Grozi nam katastrofa gospodarcza

0
0
0
/

Aż 324 tys. małych i średnich przedsiębiorców grozi zamknięciem firmy, 198 tys. przeniesieniem działalności za granicę, 108 tys. deklaruje, że przejdzie do szarej strefy, a 270 tys. planuje ograniczenie działalności, jeżeli rząd nie wycofa się ze zmian w ordynacji podatkowej.

 

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców przeprowadził ankietę, wyniki której porażają - wpływy do budżetu państwa z tytułu należności podatkowych przedsiębiorców gwałtownie spadną, jeżeli rząd nie zrezygnuje z wymuszania podatków za okres pięciu lat wstecz od momentu zmiany prawa. "Ostatnio zdarza się, że kontrole skarbowe, bez zmiany przepisów i wbrew dotychczasowym praktykom, a wyłącznie na podstawie interpretacji prawa, naliczają podatki za 5 lat wstecz wraz z odsetkami. Co zrobisz w tej sytuacji?" zapytało przedsiębiorców ZPP. 

 

18 proc. respondentów zapowiedziało zamknięcie firmy, 15 proc. ograniczenie działalności w celu ograniczenia ryzyka, 11 proc. - przeniesienie przedsiębiorstwa poza granice kraju, 6 proc. - przejście do szarej strefy. I chociaż aż 22 proc. ankietowanych stwierdziło, że fakt ten nie wpłynie na ich dalszą działalność gospodarczą, natomiast 25 proc. nie miało w tym temacie żadnego zdania, to nietrudno nie podejrzewać, że życie ową obojętność może zweryfikować.

 

– To badanie oparte na deklaracjach. Zapewne w rzeczywistości znaczna część deklarujących takie działania próbowałaby się dostosować, ale nawet gdyby założyć, że swoje deklaracje wypełniłoby 20-30 proc. przedsiębiorców, to nadal są to liczby wielkie i przerażające – powiedziała prof. Dominika Maison, autorka badań. Zdaniem Cezarego Kaźmierczaka, prezesa ZPP, to byłaby katastrofa. - Polska gospodarka to nie Orlen i KGHM - zauważył, dodając iż dużych firm jest w Polsce 4 tysiące, a małych i średnich 1,8 miliona.

 

Wprawdzie wymuszanie podatku wstecz zostało obecnie wstrzymane, m.in. na gwałtowne protesty przedsiębiorców, jednak cały czas trwają próby załatania monstrualnej już dziury budżetowej pieniędzmi podatników. Co ciekawe, rząd nie ma najmniejszego zamiaru ściągać należności od wielkich korporacji, które w Polsce prowadzą intratne interesy bez konieczności odprowadzania do budżetu państwa jakichkolwiek podatków.

 

Anna Wiejak

 

Źródło: ZPP


© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną