Kościół

Wierni będą ustanawiać nową naukę Kościoła?

18 września zaprezentowano w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej nową konstytucję Franciszka – „Episcopalis communio”. Dokument ten może być początkiem rewolucyjnych zmian w nauczaniu katolickim.

 

Wprowadza on bowiem dwie zasadnicze nowości w organizacji i znaczeniu synodów, a więc zgromadzeń biskupich zwoływanych przy rozmaitych okazjach.

Po pierwsze wierni będą mieli znacznie większy wpływ na to, co pojawia się na synodzie, włącznie z udziałem w fazie przygotowawczej synodu.

Po drugie znaczenie synodu gwałtownie wzrasta. Nie będzie on już zwykłym organem doradczym papieża, ale „odpowiednim narzędziem, pozwalającym dać głos całemu ludowi Bożemu właśnie za pośrednictwem biskupów”.

Inaczej mówiąc wierni mają wypowiadać się co chcą zmienić w Kościele, biskupi to wyrażać w dokumencie końcowym, a papież ma jedynie podpisywać dokument.

Przy ostatnim synodzie o małżeństwie i rodzinie dokument kończący synod, choć przygotowany przez biskupów, był skandaliczny. Zawierał m.in. pochwałę homoseksualizmu. Nie miał jednak żadnej mocy prawnej. Teraz po zmianach, po podpisaniu przez papieża, stałby się elementem zwyczajnego nauczania Kościoła.

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

2 komentarze

2 Komentarzy

 1. Marian

  2 października 2018 at 20:17

  „Przyjdzie bowiem chwila, kiedy zdrowej nauki nie będą znosili, ale według własnych pożądań – ponieważ ich uszy świerzbią – będą sobie mnożyli nauczycieli. Będą się odwracali od słuchania prawdy, a obrócą się ku zmyślonym opowiadaniom. ”
  List do Tymoteusza, rodz. 4.

 2. hania

  2 października 2018 at 20:30

  Jeżeli to przejdzie, to grozi nam schizma
  Jaki by ten Francesco nie był…. to wierzę mocno, że do tego nie dopuści?!
  …chociaż…kto wie co mu się po głowie błąka…

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra