Kultura i historia

Por. Mieczysław Kudelski ps. „Wiktor” – współtwórca „Osy”

Żołnierz wojny polsko-bolszewickiej odznaczony trzykrotnie Krzyżem Walecznych, uczestnik kampanii wrześniowej. W 1942 r. współtworzył Organizację Specjalnych Akcji Bojowych „Osa” – podlegającą dowództwu AK jednostkę do zadań specjalnych. Zginął w lipcu 1943 r. w gestapowskiej katowni w al. Szucha.

Mieczysław Kudelski urodził się 28 listopada 1899 r. w Warszawie. Uczył się w rosyjskim gimnazjum, a następnie w Gimnazjum Św. Klemensa. W listopadzie 1918 r. zgłosił się ochotniczo do Wojska Polskiego.

Początkowo został przydzielony do 7 Pułku Artylerii Polowej, z którym walczył w wojnie z bolszewikami. Ranny w trakcie walk, został przeniesiony do baterii zapasowej 1 Dywizjonu Artylerii Konnej. Za udział w wojnie otrzymał trzykrotnie Krzyż Walecznych. W 1921 r. został przeniesiony do rezerwy.

Pracował m.in. jako Sekretarz Ekspozytury Policji Państwowej w Nowogródku i urzędnik w składzie amunicji na warszawskiej Cytadeli. Później jako pracownik stołecznego magistratu zarządzał miejskimi schroniskami dla bezdomnych.

W 1932 r. ukończył skrócony kurs Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty w Zambrowie. W marcu 1939 r. został mianowany porucznikiem rezerwy.

W czasie kampanii wrześniowej początkowo dowodził baterią 9 Pułku Artylerii Lekkiej. Następnie został zastępcą dowódcy szwadronu i oficerem do specjalnych zleceń w 4 pułku ułanów.

W końcowej fazie kampanii walczył w składzie Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie”. Po bitwie pod Kockiem dostał się do niewoli niemieckiej. Trafił do obozu jenieckiego w Radomiu, z którego zbiegł miesiąc później. Jesienią 1939 r. znalazł się w konspiracji SZP-ZWZ, w 1940 r. współpracował ze strukturami podziemnymi w Sochaczewie.

Współtworzył utworzoną w maju 1942 r. Organizację Specjalnych Akcji Bojowych „Osa” – podlegającą dowództwu AK jednostkę do zadań likwidacyjnych i dywersyjno-sabotażowych. Był II zastępcą jej komendanta, płk. Józefa Szajewskiego. Jednocześnie pełnił funkcję szefa sztabu organizacji.

W grudniu 1942 r. został komendantem utworzonego w ramach „Osy” zespołu „Zagra-Lin”, który swoje akcje sabotażowe przeprowadzał na terenie ziem wcielonych do Rzeszy i na terenie Niemiec. Do jej najgłośniejszych z nich należały zamachy bombowe na dworcach kolejowych w Berlinie oraz Wrocławiu.

W lutym 1943 r. wszystkie pododdziały „Osy”, w tym „Zagra-Lin”, zostały włączone do struktur Kedywu AK, a kryptonim organizacji zmieniony na „Kosa-30”.

Na skutek zdrady w czerwcu 1943 r. kilkudziesięciu żołnierzy „Kosy” zostało aresztowanych przez gestapo. Por. Kudelski, któremu udało się uniknąć zatrzymania, podjął próbę odtworzenia oddziału, ale sam został ujęty miesiąc później 12 lipca. Niedługo potem został zamordowany w siedzibie gestapo w al. Szucha.

Źródło: Andrzej Krzysztof Kunert: Słownik biograficzny konspiracji warszawskiej 1939-1945 T. 2. Warszawa: Instytut Wydawniczy PAX, 1987

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra