Jak masoneria kieruje losami Polski. Relacja z wystawy
Największa wadą wystawy o masonerii jest cena biletu wstępu. Normalny bilet kosztuje 20 zł, i nie ma, jak w innych muzeach, dni bezpłatnego wejścia. Drugą wadą jest pominięcie przez organizatorów wystawy wielu ciekawych tematów, w tym podziałów w masonerii, żydowskiej loży Bnai Brith, czy narodowej i katolickiej krytyki masonerii.
Ekspozycja „Masoneria. Pro publico bono” będzie otwarta do 11 stycznia 2015. Dotyczy ona właściwie tylko loży narodowej, jej symboliki i wpływu na historie Polski – można sobie wyobrazić jak ciekawe było by zwiedzanie wystawy np. z Grzegorzem Braunem który wielokrotnie obnażał nieprawdziwość polskich mitów narodowych często wykreowanych przez masonerie.
Wystawa podzielona jest na kilka sal tematycznych. Jena z nich opisuje wpływ masonerii na architekturę w tym na Świątnik Opaczności Bożej, Łazienek. Kolejna ukazuje masonów wpływających na losy Polski, w tym i króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, nieformalnego masona Tadeusza Kościuszkę, cara Aleksandra I, Waleriana Łukasińskiego. Następna ukazuje wydarzenia zainspirowane przez masonerie, w tym uchwalenie Konstytucji Trzeciego Maja, Powstanie Listopadowe. Inna kształtowanie kultury polskiej przez takich masonów jak Wojciech Bogusławski, Julian Ursyn Niemcewicz, Józef Wybicki, Józef Poniatowski. Kolejne opisują rytuały inicjaci masońskiej czy imprez organizowanych przez masonów.
Jan Bodakowski
© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Źródło: prawy.pl