"W obronie Krzyża stanę": „Chodzi o odwagę!” - mówi Bożena Szynkowska

0
0
0
/

Kilka dni temu informowaliśmy o krucjacie jaką podjęli licealiści z Suwałk „W obronie Krzyża stanę.” O akcji zgodziła się z nami porozmawiać dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej Bożena Szynkowska.

  

Agata Bruchwald: Krucjata „W obronie Krzyża stanę” to już drugie, w historii I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Suwałkach, bezkompromisowe opowiedzenie się uczniów po stronie wiary. W jaki sposób przekazywana jest, kolejnym rocznikom licealistów, ta chlubna karta historii szkoły?

Bożena Szynkowska: Uczniowie zapoznawani są z historią szkoły, w tym z tak ważnymi wydarzeniami na godzinach z wychowawcą, lekcjach z języka polskiego, religii, a także z racji obchodzonych rocznic tych wydarzeń. W 2010 r. były uroczyste obchody 25. rocznicy Obrony Krzyża. W szkole jest tablica pamiątkowa (na głównym miejscu obok krzyża) poświęcona tym, którzy wtedy bronili krzyża.

Głosy by zdjąć Krzyż np. w szkołach zaczęły pojawiać się już wiele miesięcy temu. Jakie wydarzenie było tym przełomowym, po którym zdecydowali Państwo podjąć krucjatę „W obronie Krzyża stanę”?

Ostatnie wydarzenia nie były aż tak znaczące, ale na pewno zmobilizowały i przyśpieszyły plany związane z podjęciem krucjaty. W rezultacie chodzi o postawę ludzi wierzących wobec narastającej agresji i walki z najważniejszymi wartościami: Bóg- Honor- Ojczyzna, czego znakiem jest krzyż. Chodzi o odwagę!

Jaki zasięg ma Państwa krucjata?

Zasięg nieograniczony. Młodzież kieruje przesłanie do wszystkich ludzi dobrej woli... aż po krańce świata.

Akcja „Nie wstydzę się Jezusa” początkowo dotyczyła tylko jednej szkoły. Nie potrzeba było dużo czasu by cała Polska zaczęła nosić breloki z dewizą „Nie wstydzę się Jezusa.” KARTĘ ODWAGI chcą nosić osoby z całej Polski. Są Państwo gotowi koordynować ogólnopolską krucjatę „W obronie Krzyża stanę”?


Zajmie się tym diecezjalny koordynator, gdyż patronat na Krucjatą przyjął biskup ełcki i tam można kierować pytania, propozycje, itp.

Krucjacie towarzyszą także pokrewne inicjatywy modlitewne, artystyczne. Jak będą one wyglądać?

Każda wspólnota podejmująca Krucjatę (szkoła), itp. ma możliwość tworzenia swoich programów. Własne inicjatywy może zgłaszać do "centrum". Nasza szkoła przedstawiła projekt takiego programu i teraz będzie go uściślać i podamy do publicznej wiadomości.

Krucjatę swoim patronatem objął bp Jerzy Mazur. Kiedy poprosili Państwo bp Mazura o patronat nad krucjatą jaka była pierwsza reakcja?
  
Zaraz po przyjęciu inicjatywy, zaprosił ks. prefekt ks. biskupa do szkoły na spotkanie z młodzieżą i profesorami. Wówczas przedstawiciele Szkolnej Wspólnoty zwrócili się na piśmie z prośbą o Patronat nad Krucjatą. Ks. biskup był bardzo poruszony inicjatywą i chętnie przyjął patronat.

Ostatnio w mediach, w jednej z rozmów padło pytanie o to czy obecnie Kościół jest nie modny? Jak osoby połączone krucjatą „W obronie Krzyża stanę” odpowiedziałby by na takie pytanie?

Fakt przystąpienia do Krucjaty łączy się z Kościołem - dowodem jest Patronat Biskupa Ełckiego. Tam, gdzie jest Biskup - tam Kościół.

Ile osób już przystąpiło do krucjaty „W obronie Krzyża stanę”?
 
Na spotkaniu inauguracyjnym, w czasie którego ks. biskup wręczał karty odwagi oraz na innych spotkaniach, gdy wręczali karty kapłani - do chwili obecnej rozdano 1702 karty.

Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Rozmawiała Agata Bruchwald

fot. sxc.hu

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną