15 stycznia - uroczystość ku czci św. Pawła I Pustelnika

0
0
0
/

Styczeń w Zakonie Paulinów to miesiąc poświęcony głównemu patronowi Zakonu - św. Pawłowi z Teb w Egipcie, pierwszemu pustelnikowi. Dziś obchodzimy uroczystość ku jego czci.


Uroczystość ku czci św. Pawła I Pustelnika poprzedzona jest nabożeństwem zwanym „Pawełkami”. W tym roku nowenna rozpoczęła się w sobotę, 7 stycznia i kończy się dziś, czyli 15 stycznia. Kazania nowennowe głosi przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski.

W czasie ceremonii nowennowych celebrans w otoczeniu asysty i ministrantów okadza relikwie św. Pawła, wystawione na ołtarzu. Tradycyjnie śpiewany jest jeden z dwóch hymnów opowiadających o prześladowaniu chrześcijan i życiu św. Pawła na pustyni.
 
„Nowenna, którą rozpoczynamy, ma pomnożyć i umocnić naszą wiarę w Pana Boga. Nie odmawiaj nam Boże tej łaski, przymnóż nam wiary w Ciebie. Przez 9 dni gromadzić będziemy się przed relikwiami św. Pawła Pierwszego Pustelnika, człowieka świętego, którego miłość Bóg doskonalił na pustyni. Pustynia nie była celem życia św. Pawła, była środkiem, tak jak dla mnie i dla ciebie jest tym środkiem twoje i moje życie, moje i twoje powołanie” - mówił w pierwszym kazaniu o. Roman Majewski.

„Ucałujemy za chwilę relikwie św. Pawła, naszego Patriarchy- zachęcał o. przeor. W jego egipskim klasztorze nie ma ich tam, zostały skradzione. W naszym klasztorze, w sanktuarium z czcią przechowujemy te relikwie, które do nas trafiły skomplikowaną drogą z Egiptu, poprzez Węgry do Polski. Uczyńmy to najdrożsi z wiarą, ucałujmy je serdecznie, jak św. Antoni ucałował św. Pawła. I szepnijmy św. Pawłowi Pustelnikowi: ‘Pawle pomóż mi otworzyć moje serce na Boga i na drugiego człowieka’”.

W tym roku nowenna odprawiana jest w bazylice. Wiąże się to z renowacją Kaplicy św. Pawła I Pustelnika. Świątynia na czas „Pawełek” ustrojona została kolorami flagi paulińskiej: białym przypominającym kolor habitu, żółtym - pustynię egipską, zielonym - palmę żywicielkę Świętego Pustelnika i czarnym - kruka, który przynosił chleb św. Pawłowi. Przy ołtarzu ustawiono obraz z wizerunkiem Patriarchy Zakonu udekorowany kwiatami.

W nieco innej scenerii zostanie odprawione ostatnie nabożeństwa pawełkowe - bazylika będzie wyciemniona, nie będą zapalone wszystkie światła. Na zakończenie emitowane będzie nagranie śpiewów - modlitw mnichów koptyjskich.
 
Ojciec przeor zaznaczył, że podczas nabożeństw pawełkowych są zanoszone modlitwy o jedność „bowiem na każdej liturgii koptyjskiej nasi bracia chrześcijanie, bracia z Egiptu również się o to modlą, aby nic nas nie dzieliło, ale aby wszystkich połączył na zawsze Chrystus”.
 
Agata Bruchwald
Źródło: jasnagora.com
 

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną