Deklaracje Schetyny wciągną nas w nową wojnę

0
0
0
/

Podczas środowego spotkania w Waszyngtonie szefów dyplomacji Polski i USA, Grzegorza Schetyny i Johna Kerry'ego nie sposób było nie odnieść wrażenia, że amerykańska administracja traktuje polski rząd jako wykonawcę swojej polityki tak na Ukrainie jak i - w najbliższej przyszłości - na Bliskim Wschodzie, w który to konflikt Polska obiecała się bardziej zaangażować.

 

Wprawdzie sposób tego zaangażowania nie został doprecyzowany, jednakże złożona przez szefa polskiego MSZ deklaracja, że "Waszyngton zawsze może liczyć na Warszawę" wyznacza skądinąd służalczy względem Stanów Zjednoczonych kierunek działania władz w Warszawie. Podobnie zresztą wygląda kwestia ukraińska.

 

Grzegorz Schetyna podczas spotkania wyraźnie dał do zrozumienia, czyich interesów będzie broniła Polska, angażując się w rozwiązanie konfliktu na Ukrainie. – Mamy świadomość dużej nieprzewidywalności scenariuszy na Wschodzie. Wraz z amerykańskimi partnerami, w oparciu o istniejące fora międzynarodowe, będziemy się nadal angażować w poszukiwanie politycznego rozwiązania kryzysu – zapewnił szef MSZ, który spotkał się z werbalnie wyrażoną wdzięcznością za takie a nie inne działania na tej płaszczyźnie.

 

- Dziękuję Polsce za wkład w promocję wolności i demokracji oraz zaangażowanie na rzecz rozwiązania konfliktu na Ukrainie - powiedział John Kerry, witając ministra Schetynę, jakby wspieranie wyniesionej do władzy w wyniku przewrotu ekipy miało cokolwiek wspólnego z demokracją.

 

Ten ostatni wyraził nadzieję, że pakiet amerykańskich propozycji dotyczących bezpieczeństwa przyczyni się do dalszego rozszerzenia obecności wojskowej USA w naszym regionie Europy, w tym w Polsce. – Agresja Rosji wobec Ukrainy potwierdza konieczność ciągłego zabiegania o bezpieczeństwo transatlantyckie i wagę amerykańskiego zaangażowania w Europie – powiedział minister. Zwrócił uwagę, że dialog z Waszyngtonem nabiera szczególnego znaczenia w kontekście przygotowań do szczytu NATO w Warszawie w 2016 roku.

 

O sytuacji na Ukrainie i polityce bezpieczeństwa szef polskiej dyplomacji rozmawiał także z przewodniczącymi Komisji Spraw Zagranicznych oraz Komisji ds. Sił Zbrojnych Senatu USA, a także amerykańskimi senatorami z Partii Demokratycznej oraz Republikańskiej, którą przejęła większość w Kongresie USA.

 

Szef polskiej dyplomacji przebywał w Waszyngtonie między 6 a 8 stycznia na osobiste zaproszenie swego amerykańskiego odpowiednika, z którym rozmawiał także o Afganistanie i zagrożeniu ze strony tzw. Państwa Islamskiego.

 

Julia Nowicka


© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną