Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce

0
0
0
/

W 1997 roku Episkopat Polski ustanowił 17 stycznia jako Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w naszym kraju. Tegorocznym mottem Dnia są słowa "Odtąd nie będziesz się zwał Jakub, lecz Izrael..." (Rdz 22, 2) a miastem centralnych obchodów jest Rzeszów.


17 stycznia nie jest datą przypadkową. Jest to przeddzień rozpoczęcia Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Celem tego dnia jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii.

Każdego roku centralne obchody Dnia Judaizmu odbywają się w jednym z polskich miast. Przygotowywanie go spoczywa na poszczególnych diecezjach. Wiąże się to ze specjalnymi wezwaniami modlitwy powszechnej, nabożeństwami Słowa Bożego, rozważaniami biblijnymi, spotkaniami modlitewnymi czy też spotkaniami z przedstawicielami gmin żydowskich. Odbywają się także okolicznościowe koncerty muzyki, sesje popularnonaukowe czy zwiedzanie synagog.

Komitet ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski prowadzi dialog z przedstawicielami judaizmu. Jego celem jest upowszechnianie postaw dialogu i życzliwości wobec Żydów w środowiskach chrześcijańskich. Powołany w 1996 r. Komitet jest kontynuacją Komisji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem.

Według Piotra Kadlčika - przewodniczącego Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce obecnie do gmin żydowskich w Polsce należy ok. 6 tys. osób a Żydów mieszkających w naszym kraju jest ok. 20 tys.

Po raz pierwszy Dzień Judaizmu w Polsce obchodzono w 1998 r. pod hasłem "Kto spotyka Jezusa Chrystusa, spotyka judaizm." Dzień Judaizmu obchodzony jest również przez inne Kościoły lokalne, np. we Włoszech i Austrii.

Agata Bruchwald
fot. sxc.hu

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną