Polskość

Sytuacja międzynarodowa coraz bardziej sprzyja zablokowaniu Nord Stream 2

Kilka dni temu ponadpartyjna grupa 39 amerykańskich senatorów zwróciła się do sekretarza skarbu Stevena Mnuchina i zastępcy sekretarza stanu Johna Sullivana „o wykorzystanie wszelkich dostępnych narzędzi w ich dyspozycji w celu zapobieżenia budowie gazociągu Nord Stream 2”.

Senatorowie stwierdzili w tym wystąpieniu, „że odzew obydwu amerykańskich polityków do przywódców krajów Unii Europejskiej zaangażowanych w ten szkodliwy projekt jest kluczowy do zapewnienia, że nie zostanie on zrealizowany”.

W uzasadnieniu piszą, „że Nord Stream 2 wspierany finansowo przez 5 europejskich spółek, a także część rządów krajów UE, zaszkodzi sojusznikom USA i uczyni ich bardziej wrażliwymi na szantaż i niewłaściwy wpływ Moskwy”.

Także w poprzednim tygodniu 17 brytyjskich parlamentarzystów zarówno z partii Konserwatywnej jak i partii Pracy zwróciło się do ministra spraw zagranicznych Borisa Johnsona, apelując o jego sprzeciw wobec budowy Nord Stream 2.

Piszą oni także „,że zwłaszcza w okresie rosnącego napięcia w relacjach z Rosją dostrzeże Pan absolutną konieczność zaangażowania się W. Brytanii w zapewnienie gwarancji bezpieczeństwa i suwerenności naszym partnerom z NATO na flance wschodniej”.

I argumentują „biorąc pod uwagę, że Kreml jest w posiadaniu pakietu kontrolnego akcji Gazpromu, łatwo sobie wyobrazić, że nowy gazociąg skonsoliduje rosyjskie wpływy na europejską gospodarkę, wywołując konflikt między państwami europejskimi i robiąc z nich zakładników rosyjskiej polityki”.

Przypomnijmy także, że w połowie lutego na łamach dziennika Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) ukazał się list 7 niemieckich europosłów i posłów do Bundestagu, sprzeciwiających się budowie gazociągu Nord Stream 2.

Pod listem podpisali się miedzy innymi: szef frakcji chadeckiej w Parlamencie Europejskim -Manfred Weber, oraz wieloletni przewodniczący komisji zagranicznej PE Elmar Brok, a także posłowie do Bundestagu – Norbert Roettegen były przewodniczący komisji spraw zagranicznych z CDU, Michael Link z FDP i Olivier Kirscher wiceszef klubu Zielonych w Bundestagu.

To niezwykle opiniotwórczy politycy, a obydwaj europarlamentarzyści z CDU, byli i są najbliższymi doradcami kanclerz Angeli Merkel w sprawach Unii Europejskiej i jej reform, które chce forsować niemiecki rząd, po wyborach do PE w maju 2019 roku.

Niemieccy politycy w liście podkreślili europejską solidarność i napisali, wprost, że realizacja Nord Stream 2, będzie prowadzić do politycznego podziału Europy i stawia pod znakiem zapytania niemiecką solidarność z Polską, krajami bałtyckimi, Słowacją, Ukrainą, a nawet Danią i Szwecją.

Mocno wyeksponowali argument, że Nord Stream 2 to dawanie do ręki Rosji broni przeciwko Ukrainie, która w związku obsługiwaniem tranzytu rosyjskiego gazu przez swoje terytorium, otrzymuje przynajmniej 2 mld euro rocznie opłat z tego tytułu (po wybudowaniu Nord Stream 2, Rosja zrezygnuje z tranzytu gazu przez Ukrainę).

Podkreślili, że Nord Stream 2 to projekt polityczny, a nie gospodarczy jak twierdzą oficjalnie przedstawiciele niemieckiego rządu (w tym sama kanclerz Angela Merkel) i przywołali stanowisko Komisji Europejskiej i większości państw UE, które uważają tę inwestycję „za polityczną i politycznie szkodliwą”.

Skrytykowali także swoich kolegów z socjaldemokracji (SPD), którzy ich zdaniem „w warstwie retorycznej nie mogą się nachwalić Europy, jednak, gdy przychodzi do konkretów, odmawiają europejskiej solidarności”.

Przypomnijmy także, że w połowie tego miesiąca szefowie parlamentów pięciu krajów Europy Środkowo-Wschodniej w tym trzech należących do Unii Europejskiej- Polski, Litwy, Łotwy, a także dwóch spoza UE- Ukrainy i Mołdawii, podpisali w Wilnie list do Komisji Europejskiej sprzeciwiający się realizacji Nord Stream 2.

Marszałkowie piszą, że rosyjsko-niemiecki projekt nie ma na celu dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego do krajów Unii Europejskiej, tylko pogłębienie zależności energetycznej tych państw od Rosji.

Ponadto szefowie parlamentów tych pięciu państw we wspólnej deklaracji wyrazili „zdecydowane wsparcie i zaangażowanie w promocję idei bezpieczeństwa energetycznego oraz dywersyfikacji źródeł, dostawców i dróg przesyłowych, które stanowią fundament UE”.

Skoro tak wielu europejskich (w tym niemieckich), a także amerykańskich polityków zgłasza swój zdecydowany sprzeciw wobec inwestycji Nord Stream 2, to być może także nowy rząd niemiecki wreszcie uzna, że jest to przede wszystkim projekt polityczny a nie gospodarczy.

Wydaje się jednak, że najmocniejsze instrumenty do wywarcia wpływu na 5 europejskich koncernów energetycznych, które finansowo wspierają ten projekt, ma jednak amerykański prezydent, dzięki stosownej ustawie uchwalonej przez obydwie izby Kongresu jeszcze jesienią poprzedniego roku.

Miejmy nadzieję, że po zmianie na stanowisku sekretarza stanu w USA, rząd tego kraju i prezydent zdecydują się użyć instrumentów zapisanych we wspomnianej ustawie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

12 komentarzy

12 Komentarzy

 1. Hania

  19 marca 2018 at 16:14

  Kuźmuik, USA jak na poważne państwo przystało.
  Powinni zbombardować instalacje Nord Stream II!
  W końcu mogli zbombardować instalacje atomowe, którą posiadał złowieszczy Saddam….
  Co se będziesz pan żałował!

  • Soroka

   19 marca 2018 at 16:22

   Ja miałby w de cały Nord! Wykorzystałbym go do poszerzenia energetyki węglowej pod pretekstem zabezpieczenia się przed ruskim szantażem i w de miałbym cały ruski gaz i hitlerowskie wygrożki!

 2. Hania

  19 marca 2018 at 18:04

  Zadanie domowe dla @Soroki
  ( przeczytaj i odpowiedz)

  1.Czy są Rosjanami panowie Soros i Sachs, autorzy „Planu Balcerowicza”, którzy wyprowadzili z polski kilkaset miliardów dolarów?
  2.Czy to może za prośbą lub pomysłem innych Rosjan, Polska dokonała po 1980 roku tej „transformacji ustrojowej i gospodarczej”, której efekty widzimy dzisiaj?
  3.Czy to Rosjanie za marne grosze wykupywali perły polskiego przemysłu?
  4.Czy to z winy Rosjan pozbyliśmy się naszego przemysłu włókienniczego, chemicznego, tekstylnego, farmaceutycznego, budowlanego, elektronicznego, kopalnianego, hutniczego, obronnego, transportowego, włókienniczego, telekomunikacyjnego, stoczniowego i wielu innych?
  5.Czy to Rosjanie wykupili polskie zakłady pracy za kilka procent ich faktycznej wartości, aby je pozamykać, zwolnić ludzi i wywieźć sprzęt za granicę?
  6.Czy to Rosjanie wykupili polskie banki i czy to rosyjskie banki obecnie wysysają z Polaków ich ciężko zarobione pieniądze w tej neo-kolonii zwanej III RP?
  7.Czy to Rosjanie zabronili nam dofinansować stocznie?
  8.Czy to Rosjanie kazali nam zalewać szyby kopalniane, aby nigdy więcej ich już nie użytkować?
  9.Czy to Rosjanie kazali pozbyć się naszych cukrowni?
  10. Czy to Rosjanie zniszczyli nasze rolnictwo i rybołówstwo?
  11. Czy to Rosjanie kazali wprowadzać i podwyższać zbrodnicze podatki, oraz nie pozwalają na ich obniżkę?
  12. Czy to Rosjanie wydają wiążące dla Polski tysiące kretyńskich dyrektyw niszczących resztki naszej gospodarki?
  13. Czy to Rosjanie wprowadzili do naszego kraju pięćdziesiąt hipermarketów, które nie odprowadzają ani grosza do Skarbu Państwa?
  14. Czy to Rosjanie mają pretensje terytorialne w stosunku do nas i czy to oni wykupują ogromne połacie polskiej ziemi (szczególnie na Warmii i Mazurach)?
  15. Czy to Rosjanie każą nam odprowadzać rocznie sto miliardów składki członkowskiej?
  16. Czy to Rosjanie zniszczyli, a następnie przymierzają się do wykupienia polskiej kolei?
  17.Czy to Rosjanie chcą prywatyzować nasze lasy?
  18.Czy to Rosjanie wykupili nasze wodociągi i elektrownie?
  19.Czy to Rosjanie i ich koncerny niemalże za darmo mają koncesję na wydobywanie w Polsce wszystkiego, co posiada nasza ziemia?
  20.Czy to Rosjanie zniszczyli Wojsko Polskie doprowadzając je w stanu w którym na sto tysięcy ludzi przypada około dziesięciu tysięcy prawdziwych, potrafiących cokolwiek żołnierzy?
  21. Czy to Rosjanie roszczą sobie prawo do decydowania o naszej przyszłości, często wbrew naszej Konstytucji i prawom uchwalanym w naszym kraju?
  22.Czy to Rosjanie wysyłali naszych żołnierzy na głupie wojny w Iraku i Afganistanie?
  23.. Czy to Rosjanie wysyłają naszych żołnierzy do Libii, Czadu czy Mali, by walczyli o ich roszczenia do obecnych tam złóż złota i ropy?
  24. Czy to na potrzeby Rosjan utworzono GROM?
  25. Czy to do Rosjan pielgrzymują wszyscy polscy politycy, by kiwać się pod murami Kremla obiecując strategiczne partnerstwo szefom rosyjskiego wywiadu?
  26. Czy to Rosjanie mają w posiadaniu patenty na GMO i zmuszają nas do wprowadzania tej trucizny?
  27. Czy to Rosjanie zmuszali nas do kupowania szczepień na świńską czy ptasią grypę?
  28. Czy to Rosjanie spryskują chemikalia nad naszymi głowami i wzruszają ramionami na fakt, że wymiera przez to światowa populacja pszczół?
  29. Czy to Rosjanie panoszą się po naszym kraju, roszcząc sobie prawa do wszystkiego co się w nim im spodoba?
  30. Czy to paszporty Rosjan upoważniają do „odzyskiwania” kamienic lub ziemi ornej?
  31. Czy to GRU kręci się po naszym kraju z żołnierzami uzbrojonymi w broń maszynową, z wycieczkami młodych Rosjan, którym pokazuje się miejsca „kaźni Rosjan” i „polskich morderców”?
  32. Czy Rosjaninem jest Jan Tomasz Gross i czy Rosjanie ukuli stwierdzenie o „mordercach Polakach w Jedwabnem” czy o „polskich obozach koncentracyjnych”?
  33.. Czy to Rosjanie dają nam przykład kraju o bezkarnych służbach bezpieczeństwa, które mają prawo do zastrzelenia, torturowania, oraz inwigilowania każdego obywatela?
  34.Czy to od Rosjan wychodzi przykład ułatwiania aborcji dla rozrywkowych panienek, legalizacji i tłumaczenia zboczeń (w tym pedofilii), oraz beztroskiego życia bez zasad i reguł, co niszczy całą cywilizację łacińską?
  35. Czy to Rosjanie są największymi na świecie producentami i handlarzami narkotyków?
  36. Czy to GRU w interesie swoich wojen narkotykowych doprowadza do degeneracji i wyniszczania całych pokoleń?
  37. Czy to Rosjanie bombardują kilkadziesiąt krajów członkowskich ONZ?
  38. Czy to Rosjanie namawiają nas do legalizacji narkotyków bądź eutanazji?
  39. Czy to Rosjanie otaczają inne kraje murami i odcinają im dostęp do wody pitnej?
  40. Czy to Rosjanie wjeżdżają buldożerami w osiedla mieszkalne przedstawicieli innej religii?
  41. Czy to Rosjanie mogą bezkarnie ignorować ponad siedemdziesiąt rezolucji i kar ONZ?
  42. Czy to Rosjanie nie podpisali traktatu o nierozpowszechnianiu broni jądrowej mimo posiadania ogromnych jej ilości?
  43. Czy to Rosjanie nie posiadają własnej konstytucji, ani granic?
  44. Czy to Rosjanie prowadzą politykę eugeniczną sterylizując kobiety innego koloru skóry, zmuszając je do aborcji, czy wyganiając z ich kraju?
  45. Czy to Rosjanie nieustannie od lat prowadzą kosztujące ich podatników biliony dolarów wojny?
  46. Czy to Rosjanie wywołują non stop rewolucje w innych krajach i doprowadzają do obalania demokratycznych rządów?
  47.Czy to Rosjanie każą nam płacić sześćdziesiąt pięć miliardów odszkodowań?
  48. Czy to Rosjanie zrzucają bomby z zubożonymi uranem na tysiące niewinnych cywilów?
  49. Czy to Rosjanie organizują zamachy mające stanowić prowokacje do kolejnych ich wojen, bądź coraz to większej inwigilacji obywateli?
  50.Czy to Rosjanie doprowadzili do biedy i ludobójstw w całej Afryce np. prowokując wojnę domową w Kongo albo rewolucję w RPA, gdzie tylko wyczuli złoża czegoś wartościowego?
  51.Czy to Rosjanie nasyłają nam imigrantów z Afryki?

 3. Soroka

  19 marca 2018 at 19:17

  Odpowiedź dla @Hani ruskiej pani.
  Ad 1. Ci dwaj Rusami nie są ale beneficjentami ruskiego zdegrengolenia Polski.
  Ad 2. Kto wymyślił oszustwo ok nie wiem, ale zrealizował ten pomysł ruski pomiot okupujący Polskę.
  Ad 3. A któż to wie kto rozkradł ten majątek? Przecież w gospodarce wolnorynkowej obowiązuje tajemnica handlowa. Wiadomo tylko że obecnie w Moskwie jest więcej miliarderów niż w Nowym Jorku. Gdy wszystko zostało rozkradzione, to o tzw. wolnym rynku już nawet pan Michalkiewicz nie mówi.
  Ad 4. Nie wiem czy @Hania wie, ale wina dzieli się na winę pierwotną, winę pośrednią, winę zasadniczą i winę bezpośrednią. „Wyprzedaż” była winą bezpośrednią i robili to różni z ruskim pomiotem włącznie, a reszta win, to czysto ruska wina.
  Ad 5. Patrz Ad 4.
  Ad 6. Patrz Ad 4.
  Ad 7. Ruscy nie zabronili dofinansować stoczni, chociaż kto wie, ale ruscy nie zapłacili za statki i ich remonty i np. Stocznia Gdańska z tego tytułu stała się niewypłacalna, a ruski pomiot jeszcze podejmował działania destrukcyjne (Szlanta i spółka).
  Ad 8. Bezpośrednio nie, ale nie można wykluczyć, że Gelka Putinowa padruczna zrobiła to na ruski rozkaz, bo przecież to było w ruskim interesie.
  Ad 9 do końca nie będę odpowiadał, bo to są pytania ruskiego typu zadane wprost, choć odpowiedź na nie jest skomplikowana, a wiedza na ten temat jest zakryta.
  Ja @Hani też zadam dwa pytania:
  1. Czy to nie Rosjanie rozwalili samolot z polską delegacją państwową nad Smoleńskiem?
  2. Czy to nie Rosjanie zaatakowali na terenie WB bronią chemiczną „nowiczok”?
  3. Czy to nie Rosjanie planowali inwazję na Zachodnią Europę, przy jednoczesnym całkowitym zniszczeniu Polski, a którą to udaremnił Pan Pułkownik Ryszard Kukliński Największy Bohater Polski?
  4. Czy to nie Rosji Polska płaci najdrożej w Europie za gaz, co stanowi haracz na rzecz Rosji.
  Można by więcej, ale niech to wystarczy.

 4. wara

  19 marca 2018 at 21:04

  Kilka dni temu ponadpartyjna grupa 39 amerykańskich senatorów…. to ci sami którzy domagali się od polskiego prezydenta zawetowania ustawy IPN? dalej już nie dało się czytać….

 5. Hania

  19 marca 2018 at 21:56

  @Soroka nie wie kto wykupił i zniszczył pół Polski?

  Pan Soroka powinien wiedzieć, że za winą powinna iść kara.
  Jaka kara spotkała tych ( niewiadomych oczywiście) paserów?!
  Pytania zadawane wprost bywają szczere lub nieszczere.
  Hasbara to nie ruski wynalazek:-)

  Ad1) Pan taki inteligętny, pewno jak na czytelnika GazPolin przystało.
  To pan nie wie, że w cywilizacji łacińskiej obowiązuje zasada domniemania niewinności?
  Inaczej mówiąc, winę należy udowodnić
  Pan z Macierewiczem udowodniacie pospolite pieniactwo
  ( brzoza, upadek z małej wysokości, jednak- lądowanie, mgła, bomba itd)
  Ad2) j.w
  Niech brytyjczycy udowodnią, że to był moskiewski atak. Inaczej wyjdą, jak zwykle na idiotów.
  Ostatnim razem brytyjscy śledczy oznajmili zdumionemu światu, że pracownik MI6 ” sam zamknął się w walizce”:-)

  „Brytyjska policja przedstawiła swoją „najbardziej prawdopodobną hipotezę” na temat śmierci agenta brytyjskiego wywiadu MI6. Ciało mężczyzny znaleziono zamknięte na kluczyk w torbie, która z kolei leżała w wannie. Początkowo sądzono, że został zamordowany. Teraz jednak okazuje się, że sam zamknął się w torbie i nie mógł się z niej wydostać.”

  Putin przytomnie zauważył, gdyby to były środki bojowe, o których rozpisuje się brytyjska prasa, to byłyby ofiary!
  Jak na razie żadnych nie widzimy. A środek leciał w zatłoczonym samolocie, znajdował się bezpośrednio w rękach obsługi lotniska… i co?!?
  Skripala i córkę otruto „Noviczkiem” którego dawka śmiertelna dla człowieka wynosi 30 mikrogramów,
  (mikrogram to jedna milionowa grama)
  Pan obliczy, jednym gramem można by otruć około 40 tysięcy ludzi…
  Panie Soroka czas wyrosnąć z bajek z mchu i paproci.

  Ad3) Owszem wiem co udaremnił pański ” wallenrod”
  Ale w tym wszystkim zapomniał poinformować polskich obywateli o planach miłujących pokój USA?!
  Przypomnę:

  „Nowo odtajnione dokumenty amerykańskiego wojska pokazują dokładnie, co stałoby się z Polską, gdyby w 1959 roku wybuchła III wojna światowa. Najpierw na kluczowe bazy lotnictwa spadłyby potężne bomby termojądrowe, a potem druga fala bombowców miała przeprowadzić „systematyczną destrukcję” przy pomocy mniejszych ładunków. Zagłada miała spotkać między innymi Łebę, Tarnów, Mrągowo, Gliwice, Wałbrzych i Warkę. Na liście celów jest jeszcze wiele innych polskich miast.

  Lista dla Polski:
  Archiwa Narodowe USA nie zaprezentowały w sieci kompletnego dokumentu, ale jedynie jego wyimki, więc trudno policzyć ile dokładnie bomb i gdzie miało spaść w Polsce. Na pewno byłoby to jednak co najmniej kilkadziesiąt ładunków( termojądrowych!) W samym Poznaniu i Warszawie wyznaczono razem 35 celów, które miałyby zostać zniszczone w idealnych warunkach, czyli gdyby starczyło samych bomb i samolotów do ich zrzucenia.”

  Tak po przyjacielsku nas potraktowali:-)

  Ad4) Do kogo ma pan pretensje? Proszę podziękować naszym geniuszom, którzy podpisali kontrakt.
  Szczególnie min Jasińskiemu, który podpisał tłumacząc się” brakiem czasu na analizę kontraktu”
  Pan poczeka zapewne będzie jeszcze ” taniej”
  Bo nasze PISowskie Orły tak zdywersyfikowali dostawy gazu, że będziesz pan chruścikiem się ogrzewał:-)

  „Rosjanie sprzedadzą LNG do USA

  Pochodzący z Rosji surowiec transportowany jest przez tankowiec Gaselys należący to francuskiego koncernu Engie. Gaz skroplony trafi z brytyjskiego terminalu w Isle of Grain w południowej Anglii do leżącego niedaleko Bostonu terminalu regazyfikacyjnego Everett. Gaselys powinien przybyć do Bostonu 22 stycznia”

  …a stamtąd trafi do głupich polaczków
  ( wierzących w pookrągłostołową bandę PO-PIS,z małej litery zamierzone)

  Pozdrawiam

  • Soroka

   20 marca 2018 at 10:40

   Ile @Hania dostaje na miesiąc? A może od wpisu? Kto @Hanię szkolił? Sam Ławrow? Albo @ Hania ma tak bujną fantazję że sama wymyśla te bajki ze szczegółowymi „danymi”?

   • Hania

    20 marca 2018 at 12:10

    @Soroka

    Tak się rozmawia z tęgimi głowami z GazPolin
    Jak nie mogą popisać się mądrością to chociaż naplują:)
    Takie człekokształtne pawiany…
    Bajki piszę?
    Korzystam z gazet, oprócz rzecz jasna sakiewiczowskich mediów.
    Wkleiłam urywki artykułów z WPolityce, Interii i Salonu 24

    Pozdrawiam.

    • Soroka

     20 marca 2018 at 13:16

     Gaz Polin nie czytam! Wypraszam sobie!
     Ja piszę z pamięci i nie podcieram się jakimiś używanymi papierkami z ruskich wychodków!

 6. Masław

  20 marca 2018 at 06:35

  Już nie mogę patrzeć na ten uśmiechnięty pysk Kuźmiuka. Fana CEFTA i przymusowej relokacji „uchodźców”. Teraz też bredzi. 39 kongresmenów nie oznacza większości. I czy uwalanie NORD Stream 2 leży naprawdę w polskim interesie, a nie w Kuźmiukowym matrixie.
  Znowu chcą zrobić skok na naszą kasę i zmusić Europejczyków aby kupowali najdroższy chyba na świecie, gaz amerykański. Tylko dlaczego ja mam przez tę agenturę drożej płacić?

 7. qaz

  20 marca 2018 at 08:33

  Nord stream 2 i tak powstanie bo dlaczego miałby nie powstac? Bo obląkanym i pazernym pisiorom sie nie podoba bo takie dostali dyrektywy z USA? Na szczęscie nikt nie traktuje tych wasali USraela na poważnie, więc tyle ze sobie pogadają.

 8. klioes vel pislamista

  20 marca 2018 at 11:18

  Koźmiuk, Koźmiuk… Ty PiSowska pierdoło!


  PiS… Ach, CENTRALNA to prawica!
  BO CENTRUM jest POROZUMIENIE
  Tej partii sercem. (Myśl zachwyca:
  „Prawi, a w centrum.”!) Życie w cenie
  Jest bardzo wielkiej u działaczy.
  Nikt cierpień zwierząt nie wybaczy!

  Wyjątkiem ubój rytualny –
  Dla „braci” Żydów i Arabów…
  (Że krowy cierpią? To trywialny
  Problem!) A po co tyle schabów
  Polacy codzień konsumują?
  Niech wołowiny też spróbują!

  A więc prawica sCENTROWANA
  Uboju nie zakaże tego.
  Lecz ferma ma być zakazana!
  Zwierzątka los futerkowego
  Porusza serca. Bezrobocie
  Futerkobójczej bądź hołocie!!!

  CENTRUM – wiadomo wciąż się waha:
  Raz w prawo, a raz w LEWO zbacza.
  Grzeszna działaczy jest wataha…
  I powołanie zna skrobacza,
  Co chce, by płód był wyskrobany.
  W tej sprawie niepotrzebne zmiany!!!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra