Kultura i historia

Por. Mieczysław Adamek – as myśliwski Polskich Sił Powietrznych na obczyźnie

Od pierwszego dnia wojny brał udział w walkach powietrznych nad Polską, później bronił nieba nad Francją i Anglią. Zginął 18 maja 1944 r. nad kanałem La Manche, wyskakując z samolotu uszkodzonego przez obronę przeciwlotniczą wroga.

Mieczysław Adamek urodził się 18 września 1918 r. w Taszkencie w Uzbekistanie w rodzinie polskich zesłańców. Po zakończeniu I wojny światowej razem z rodziną powrócił do odrodzonej Rzeczypospolitej. Uczęszczał do Szkoły Rzemieślniczo-Przemysłowej w Przemyślu.

W 1936 r. przerwał naukę i wstąpił do Szkoły Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich w Bydgoszczy. Ukończył ją w 1939 r. jako pilot myśliwski i został przydzielony do 113 Eskadry Myśliwskiej wchodzącej w skład 1 Pułku Lotniczego stacjonującego w Warszawie.

Od pierwszego dnia wojny brał udział w walkach powietrznych nad Polską, zestrzeliwując lub uszkadzając wrogie maszyny. W połowie września 1939 r. przedostał się do Rumunii, a następnie drogą morską do Francji, gdzie w Lyonie przeszedł szkolenia na francuskich maszynach.

W czerwcu 1940 r. brał udział w walkach w kluczu majora Eugeniusza Wyrwickiego, wchodzącego w skład francuskiego II/10 Dywizjonu Myśliwskiego. Do końca kampanii francuskiej wykonywał loty bojowe. 22 czerwca razem z innymi został ewakuowany do Algieru i przez Casablankę dotarł do Gibraltaru.

Do Anglii przybył w połowie lipca 1940 r. Po przejściu kolejnych szkoleń w czerwcu 1941 r. został przydzielony do 303 Dywizjonu Myśliwskiego im. Tadeusza Kościuszki. Latał na samolocie Supermarine Spitfire II, odnosząc pierwsze zwycięstwo w bitwie o Anglię 23 czerwca 1941 r. nad niemieckim Messerschmittem Bf 109. W Dywizjonie 303 latał do końca kwietnia 1942 r., odnosząc pięć potwierdzonych zwycięstw.

W ramach odpoczynku bojowego w kwietniu 1942 r. został przeniesiony do jednostki 58 OTU w Grangemouth, gdzie służył jako instruktor pilotażu oraz ukończył kurs oficerski. W listopadzie 1943 r. został ponownie skierowany do służby frontowej i przydzielony do Dywizjonu 317 Wileńskiego, który latał nad okupowaną Francją.

18 maja 1944 r. prowadził cztery samoloty nad Francję. Jego samolot został trafiony przez obronę przeciwlotniczą, w związku z czym zawrócił w stronę Anglii. W pobliżu angielskiego wybrzeża wyskoczył na spadochronie i wpadł do wody. Martwy został wyłowiony z kanału La Manche przez aliancki konwój.

Wedle niepotwierdzonych plotek, por. Adamek miał zostać pomyłkowo zestrzelony przez brytyjską obronę przeciwlotniczą. Pochowano go na cmentarzu Northwood Cemetery.

Por. Mieczysław Adamek był wielokrotnie odznaczany, m.in. Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari, czterokrotnie Krzyżem Walecznych, a także dwukrotnie brytyjskim Distinguished Flying Medal.

Źródło: polishairforce.pl, fot. niebieskaeskadra.pl

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

2 komentarze

2 Komentarzy

  1. cc generator

    10 czerwca 2018 at 20:04

    We are here all looking to find the credit cards for us.

  2. credit card generator

    10 czerwca 2018 at 20:06

    This is so useful for us when we know about this.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra