Patrioci a wstydzili się polskiej flagi! ZOBACZ SKANDALICZNE NAGRANIE!
Od trzech lat w sieci krąży nagranie, na którym nietrudno dopatrzyć się poważnego zgrzytu. W obecności osób chcących uczcić pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej zapomniano, że szacunek w suwerennej Polsce należy się także symbolom narodowym...
19 czerwca 2011. Przed kościołem w Sejnach na Mazurach zebrali się mieszkańcy o przybyli goście pragnący uczcić pamięć osób, którzy zginęli pod Smoleńskiem. Odsłonięta też została pamiątkowa tablica. Jednak problem w tym, że w czasie ceremonii odsłonięcia ktoś zapomniał, czym jest biało-czerwona „płachta” nakrywająca monument.
Wszystko obrazuje poniższe nagranie:
Z kolei informacje, w jaki sposób należy obchodzić się z amerykańska flagą pokazuje instrukcja zawarta na stronie AMERICA LEGION.
Polskie prawo także określa, jak należy obchodzić się z symbolami narodowymi. Ale także symbole innych państw powinny być otaczane szacunkiem oraz traktowane tak, jak byśmy chcieli, aby inni traktowali nasze symbole.
Poza tym na filmie widać, że złamana została zasada, zgodnie z którą pomników czy tablic pamiątkowych nie należy zakrywać biało-czerwona flagą a jedynie wstęgą lub szarfą w kolorach barw Rzeczpospolitej Polskiej.
Polski Instytut Heraldyczny z kolei zaleca, podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, aby flagę składać w odpowiedni sposób.
1. Uroczyste podniesienie flagi odbywa się publicznie z uroczystą asystą i przy wykonaniu hymnu państwowego. Dwie osoby rozwijają złożoną flagę, po czym jedna z nich umocowuje ją do linki a druga trzyma część swobodną tak, by nie dotknęła podłoża. Osoba, która umocowała flagę wciąga ją na maszt. Druga puszcza skraj części swobodnej dopiero gdy jest na wysokości jej ramion.
2. W dniach żałoby narodowej flagi na masztach pionowych spuszcza się do połowy masztu. Rano podnosi się flagę na szczyt masztu, po czym powoli opuszcza się ją do połowy wysokości masztu. Wieczorem podnosi się flagę na chwilę na szczyt masztu, po czym opuszcza na dół i składa. Flagę na masztach skośnych opatruje się kirem.
3. Flagę podnosi się na maszt energicznie i opuszcza powoli.
4. Zawsze po ściągnięciu flagi z masztu należy ją złożyć:
5. Flaga zawieszona pionowo ma zawsze pas biały z lewej strony. Jeśli jest na maszcie umocowana do ruchomego pręta poprzecznego, pas biały będzie zawsze przy maszcie. Jeśli flaga jest zawieszona nad jezdnią ulicy, pas biały będzie po lewej dla patrzących w kierunku rosnącej numeracji domów.
6. Flaga skrzyżowana z inną flagą jest z lewej strony a jej drzewce krzyżuje się nad drzewcem innej flagi.
7. Flaga przykrywająca trumnę jest ułożona na niej tak, że linia oddzielająca obie barwy flagi pokrywa się z wyimaginowaną linią dzielącą trumną na pół wzdłuż jej długości. Pas biały jest nad sercem zmarłego. Przed złożeniem trumny do grobu należy flagę zdjąć, złożyć w sposób przewidziany ceremoniałem i wręczyć najbliższemu krewnemu osoby zmarłej lub jej pełnomocnikowi.
8. W czasie uroczystości odsłonięcia pomnika lub tablicy pamiątkowej zalecane jest użycie flagi, lecz nie można jej użyć jako zasłony lub przykrycia pomnika lub tablicy.
9. Na fladze nie kładzie się żadnych przedmiotów, w tym wieńców lub kwiatów.
10. Flagi nie należy nieść rozpostartej poziomo lecz musi ona zawsze być na drzewcu i swobodnie powiewać.
11. Flagą nie oddaje się honorów (na przykład jej pochyleniem) żadnej innej fladze, znakowi lub osobie.
12. Flagi nie używa się jako opakowanie i do przenoszenia czegokolwiek.
Oprócz tego należy dbać, aby nie była pobrudzona, czy postrzępiona. Może warto pomyśleć o tym, bo jeśli z jakiegoś powodu ktoś – gdzieś na świecie – np. zechce podpalić czy porwać naszą flagę, nie będzie to dla nas, patriotów, ciosem poniżej pasa...
Michał Polak
fot. Flaga Rzeczpospolitej, używana prawdopodobnie jako ścierka do podłogi, flickr.com,
źródło: youtube.com, Instytut Heraldyczno - Weksylologiczny
© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Źródło: prawy.pl