Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości i 40 rocznica pontyfikatu Jana Pawła II to główne tematy XXII Międzynarodowego Festiwalu Organowego Lublin – Czuby. Cykl koncertów w kościele pw. Św. Rodziny rozpocznie się 27 czerwca i potrwa do połowy października.
„Jestem synem Narodu, który przetrwał najstraszliwsze doświadczenia dziejów, który wielokrotnie sąsiedzi skazywali na śmierć – a on pozostał przy życiu i pozostał sobą.
Zachował własną tożsamość i zachował pośród rozbiorów i okupacji własną suwerenność jako Naród – nie w oparciu o jakiekolwiek inne środki fizycznej potęgi, ale tylko w oparciu o własną kulturę, która okazała się w tym wypadku potęgą większą od tamtych potęg” – te słowa papieża Jana Pawła II, wypowiedziane 2 czerwca 1980 roku w UNESCO, przypominają że to kultura i wiara pozwoliły przetrwać Polakom lata niewoli i w 1918 roku odrodzić się w niepodległym kraju.
Dlatego program tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Organowego Lublin – Czuby został zbudowany w taki sposób, aby przypomnieć i ukazać dorobek kulturalny, zwłaszcza w takim zakresie, który w czasie rozbiorów podtrzymał tożsamość narodową Polaków.
Zaczynamy 27 czerwca. Na inaugurację festiwalu zaplanowaliśmy KONCERT PAPIESKI W 100.LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI. Będzie to także koncert jubileuszowy PZLPiT „MAZOWSZE” im. Tadeusza Sygietyńskiego, pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Zespół ten od 70 lat na całym świecie promuje polską kulturę ludową i narodową, prezentując ją w najlepszym wykonaniu
artystycznym.
Ta kultura i muzyka ludowa była inspiracją dla wielkich twórców (Chopin, Mickiewicz), którzy stworzyli wielkie polskie dzieła doby romantyzmu. W tym roku PZLPiT świętuje swój jubileusz. Odpowiadając na powtarzające się pytania stałych bywalców festiwalu o to w jaki sposób można podziękować Zespołowi „Mazowsze” za lata pracy, stwierdzę iż najlepszym prezentem jest oczywiście obecność na koncercie i oklaski, ale mile widziane mogą być też np. własnoręcznie wykonane laurki od dzieci.
W programie festiwalu zaprezentujemy także koncert słowno – muzyczny „ JULIUSZ SŁOWACKI - ULUBIONY POETA MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO”. Wystąpią
Jerzy Trela - aktor, Wojciech Trela – aktor, Robert Grudzień - organy, fortepian. Będą też koncerty ukazujące polską muzykę wokalna z utworami, m. in. F. Chopina, St. Moniuszki czy I. J. Paderewskiego oraz polską muzykę instrumentalną, w którym usłyszymy kompozycje Wieniawskiego, Młynarskiego,
Ogińskiego i oczywiście Chopina, a także polską muzykę chóralną. Nie zabraknie też koncertów religijnych, jakim będzie „AVE MARIA W MUZYCE”.
Do nauczania Św. Jana Pawła II nawiązywał będzie koncert z 29 sierpnia, zatytułowany „ To jest Moja Matka ta Ojczyzna! - Jan Paweł II”. Wystąpią Alicja Węgorzewska - mezzosopran, Robert Grudzień - organy, fortepian Papież – Polak wielokrotnie podkreślał, że przyszłość Polski i innych narodów kształtować będą młode okolenia i to przesłanie będzie mottem kolejnego koncertu, zatytułowanego DO WAS, MŁODYCH, NALEŻY PRZYSZŁOŚĆ - JAN PAWEŁ II, w którym wystąpi Archidiecezjalny Chór chłopięco-męski Pueri Cantores Lublinenses, pod dyrekcją ks. Attila Honti.
Natomiast w październiku – u progu nowego roku akademickiego – odbędzie się koncert JAN PAWEŁ II W LUBLINIE W 100.LECIE KATOLICKIEGO UNIWERSYTETU LUBELSKIEGO, w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Lipińskiego w Lublinie, Lucjan Jaworski - dyrygent Artur Kalicki – narrator. Finałowy koncert będzie hołdem dla stuletniej działalności naukowej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który także w 2018 roku obchodzi swój jubileusz.
Wydarzenie artystyczne odbywa się w ramach ogólnopolskiego projektu „Zrozumieć Niepodległą” który został wpisany w oficjalnym programie wydarzeń rocznicowych „Niepodległa” i realizowany jest w ramach ogólnopolskich obchodów 100. rocznicy odzyskania Niepodległości.
W imieniu organizatorów, patronów zaprasza
Dyrektor festiwalu Robert Grudzień - muzyk, kompozytor, projekt autorski "Zrozumieć Niepodległą"