Brytyjczycy policzyli ile ich kosztuje członkostwo w Unii Europejskiej
Według analiz przeprowadzonych przez think- tank Open Europe, 33,3 mld funtów (186 mld PLN) wynosi roczny koszt ponoszony przez Wielką Brytanię, wynikający ze 100 najbardziej uciążliwych unijnych regulacji.
Generującymi największe koszty regulacjami jest wdrażanie Strategii Energii Odnawialnej (4,7 mld funtów), regulującego działalność instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych pakietu CRD IV (4,6 mld funtów), dyrektywy o czasie pracy (4,2 mld funtów), pakietu klimatyczno- energetycznego (3,4 mld funtów) oraz dyrektywy w sprawie warunków pracy tymczasowej (2,1 mld funtów).
Jednocześnie podsumowano, że władze zgodziły się na 26 unijnych przepisów, które już w swym założeniu przewidywały, że koszty ich realizacji będą większe od ewentualnych zysków. Kolejne 31 regulacji nie zostało wcześniej sprawdzonych pod kątem ich kosztów i mogących z nich płynąć korzyści.
W kontekście trwającej na wyspach debaty o członkostwie w Unii Europejskiej i propozycjach rozluźnienia wzajemnych relacji z Brukselą, pojawiają się propozycje zastosowania przez Wielką Brytanię tzw. "Opcji Norweskiej".
Open Europe twierdzi, że dla Londynu zmiana statusu relacji z Unią Europejską i wycofanie się z jej politycznych struktur, a pozostanie jedynie w Europejskim Obszarze Gospodarczym (obecnie właśnie Norwegia posiada taki status) było by jednak nieopłacalne. Pozostało by wtedy w mocy 93 ze 100 najbardziej kosztownych regulacji (w tym te dotyczące warunków pracy, polityki klimatycznej czy praw socjalnych), a Wielka Brytania straciła by możliwość wpływania na ich przyszły kształt.
Jakub Klimkowicz
openeurope.org.uk
© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Źródło: prawy.pl