Kościół

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce

W 1997 roku Episkopat Polski ustanowił 17 stycznia jako Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w naszym kraju. Tegorocznym mottem Dnia są słowa „Odtąd nie będziesz się zwał Jakub, lecz Izrael…” (Rdz 22, 2) a miastem centralnych obchodów jest Rzeszów.

17 stycznia nie jest datą przypadkową. Jest to przeddzień rozpoczęcia Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Celem tego dnia jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii.

Każdego roku centralne obchody Dnia Judaizmu odbywają się w jednym z polskich miast. Przygotowywanie go spoczywa na poszczególnych diecezjach. Wiąże się to ze specjalnymi wezwaniami modlitwy powszechnej, nabożeństwami Słowa Bożego, rozważaniami biblijnymi, spotkaniami modlitewnymi czy też spotkaniami z przedstawicielami gmin żydowskich. Odbywają się także okolicznościowe koncerty muzyki, sesje popularnonaukowe czy zwiedzanie synagog.

Komitet ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski prowadzi dialog z przedstawicielami judaizmu. Jego celem jest upowszechnianie postaw dialogu i życzliwości wobec Żydów w środowiskach chrześcijańskich. Powołany w 1996 r. Komitet jest kontynuacją Komisji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem.

Według Piotra Kadlčika – przewodniczącego Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce obecnie do gmin żydowskich w Polsce należy ok. 6 tys. osób a Żydów mieszkających w naszym kraju jest ok. 20 tys.

Po raz pierwszy Dzień Judaizmu w Polsce obchodzono w 1998 r. pod hasłem "Kto spotyka Jezusa Chrystusa, spotyka judaizm." Dzień Judaizmu obchodzony jest również przez inne Kościoły lokalne, np. we Włoszech i Austrii.

Agata Bruchwald
fot. sxc.hu

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra