Juliusz Englert ps. „Adam” – 2. rocznica śmierci
/
Juliusz Englert ps. „Adam” fotografik, żołnierz, uczestnik Powstania Warszawskiego zmarł 2 lata temu. Jak wielu patriotów oddanych Polsce zakończył życie poza granicami kraju.
Urodził się 7 września 1927 r. w Warszawie w rodzinie z tradycjami patriotycznymi. Jego ojciec był historykiem, dyrektorem Archiwum Miejskiego w Warszawie. Uczęszczał do Szkoły Powszechnej im. Marii Curie-Skłodowskiej.
W czasie II wojny światowej był uczestnikiem Powstania Warszawskiego jako żołnierz batalionu "Wigry" Armii Krajowej.
Gdy powstanie upadło, trafił do obozu jenieckiego. Po wyzwoleniu obozu przez aliantów znalazł się w 2. Korpusie Polskim gen. Władysława Andersa we Włoszech.
Od 1946 r. przebywał na emigracji w Wielkiej Brytanii. Ukończył Borough Polytechnic Institute w Londynie.
Był aktywnym działaczem polskiej emigracji - członkiem Rad Naukowych Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie oraz Instytutu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku, współzałożycielem Konferencji Muzeów i Bibliotek Polskich na Za chodzie. Współpracował z redakcjami pism polonijnych.
Był inicjatorem i autorem ponad stu wystaw fotograficznych w Polsce i Wielkiej Brytanii, poświęconej II wojnie światowej i wybitnym Polakom. Był współautorem albumów o wojennych dowódcach m.in. o Władysławie Sikorskim i Stanisławie Maczku.
W 2007 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W tym samym roku został awansowany do stopnia majora w stanie spoczynku.
Zmarł 13 stycznia 2010 r. w Londynie.
Paweł Zbrojewicz
fot. Wikimedia Commons/Mariusz Kubik
Źródło: prawy.pl