Kobiety w Krakowie walczą z depresją. Kluczem do zwycięstwa – właściwa psychoterapia

0
0
0
/

​Depresja dotyka dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn – tak mówią najnowsze statystyki. Eksperci potwierdzają ponadto, że choroba ta ma u kobiet dużo częściej charakter przewlekły. Ta sama zależność występuje również w przypadku osób hospitalizowanych z powodu depresji – w szpitalach większość łóżek zajmują kobiety.

 

Specjaliści ds. psychoterapii z Krakowa postanowili podnieść społeczną świadomość dotyczącą tej wstydliwej choroby. „Chcemy, aby pacjenci oraz ich rodziny nie wstydziły się prosić o pomoc. Naszym celem jest również szerzenie świadomości na temat różnic w poszczególnych rodzajach pomocy psychologicznej” – twierdzą krakowscy terapeuci.

Depresja to choroba, którą warunkują wbrew pozorom nie tylko trudne sytuacje życiowe czy predyspozycje psychiczne. Dowiedziono, że schorzenie to w równym stopniu wywołują czynniki biologiczne, genetyczne i środowiskowe. W zależności od rodzaju, depresja może występować stale (odmiana przewlekła) lub sezonowo (na przykład jesienią, w związku z mniejszą ekspozycją na światło słoneczne). Aktywować mogą ją również określone sytuacje, jak na przykład narodziny dziecka (tak zwana depresja poporodowa).

Leczenie depresji nie jest proste. Jak potwierdzają krakowscy specjaliści, nie wystarczy podjęcie leczenia farmakologicznego. „Coraz popularniejsze i coraz łatwiej dostępne antydepresanty są traktowane jak cudowny lek na całe zło. Recepty nie należy jednak traktować jak paszportu gwarantującego pełny powrót do zdrowia” – przekonuje Maria Nejman, terapeutka z kilkunastoletnim stażem. „Wyjście z depresji wymaga przede wszystkim rzetelnie prowadzonej, zaangażowanej psychoterapii, w razie potrzeby wspomaganej leczeniem farmakologicznym, odpowiednio zbilansowaną dietą czy też odpowiednia dawką aktywności fizycznej” – twierdzi.

Rodzaj stosowanej psychoterapii zależy od stopnia nasilenia się choroby, jej przebiegu oraz, a może przede wszystkim, indywidualnych preferencji pacjenta. Terapeuci wymieniają trzy podstawowe rodzaje terapii: behawioralna i kognitywna, interpersonalna oraz psychoanaliza.

Metodą, która teoretycznie przynosi rezultaty najszybciej są wszelkie pochodne terapii behawioralnych i kognitywnych. Ich celem jest podwyższenie samooceny oraz zmiana sposobu, w jaki pacjent postrzega otaczające go środowisko. Terapeuta koncentruje się na wywołaniu w osobie podlegającej leczeniu chęci do czerpania przyjemności, jednocześnie eliminując poczucie winy, jakie często się z tym wiąże.

Terapie interpersonalne to forma leczenia na którą największy popyt jest obecnie w Stanach Zjednoczonych. Ideą spotkań jest rozwiązywanie istniejących problemów poprzez analogie do innych relacji międzyludzkich, jakich doświadczał pacjent. Starając się zrozumieć podłoże konfliktów z rodziną, partnerami czy współpracownikami ostatecznie dochodzimy do uspokojenia nękających nas niepokojów.

Osławiona psychoanaliza to proces, który zakłada długotrwałe leczenie które dodatkowo skoncentrowane jest na permanentnej zmianie podejścia do życia. Celem, jaki przyświeca psychoanalizie jest znalezienie przyczyny choroby, zrozumienie jej, następnie przejście nad nią do porządku dziennego.

„W ostatnich latach rynek psychoterapii w Krakowie bardzo się rozwinął” – twierdzi Maria Nejman i dodaje: „Życzę sobie, aby świadomość ludzi w kwestii walki z ta skomplikowaną chorobą rozwijała się w równie szybkim tempie” – mówi specjalistka.

 

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną