Afryka walczy z GMO i amerykańskimi koncernami

0
0
0
/

Co łączy Fundację Gatesa i koncern Monsanto? Obydwie firmy usiłują wymusić na narodach afrykańskich uprawę drogich i nieprzetestowanych genetycznie modyfikowanych roślin, w tym przede wszystkim pszenicy i kukurydzy.

 

- Stany Zjednoczone, największy producent materiału siewnego GMO, poszukuje nowych rynków zbytu dla amerykańskich nasion w Afryce. Strategia polega na promowaniu wśród narodów afrykańskich wprowadzania praw gwarantujących zaspokojenie interesów producentów nasion i roślin zamiast ochrony Afrykanów od potencjalnych zagrożeń, jakie niesie za sobą GMO - tłumaczyła Haidee Swanby z Afrykańskiego Centrum dla Biobezpieczeństwa, autorka specjalnego raportu w tej sprawie, czyniąca wysiłki, aby zahamować rozprzestrzenianie się organizmów modyfikowanych genetycznie i informować rolników o konsekwencjach stosowania tego typu materiału siewnego.

 

Wspomniany raport jak na dłoni pokazuje, w jaki sposób gigant nasienniczy Monsanto wpływa na afrykańskie prawodawstwo w celu uzyskania korzystnych dla siebie zapisów, w szczególności jeśli chodzi o pszenicę i o kukurydzę.

 

- Południowoafrykańscy farmerzy mają za sobą ponad 16 lat doświadczeń w uprawie roślin modyfikowanych genetycznie w tym pszenicy, soi i bawełny, jednakże obietnice, że ziarna GMO zapewnią bezpieczeństwo żywnościowe, dotychczas się nie spełniły. A wręcz przeciwnie. Bezpieczeństwo żywnościowe południowej Afryki spadło w sposób znaczący - mówiła Haidee Swanby, podkreślając, iż korzyści finansowe z upraw GMO odnoszą jedynie nieliczni, dobrze zaopatrzeni farmerzy. Zdecydowana większość afrykańskich rolników, których nie stać na to, aby zapewnić wzrastającemu ziarnu dostatecznej ilości nawozu i pestycydów, nie jest w stanie uzyskać pożądanych plonów, obiecywanych im przez producentów ziarna - tłumaczyła.

 

Afryka, ze względu na niestabilną sytuację polityczną wydaje się być obszarem sprzyjającym korporacjom zajmującym się inżynierią genetyczną, jako że kontrola państw nad ich działalnością w sposób automatyczny zostaje obniżona, natomiast tamtejsza rzeczywistość sprzyja korupcji. Trudno zatem oczekiwać, aby ze strony odpowiedzialnych za rolnictwo ministrów, farmerzy otrzymywali rzetelne informacje, czym naprawdę jest przemysł GMO.

 

Anna Wiejak

 

Źródło: Global Research


© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną