk=Palikot w rządzie”.

– To skandal! – wykrzykiwał Janusz Palikot, po tym jak okazało się, że jego kandydatka na urząd wicemarszałka Sejmu Wanda Nowicka nie zyskała wymaganej większości. Przeciwko jej obecności w Prezydium Sejmu opowiedzieli się nie tylko posłowie PiS i „Solidarnej Polski” się ale także kilkoro posłów PO! Wśród nich Barbara Kudrycka, Stefan Niesiołowski, Julia Pitera, Konstanty Miodowicz i Elżbieta Radziszewska. Wstrzymali się m. in. Jarosław Gowin i Andrzej Halicki.

Jak się okazuje, nawet prawidłowo przeprowadzone głosowanie można powtórzyć. I co ciekawe, takie właśnie standardy u progu nowej – VII kadencji – wytycza osobiście premier Donald Tusk. Jak wynika z relacji Stefana Niesiołowskiego, podczas spotkania w klubie PO, lider partii przekonał swoich posłów, aby w drugim głosowaniu na wicemarszałka poparli Nowicką. – Premier przyszedł na spotkanie klubu i pod jego wpływem klub zagłosował na przedstawicielkę Ruchu Palikota – relacjonował Stefan Niesiołowski.

 

Dla syna Nowickiej ofiary w Katyniu to darmozjady! Przeczytaj szokującą historię rodziny Nowickiej! >>

W drugim głosowaniu nie przeszła za to kandydatura poseł Beaty Kempy. Oprócz marszałek Ewy Kopacz, pracom Sejmu przewodniczyć będzie Cezary Grabarczyk z PO, Marek Kuchciński z PiS, Eugeniusz Grzeszczak z PSL i Jerzy Wenderlich z SLD. To efekt pierwszego głosowania nad wyborem wicemarszałków.

Choć posłowie „autonomicznie” zagłosowali za pierwszym razem, to po drugim głosowaniu nad wicemarszałkiem wszystko było już jasne. Dobrze zdaje egzamin nieformalna koalicja Platformy i Ruchu Poparcia Palikota. Bo to właśnie Janusz Palikot nalegał na zagłosowanie za Wandą Nowicką. Z kolei w czasie kampanii premier Donald Tusk nie wykluczał z nim koalicji. – Być może nie będziemy mieli wyboru – zaznaczał na jednym ze spotkań przedwyborczych. Także jeden z ojców Platformy Andrzej Olechowski otwarcie popierał tę koalicję.

W czasie debaty nad jej kandydaturą poseł PiS Artur Górski przekonywał, że jest na liście płac „przemysłu proaborcyjnego i antykoncepcyjnego”. Nie jest tajemnicą, że Wanda Nowicka współpracowała z holenderską fundacją „Kobiety na Falach”, przygotowując „wpłynięcie” kliniki aborcyjnej – statku „Langenort” do portu we Władysławowie w 2003 roku. Na jego pokładzie promowano na nim m. in. zakazaną w Polsce pigułkę antykoncepcyjną „Ru-24”.

Sama podkreśla, że od 20 lat działa na rzecz praw kobiet. W kampanii wyborczej deklarowała, że zamierza przeciwdziałać dyskryminacji kobiet na rynku pracy, podejmować działania na rzecz dobrej polityki zdrowotnej, godnego traktowania. Zamierza zabiegać także o poszanowanie prawa kobiet do decydowania o wszystkich aspektach swojej płodności i rozrodczości.

Michał Polak

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra