Z zagranicy

Zamiast amerykańskiej tarczy, będą rosyjskie rakiety

Chociaż USA zrezygnowały z budowy instalacji wchodzących w skład tarczy antyrakietowej w Polsce, to rosyjskie rakiety będące odpowiedzią na amerykański projekt znajdą się tuż przy naszej granicy.

Rosyjscy wojskowi przyznają, że trwają już ostatnie testy systemu rakietowego S-400, który docelowo ma zostać zainstalowany w pobliżu granicy z Polską i Litwą. Pułkownik Andriej Bobrun w komentarzach udzielonych agencjom ITAR-TASS oraz Interfax powiedział, że po próbach prowadzonych pod Astrachaniem, elementy systemu zostaną przeniesione do okręgu kaliningradzkiego.

Mobilne wyrzutnie S-400 wyposażone w rakiety ziemia- powietrze mogą razić cele w odległości 120- 400 kilometrów, więc w ich zasięgu znajdzie się większa część Polski.

Nikt nie ukrywa, a Dymitrij Miedwiediwew wręcz ostentacyjnie podkreśla, że rozmieszczenie jest odpowiedzią Rosji na plany rozbudowy amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

Należy jednak zaznaczyć, że o ile Rosjanie swoje plany zrealizują zapewne w najbliższym czasie, to obecna administracja Baracka Obamy po wycofaniu się z pomysłów Georga Busha, które zakładały budowę w Polsce wyrzutni rakiet, nie przedstawiła nowych, wiarygodnych propozycji.
Co prawda kilka miesięcy temu USA zawarły porozumienie z Rumunią, na mocy którego w 2015 roku ma już funkcjonować tam wyrzutnia rakiet Aegis, jednak rozmieszczenie podobnej wyrzutni w Polsce planowane jest dopiero na rok 2018.

 

Prof. Szaniawski: Rosja zawsze marzyła, by graniczyć z Niemcami – wywiad >>

Biorąc pod uwagę fakt, że Amerykanie regularnie w ostatnich latach obcinają środki budżetowe przeznaczane na obronę, a ponadto do tego czasu odbędą się dwukrotnie wybory prezydenckie w tym kraju, można do tych planów podchodzić z dużą rezerwą.

Kuba Klimkowicz
Źródło: AP
fot. sxc.hu

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra