Kościół

Jak ewangelizują w Hiszpanii?

Już po raz tysięczny w Kordobie w Hiszpanii zorganizowano Kursy Chrześcijańskie (Cursillos de cristiandad). Obecnie kursy te są jedną z najbardziej popularnych form współczesnej ewangelizacji w krajach języka hiszpańskiego. Mszę dziękczynną z tej okazji odprawi kard. Stanisław Ryłko.

Adresatami Ruchu Kursów Chrześcijańskich (Movimiento de Cursillos de Cristiandad) są przede wszystkim świeccy. Kursy chrześcijańskie powstały w latach 40. XX w. na Majorce. Stąd stopniowo rozprzestrzeniały się po całym kraju, Ameryce Łacińskiej oraz innych kontynentach.
 
Cel jaki stawiają przed sobą prowadzący kursy to ewangelizacja: niesienie wiary do wszystkich środowisk społeczeństwa i uczynienie wierzących zaczynem ewangelicznego życia. Cechą charakterystyczną Ruchu Kursów Chrześcijańskich jest wspólnotowe dzielenie żywej wiary, aby następnie móc ją szerzyć dalej. Kursy Chrześcijańskie trwają trzy dni. W tym czasie uczestnicy studiują podstawowe prawdy wiary.
 
Spotkania te pozwoliły wielu osobom ożywić wiarę na płaszczyźnie indywidualnej i społecznej, odnowić instytucje i ruchy oraz wziąć większą odpowiedzialność za Kościół.

Pierwszy kurs w Kordobie odbył się w 1954 r. i od tego czasu zawsze cieszył się dużą popularnością. Łącznie, w całej diecezji, odbyło go ok. 30 tys. osób świeckich. W specjalnym liście ordynariusz, bp Demetrio Fernández, zaprasza wiernych do przygotowania się do tego milenijnego wydarzenia.

W najbliższych dniach odbędzie się, już po raz tysięczny, kurs formacji chrześcijańskiej. Co warto zauważyć 22 stycznia zostanie odprawiona uroczysta msza dziękczynną z tej okazji. Odprawi ją, w miejscowej katedrze, kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich. Do udziału zostali zaproszeni byli kursanci oraz świeccy. Uczestnicy będą mogli uzyskać odpust zupełny.

Inicjatorem Ruch Kursów Chrześcijańskich był Eduardo Bonnina Aguiló. Mężczyzna zmarł trzy lata temu.

Agata Bruchwald
Źródło: radiovaticana.org

fot. sxc.hu

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

1 komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra