Z zagranicy

Amerykański Marsz dla życia

Ulicami Waszyngtonu przeszła nieogarniona rzeka ludzi protestujących przeciwko legalności aborcji w Stanach Zjednoczonych. Marsz dla Życia co roku organizowany jest w rocznicę jej legalizacji. Tegoroczny Marsz przeszedł już po raz 39. Jego uczestnicy modlili się o to, by w USA zwyciężyła kultura życia.

Marsz dla życia przez Waszyngton przeszedł 23 stycznia. Poprzedziły go dwa dni spotkań, wykładów, koncertów jak również całonocne czuwanie modlitewne.
 
Większość uczestników Marszu dla życia stanowiła młodzież: uczniowie szkół średnich i studenci wyższych uczelni. Wiele osób by zamanifestować swoje poparcie dla życia przyjechało do Waszyngtonu z najdalszych zakątków Stanów Zjednoczonych. Jak podkreślali, nie tylko po to, by domagać się zdelegalizowania aborcji, ale przede wszystkim, by modlić się, aby w ich kraju zapanowała kultura życia.

Jak co roku, katolicy uczestniczyli w nocnym czuwaniu w bazylice Narodowego Sanktuarium Niepokalanego Poczęcia. Zgromadziło ono ponad 10 tys. osób. Podczas wieczornej Mszy kard. Daniel DiNardo, przewodniczący komisji episkopatu amerykańskiego do spraw ruchu pro-life, nawiązał do ostatniej decyzji administracji Baracka Obamy. Dotyczy ona wprowadzenia obowiązku włączenia antykoncepcji do pakietu ubezpieczeń zdrowotnych pracowników większości instytucji kościelnych.
– Nigdy przedtem w historii Stanów Zjednoczonych rząd nie zmuszał obywateli do bezpośredniego nabywania czegoś, co sprzeciwia się naszym przekonaniom – stwierdził hierarcha.

Następnie przewodniczący episkopatu USA kard. Tymothy Dolan pochwalił młodych za radosną inspirację generowaną każdego roku przez uczestników marszu. Przyznał, że po czterdziestu latach legalności aborcji protestujący mogą być kuszeni do poddania się, „ale my się nie poddamy. Nie my, nie tysiące tych, którzy nie spali przez całą noc, aby się modlić”. Nawiązując do czytań mszalnych przypomniał, że to mały Dawid zabił potężnego Goliata.

Podobne marsze do tego, który przeszedł ulicami Waszyngtonu, choć mniejsze liczebnie, odbyły się również w wielu innych miastach Stanów Zjednoczonych.

Agata Bruchwald
Źródło: radiovaticana.org

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra