75 lat Instytutu Polskiego w Budapeszcie

0
0
0
/

Koncert galowy pod tytułem „Polsko-węgierska harmonia” zorganizowany w budapeszteńskiej Akademii Muzycznej zakończył obchody 75-lecia Instytutu Polskiego w Budapeszcie. To jedna z najstarszych tego typu placówek na świecie.

 

W uroczystościach wieńczących obchody udział wzięło ponad 700 osób, które wysłuchały utworów Ernő Dohnányiego, Andrzeja Panufnika i Wojciecha Kilara w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach pod batutą Michała Klauzy. Koncert odbył się 17 października 2014 roku w sali wielkiej Akademii Muzycznej im. Franciszka Liszta w Budapeszcie.

 

- Planując polsko-węgierską współpracę kulturalną, powinniśmy inspirować się dalekowzrocznością naszych poprzedników. To dzięki niej Polska i Węgry w latach 30-tych XX wieku należały do pionierów w Europie podpisując umowę o współpracy kulturalnej i decydując się na wzajemne otwarcie instytutów kultury – mówił do zebranych Jacek Olbrycht, dyrektor generalny Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Nasze plany modernizacji przepięknej siedziby Instytutu, położonej w tak wyjątkowym miejscu równie pięknej stolicy Węgier, uczynią go jeszcze ciekawszym dla naszych węgierskich przyjaciół – dodał. 

 

- Święto Instytutu to dowód na trwałość polsko-węgierskiej przyjaźni, wyjątkowej na tle Europy Środkowej- podkreślał Zoltán Balog, węgierski minister zasobów ludzkich, przypominając, iż kultura to skarbiec łączący narody, niezależnie doraźnych różnic o charakterze politycznym.

 

Podczas koncertu goście mieli okazję obejrzeć 4-minutowy film prezentujący siedzibę i działalność Instytutu Polskiego w Budapeszcie. - Żeby dotrzeć do nowych pokoleń, 25 lat po odzyskaniu wolności musimy skupić się nie tylko na pokazywaniu tego, co w Polsce najciekawsze i najwartościowsze, ale na umożliwianiu dialogu. Dlatego nasze projekty realizujemy we współpracy z węgierskimi partnerami - podkreśliła Katarzyna Sitko, dyrektor Instytutu Polskiego w Budapeszcie.

 

Instytut Polski działa prężnie, angażując się w ponad 100 projektów rocznie, w trakcie których polska kultura bezpośrednio trafia do co najmniej kilkunastu tysięcy osób, a poprzez media do wielokrotności tej liczby. Większość projektów organizowana jest z partnerami węgierskimi, często poza siedzibą Instytutu.
Wśród imprez znajdujących się w stałym kalendarzu Instytutu są koncerty, przeglądy filmów polskich, festiwale muzyczne, wspiera nagrania płyt i wydania przekładów literatury polskiej. Szerzy wiedzę o historii Polski i o Polsce współczesnej. Jest obecny na targach edukacyjnych, wspierając rozwój kontaktów naukowych i informując o programach stypendialnych. Ogłasza konkursy historyczne, translatorskie, plastyczne dla studentów i uczniów węgierskich szkół. Wspiera katedry polonistyczne i lektoraty języka polskiego w węgierskich uczelniach wyższych. Organizuje wizyty studyjne dziennikarzy i ludzi kultury do Polski. We własnej siedzibie prowadzi kursy języka polskiego oraz galerię sztuki współczesnej PLATAN wraz z przestrzenią artystyczną LATARKA. Oferuje specjalne programy dla dzieci i rodzin.

 

Julia Nowicka

 

Fot. Peter Egyed

 

Źródło: MSZ


© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną