Z zagranicy

Syriza stworzyła koalicję rządzącą – Grecja postanie w eurozonie!

Skrajnie lewicowa Syriza udowodniła, że w kwestiach interesu narodowego można porozumieć się ponad politycznymi podziałami i stworzyła koalicję z… prawicową partią Greckich Niepodległościowców. Pierwszym krokiem nowo utworzonego rządu będzie rozprawa z nieuczciwymi wierzycielami. Mimo wcześniejszych obietnic lider zwycięskiej frakcji deklaruje chęć pozostawienia kraju w strefie euro

 

Koalicjant wprawdzie zdobył jedynie 13 miejsc w parlamencie, jednakże Syrizie do powołania rządu wystarczyło by ugrupowanie z dwoma przedstawicielami w parlamencie, jako że do bezwzględnej większości zabrakło jej jedynie dwóch miejsc.

 

Typowany na nowego ministra finansów Grecji Ianis Varoufakis powiedział w rozmowie z telewizją BBC, że narzucony jego krajowi pomocowy reżim „był rodzajem fiskalnego tsunami, które zmieniło Grecję w kolonię z powodu długu”. W tej sytuacji nie stanowi niczego dziwnego, że Grecy, zmęczeni ciągłą walką o życie, rosnącym bezrobociem, stagnacją gospodarczą i brakiem perspektyw zdecydowali o zerwaniu toksycznej więzi z wierzycielami.

 

Nowe władze zapowiadają anulowanie nałożonych na Grecję fiskalnych obostrzeń oraz koniec z niszczycielską polityką prowadzoną wobec społeczeństwa. Co ciekawe, mimo wcześniejszych obietnic Alexis Trispas wyraził chęć pozostawienia Grecji w strefie euro. Trojka (Europejski Bank Centralny, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Komisja Europejska) będzie jednak musiała iść na ustępstwa.

 

Temat wyborów w Grecji zdominuje zapewne poniedziałkowe spotkanie 19 ministrów finansów strefy euro, którzy będą radzili, jak wyjść z kryzysu z jak najmniej uszczuplonymi portfelami.

 

Karolina Maria Koter

 

Źródło: BBC

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

23 komentarze

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra