Kultura i historia

Żydzi współsprawcami mordu na Polakach. Zbrodnia w Nalibokach

Tym razem to nie Niemcy, Rosjanie czy UPA dokonali zbrodni na ludności polskiej. Wszystko wskazuje na to, że był to partyzancki oddział Żydów kolaborujący z sowietami pod dowództwem Tewje Bielskiego. W USA powstał nawet film gloryfikujący jego wojenną działalność.

Wieś Naliboki, leżąca dziś w obwodzie mińskim Białorusi, w okresie międzywojennym znajdowała się na obszarze województwa nowogródzkiego II Rzeczypospolitej. We wrześniu 1939 r., miejscowość licząca wówczas według różnych źródeł od 3 do 4 tys. mieszkańców trafiła pod okupację sowiecką.

Począwszy od 1942 r. na wieś zaczęły napadać bandy rabunkowe, rekrutujące się z rozbitych przez Niemców oddziałów sowieckich, ukrywających się w okolicznych lasach. W celu obrony miejscowej ludności przed atakami w sierpniu 1942 r. powołano w Nalibokach niewielki oddział samoobrony pod dowództwem Eugeniusza Klimowicza. Wielu z jej członków od dawna działało w konspiracji w ZWZ-AK.

W lasach Puszczy Nalibockiej stacjonowała w tym czasie sowiecka partyzantka, której dowództwo chciało podporządkować sobie lokalną samoobronę, do czego jednak, mimo prowadzonych rozmów, nie doszło. Zawarto jedynie porozumienie, na mocy którego partyzanci sowieccy i członkowie samoobrony mieli zaniechać wzajemnych napadów.

Mimo tych ustaleń, 8 maja 1943 r. oddziały radzieckich partyzantów na czele z Pawłem Gulewiczem z tzw. Brygady Stalina wkroczyły do wsi. W skład oddziału wchodziła grupa osób pochodzenia żydowskiego, prowadzona prawdopodobnie przez Tewje Bielskiego. Był on znanym w Puszczy Nalibockiej przywódcą żydowskiego oddziału partyzanckiego, tzw. Otriad Bielskich, współpracującego z sowietami przeciwko Polsce.

Napastnicy zatrzymywali oni głównie mężczyzn i rozstrzeliwali nieopodal domów pojedynczo lub w kilku- i kilkunastoosobowych grupach. Z domów zabierano odzież, buty, żywność, z zagród – konie i bydło. Część bandytów była wyposażona w pochodnie-rury z łatwopalną substancją. Spalono kościół wraz z dokumentacją parafialną, szkołę, budynek gminy, pocztę, remizę oraz część domów mieszkalnych.

Podczas trwającego ok. 2-3 godzin ataku zabito ok. 130 osób, przeważnie mężczyzn, ale wśród ofiar były również kobiety i dzieci. Według źródeł sowieckich zginęło 250 osób, a sama akcja określona została jako „skuteczne rozbicie niemieckiego garnizonu samochowy” (samoobrony). Późniejsze badania przez historyków nie potwierdzają jednak obecności Niemców.

6 sierpnia 1943 r. wieś została ponownie spacyfikowana, tym razem przez oddziały niemieckie, a jej mieszkańców wywieziono w głąb Rzeszy na roboty przymusowe. Dowódca samoobrony, Eugeniusz Klimowicz, oskarżony o udział w zabójstwach partyzantów radzieckich, wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie z dnia 19 października 1951 r., został skazany na karę śmierci, zamienioną następnie na karę dożywotniego więzienia.

W 1957 r. Sąd Najwyższy uchylił zaskarżony wyrok i sprawę przekazał do ponownego rozpoznania. Prokuratura, po sprawdzeniu linii obrony Klimowicza, umorzyła postępowanie wobec braku dowodów winy.

W marcu 2001 r. Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Łodzi, na wniosek Kongresu Polonii Kanadyjskiej, rozpoczęła śledztwo w sprawie zbrodni popełnionych przez partyzantów radzieckich w Nalibokach, w tym domniemanego udziału w niej osób pochodzenia żydowskiego. Na 80 dotychczas przesłuchanych świadków masakry kilkunastu rozpoznało wśród atakujących osoby narodowości żydowskiej.

W 2008 r. w USA został nakręcony film pt. „Opór”, traktujący o partyzantach Tewje Bielskiego i gloryfikujący ich działalność.

Źródło: naszawitryna.pl
Na zdjęciu: Tablica pamiątkowa pomnika pomordowanych znajdującego się na cmentarzu katolickim w Nalibokach, fot. radzima.org

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

17 komentarzy

17 Komentarzy

 1. michu

  8 maja 2018 at 09:46

  Potęga Hoolywood jest wielka, siła oddziaływania jest duża, a potrafią oni nawet ze zwykłych kryminalistów zrobić bohaterów. Ciekawe czy coś z prawdy o Nalibokach (itp) przedrze się do świadomości zwykłych ludzi na świecie. Chyba nawet do szerszego grona naukowców nie dotrze, bo i kto miałby to zrobić?

  • Soplica

   8 maja 2018 at 10:28

   Nie dotrze, bo kto miałby się tym zająć? IPN w 2001 roku już działał a wniosek wystosowała Polonia Kanadyjska – to pokazuje że żydzi są nietykalni! Załamanie, po prostu nie chce się wierzyć iż we własnym kraju Polak nie czuje się jak u siebie!

   • gazetawarszawska.com

    8 maja 2018 at 11:30

    1-Żydzi i Polacy – po prostu nie pasujemy do siebie. 2-Wstrząsające kulisy pierwszych dni wojny w Polsce! Oto, co wtedy robili Żydzi. 3-POLSKIE MAJĄTKI trafiały w RĘCE ŻYDÓW za ZDRADĘ POLSKI?!!!

  • wolna-polska.pl

   8 maja 2018 at 11:42

   Tajemnicze rytuały młodych chasydów (+18) „chasyd robi laskę chasydowi” (polecam obejrzeć)

  • wolna-polska.pl

   8 maja 2018 at 11:50

   Co planuje demoniczny Netanajahu na piękny miesiąc maj? Prof. Norman Gary Finkelstein.

 2. Marek

  8 maja 2018 at 10:53

  PiS kurwa żydowska.

 3. klioes vel pislamista

  8 maja 2018 at 11:09

  Banda GW-AL to przecież w dużej mierze byli Żydzi napadający, rabujący i mordujący Polaków.

 4. gazetawarszawska.com

  8 maja 2018 at 11:32

  Co za hańba! Żenada, absolutny brak wstydu! (hućpa ogłupianie Polaków Katolików)

 5. gazetawarszawska.com

  8 maja 2018 at 12:01

  Antysemityzm jest czymś podłym i cuchnącym.

  • jacek

   8 maja 2018 at 14:30

   jestem antysemitą i jestem z tego dumny !

  • Włościanka

   8 maja 2018 at 18:33

   Nasz sejm uczy nas antysemityzmu. Jak polski dziadek którego nie stać na wykup recepty ma lubić żyda w Izraelu dostającego co miesiąc po 100 euro z jego podatków uchwalone jednogłośnie jak za PRL w 2014r. sejmie. tylko Wipler i jeszcze jedna osoba byli przeciw. Teraz jest to samo; tylko poseł Winnicki przeciwstawia się krzywdzeniu Polaków.

 6. Przebudzcie sie!!!

  8 maja 2018 at 14:49

  Naglasniac naglasniac kwestie morodowania Polakow przez Zydow. Odnosnie filmu nie dziwcie sie, Hollywood jest pod kontrola Zydow, mowil o tym nawet gwiazdor amerykanskiego filmu Marlon Brando. To oczywiste iz maja poklask wszelkie filmy uragajace godnosci Polakow. Tak naprawde to nie Amerykanie rzadza Ameryka a lobby Zydowskie. Tak wyglada niestety ten swiat, ktory dzis nazywamy bratnim krajem.

  • Alex Wolf

   8 maja 2018 at 15:22

   Dokładnie

 7. TZ.

  8 maja 2018 at 15:59

  Zmieniona ustawa o IPN jak najbardziej dopuszcza gloryfikację Bielskiego przez Hollywood.

 8. jaro7

  8 maja 2018 at 16:25

  IPN zrezygnował z śledztwa w sprawie zbrodni żydowskiej dokonanej przez nich na Polakach w Koniuchach.I przypominam że nadal jest blokowana ekshumacja w Jedwabnem.Takie mamy władze na kolanach przed żydami i ukrami.

 9. Tomek

  9 maja 2018 at 14:29

  „Tym razem to nie Niemcy, Rosjanie czy UPA dokonali zbrodni na ludności polskiej. Wszystko wskazuje na to, że był to partyzancki oddział Żydów kolaborujący z sowietami pod dowództwem Tewje Bielskiego.”

  Gwoli ścisłości, to Rosjanie również. W mordzie nie uczestniczył tylko odział Bielskiego, ale także kilka oddziałów sowieckich złożonych z Rosjan czy Białorusinów.

 10. obserwator

  10 maja 2018 at 19:01

  Warto poczytać przy okazji o Adolfie Pilchu ps. „Góra”, „Dolina”. Ten wybitny żołnierz walczył przeciwko Niemcom, oddziałom RONA i wspomnianej tutaj bandzie Bielskiego. Adolf Pilch był tym pragmatycznym AK-owcem, który poszedł na ugodę z Niemcami w zamian za pomoc w walce z żydo-komunistycznymi bandami. To był przykład mądrej, patriotycznej postawy.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra