Wałęsie udowodniono agenturalną działalność, a Solidarność nadal wręcza nagrody jego imienia.
Pseudonim Lecha Wałęsy jako tajnego współpracownika komunistycznej bezpieki znają w zasadzie już chyba wszyscy, a NSZZ "Solidarność" nadal wręcza nagrody jego imienia. O ileż lepiej brzmiałaby "Nagroda Solidarności im. Anny Walentynowicz".
Nominowanym do tegorocznej Nagrody Solidarności im. Lecha Wałęsy jest Konstantin Trenchev, pochodzący z Bułgarii związkowiec i opozycjonista. Jak informuje na swojej stronie internetowej NSZZ "Solidarność", Trenchev urodził się 8 lutego w miejscowości Stara Zagora na południu Bułgarii. Pobierał nauki we francuskiej szkole w Oran (Algieria), następnie zaś studiował medycynę we Francuskiej Szkole Wyższej i Akademii Medycznej.
Swoją działalność polityczną rozpoczął w 1989 roku, kiedy wraz z kilkoma dysydentami utworzył PODKREPA - związek zawodowy będący zarazem antykomunistyczną, chrześcijańską organizacją zrzeszającą tysiące ludzi w walce z Bułgarską Partią Komunistyczną o demokrację i dekomunizację kraju.
W tym samym roku stał się więźniem politycznym w wyniku oporu, jaki stawiał totalitarnemu systemowi. Wówczas zabrał też głos w sprawie ochrony praw prześladowanych przez reżim bułgarskich muzułmanów.
Dr Trenchev to jeden z siedmiu przywódców opozycji, którzy stworzyli w grudniu 1989 roku Sojusz Sił Demokratycznych – pierwszą antykomunistyczną partię polityczną. Należy do założycieli Niezależnego Stowarzyszenia na rzecz Ochrony Praw Człowieka – pierwszej podziemnej struktury politycznej w Bułgarii. Dr Trenchev był pierwszym przewodniczącym Konfederacji Pracy PODKREPA i sprawował tę ważną funkcję w burzliwych czasach do ostatniego IX Kongresu w lutym 2015, kiedy ustąpił na rzecz wiceprzewodniczącego Dimitara Manolova. Kongres jednomyślnie wybrał go na Honorowego Przewodniczącego.
W czasie swojej długiej kariery związkowej sprawował prestiżowe funkcje wiceprzewodniczącego Międzynarodowej Konfederacji Wolnych Związków Zawodowych (1992-1996), wiceprzewodniczącego Europejskiego Konfederacji Związków Zawodowych (2003-2015), wiceprzewodniczącego EZA (od 2014), wiceprzewodniczącego bułgarskiej Rady Gospodarczej i Społecznej (od jej powstania w 2003 roku).
Jak podkreślają przedstawiciele "Solidarności", którzy wysunęli nominację Trencheva, jest on wybitnym przywódcą, jedną z najbardziej wpływowych politycznie osób w okresie przejściowym, postacią ze znaczącym wkładem w tworzenie demokracji, rozwój społeczeństwa obywatelskiego i przystąpienie Bułgarii do NATO i Unii Europejskiej.
W uznaniu jego zasług dla kraju przyznano mu Order Starej Planiny Pierwszego Stopnia – najwyższe wyróżnienie krajowe, które otrzymał w dniu 50-lecia jego istnienia od Prezydenta Republiki Bułgarii. Jest także Kawalerem Orderu Świętego Grobu (Krzyż Maltański). Dr Trenchev jest żonaty z Koyaną. Ma córkę, Marię. Jest dumny ze swojej prawosławnej wiary, jednak zaznacza, że ma wiele szacunku dla przedstawicieli innych wyznań. Jego motto to: Szczerość i uczciwość to najlepsze strategie!
Nagroda Solidarności po raz pierwszy została przyznana w 2014 roku, w rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce. Laureatem może zostać osoba zasłużona w walce o wolność i prawa człowieka, która przyczyniła się do rozwoju międzyludzkiej solidarności. Wysokość przyznawanej przez Ministra Spraw Zagranicznych nagrody to milion euro.
Karolina Maria Koter
© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Źródło: prawy.pl