Kościół

Duńskie kościoły otwarte dla homoseksualistów

Duńskie władze rozpoczęły prace nad prawem mającym umożliwić parom homoseksualnym na zawieranie związków małżeńskich w tamtejszych kościołach.

"Duński rząd zdecydował, że osoby tej samej płci powinny móc zawierać małżeństwa kościelne na równi z parami heteroseksualnymi, oraz nazywać swój związek małżeństwem" – czytamy w oficjalnym komunikacie Ministerstwa Spraw Kościelnych, które w najbliższym czasie przekaże przygotowany projekt ustawy do parlamentu.

Przypuszcza się, że władze ustawodawcze zaakceptują prawo najpóźniej za pół roku i już latem homoseksualiści należący do Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego Danii, będą mogli zawierać związki przypieczętowane przez jego pastorów, którzy będą jednak mogli odmówić uczestnictwa w tego typu ceremoniach.

Kościół Ewangelicko-Luterańskiego Danii jest luterańską wspólnotą, posiadającą statut kościoła państwowego. Na jego czele stoi Królowa oraz aktualny Minister Spraw Kościelnych. Aktualnie należy do niego prawie 4,5 mln osób, czyli ok. 80% mieszkańców Danii. Aktywność jego członków ogranicza się jednak zazwyczaj tylko do przyjmowania sakramentów, a w cotygodniowych nabożeństwach uczestniczy zaledwie 5% wiernych.

Dania jest pierwszym krajem na świecie, który pozwolił homoseksualistom na zawieranie związków cywilnych już w 1989 roku. Od 1997 roku pary składające się z osób tej samej płci mogą uzyskać błogosławieństwo pastorów tamtejszego kościoła państwowego, co jednak dotychczas nie było równoznaczne z wpisaniem ich na parafialne listy małżeństw.

Kuba Klimkowicz
Źródło: AP

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra