Nieznana i interesująca młodość Angeli Merkel

0
0
0
/

Niemcy są najważniejszym krajem Unii Europejskiej. W wyniku likwidacji niepodległej i suwerennej Polski na drodze integracji z UE (co popierała PO, PiS, PSL i SLD), o tym co się dzieje na ziemiach polskich decyduje UE. Wpływ Niemiec na los Polski i Polaków jest więc znaczny. Warto więc wiedzieć jakie korzenie ma Angela Merkel stojąca na czele RFN.

 

Nakładem wydawnictwa Zysk ukazała się niezwykle interesująca biografia Angeli Merkel „Pierwsze życie Angeli M” autorstwa dwu znanych niemieckich dziennikarzy śledczych Ralfa Reutha i Günthera Lachmanna.

 

Angela Merkel urodziła się w 1954 roku w RFN. W tym też roku ojciec Angeli razem z rodziną przeniósł się z demokratycznych zachodnich Niemiec RFN do komunistycznego NRD. Stało się to w rok po tym jak sowieci krwawo stłumili protesty robotników w Berlinie, a komunistyczne władze prześladowały katolików i protestantów. Ojciec Angeli dokonał tego niezrozumiałego dla większości Niemców czynu, bo był pastorem o niezwykle lewicowych poglądach, krytycznym wobec Adenauera i doceniającym socjalne dokonania NRD (ciekawostką jest to, że dziadek Angeli ze strony ojca był Polakiem i nazywał się Ludwik Kaźmierczak).


Przez kilka pierwszych lat rodzina Angeli żyła skromnie na wsi. Kiedy ojciec Angeli dostał lepszą posadę standard życia bardzo się podniósł. Lewicowe przekonania ojca Angeli były na rękę władzom NRD, które postanowiły wykorzystać protestantów do celów komunistycznej indoktrynacji w NRD. Ojciec Angeli wspierał nurt lewicowy w swoim kościele ewangelickim, liderami tego nurtu byli współpracownicy Stasi. Nawet budowa Muru Berlińskiego i sowiecka agresja na Czechosłowację nie skłoniła ojca Angeli do zaprzestania wspierania władz NRD. Potępiał on RFN za rzekomy brak demokracji i neonazizm, głosił nawet, że w wyniku nędzy w NRD mieszkańcy zachodu będą masowo uciekać do NRD. Ośrodek którego dyrektorem był ojciec Angeli, był głównym miejscem komunistycznej indoktrynacji pastorów w NRD. Dla niego socjalizm i chrześcijaństwo stanowiło jedno. W duchu marksizmu głosił, że wraz ze zmianą sytuacji zewnętrznej musi się zmienić moralność. Lojalność ojca przyszłej kanclerz nagradzana była samochodami i możliwościami wielokrotnych wyjazdów zagranicę - z podróży po Zachodzie ojciec Angeli przywoził opowieści o cierpieniach robotników w krajach zachodniej Europy.

 

Angela Merkel jako dziecko w podstawówce została członkinią komunistycznej organizacji dla dzieci Młodzi pionierzy. Przyszła kanclerz chętnie angażowała się w działalność komunistycznej organizacji dla dzieci.

 

Obok ośrodka, w którym zarządzał ojciec Angeli była sowiecka baza wojskowa. Skłoniło to Angelę do nauki języka rosyjskiego i częstych rozmów z sowieckimi żołnierzami. W nagrodę za wygraną olimpiadę z rosyjskiego wyjechała do Moskwy na wycieczkę. W 1973 Angela rozpoczęła studia. Jako studentka była bardzo aktywną działaczką komunistycznej organizacji młodzieżowej FDJ i kilkukrotnie podróżowała do ZSRR.

 

Na studiach w wieku 20 lat Angela poznała swojego przyszłego męża. Po 3 latach wzięła z nim ślub. Związek szybko się rozpadł. I wieku 27 lat Angela weszła w wieloletni związek, który ukoronowała ponownym zawarciem związku małżeńskiego w 1998 roku. Pozostała jednak przez lata przy nazwisku swego pierwszego męża.

 

Przedmiotem studiów Angeli była fizyka. Po studiach rozpoczęła pracę w Akademii Nauk w Berlinie. Na studiach i w pracy jako aktywistka komunistycznej organizacji młodzieżowej zajmowała się szerzeniem propagandy. W Akademii Nauk Angela była też szefową zakładowych związków zawodowych podległych partii komunistycznej. W ramach pracy związkowej indoktrynowała młodych pracowników naukowych i kreowała negatywny wizerunek NATO. według raportów Stasi, bezpieka NRD uważała ją za lojalnego obywatela. Sama Angela nie kryła swojej sympatii do ZSRR.

 

Gdy sowieci, by uniknąć bankructwa rozpoczęli transformację ustrojową, to napotkali nieoczekiwany opór władz NRD. W sporze między Moskwą a Berlinem Stasi okazała się być lojalna wobec Moskwy i popierała transformację. Transformację, zgodnie z instrukcjami przełożonych, popierali też tajni współpracownicy Stasi. KGB i Stasi powoływała nawet opozycyjne organizacje w NRD, by mieć z kim usiąść przy okrągłym stole.

 

Liberalizacja ośmieliła do aktywizacji politycznej wielu Niemców, w tym też i takich, którzy jak Angela odmówili współpracy z Stasi. W wyniku pierwszych wolnych wyborów w NRD Angela została zastępcą rzecznika rządu NRD. Po zjednoczeniu Angela została ministrem do spraw kobiet i młodzieży w rządzie zjednoczonych Niemiec i wiceprzewodniczącą chadeckiej CDU, miała wtedy 36 lat. Po kilku latach udało się jej przejąć kontrolę nad partią i zostać kanclerzem Niemiec.

 

Jan Bodakowski

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną