Największy Orszak Trzech Króli, po raz jedenasty, przeszedł ulicami Warszawy. Orszak rozpoczął się na Placu Zamkowym. O godz. 12:00 zebrani obejrzeli na telebimach transmisję modlitwy „Anioł Pański” z Watykanu, po której Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz rozpoczął Warszawski Orszak i poprowadzi go do Stajenki na placu Zwycięstwa.

 

Z balkonu na Zamku Królewskim fanfary odegrał Jacek Jurkowski. Przy ich dźwiękach z dziedzińca Zamku wyszli Trzej Królowie i odegrali scenę „Olśnienia”.

 

Przed królewskimi Orszakami, w drogę do Betlejem, wyruszył Orszak Rodzinny, który byłprowadzony przez Brzemienną Świętą Rodzinę z osiołkiem. Orszaki mijały rozstawione sceny, na których ukazano walkę dobra ze złem, aniołów z diabłami, i pokus, jakie czyhają na ludzi. Między innymi sceny (mansjony): Dwór Heroda (grupa teatralna z Duszpasterstwa Akademickiego „Arka”), Gospoda (studenci z Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”), Chóry Anielskie (chór ze Szkoły Sióstr Nazaretanek), Walka Dobra ze Złem (Niepubliczne Gimnazjum Wyspa JP2 i szkoły im. Ks. Jana Twardowskiego), Pasterze (Teatr "Biedronka" działający przy szkołach Stowarzyszenia "Sternik"), Brama Anielska (szkoła „Strumienie”).

 

Do Betlejem: Król Afrykański podróżował na wielbłądzie, Król Azjatycki na platformie ciągniętej przez kulisów, a Król Europejski – na tronie umieszczonym na rikszy, jego orszakowi towarzyszyły alpaki prowadzone na smyczy przez dzieci.

 

Barwne Orszaki przeszły Krakowskim Przedmieściem i ulicą Królewską na plac przed grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie wraz z pasterzami oddały pokłon Dzieciątku Jezus. Na placu kolędy odśpiewał chóru Centrum Myśli Jana Pawła II pod dyrygenturą p. Jana Krutula, a później chór warszawskich studentów pod przewodnictwem p. Aleksandry Siekierzyńskiej.

 

Na placu ustawione były zagrody ze zwierzętami (wielbłąd, alpaki, osioł, kozioł, owieczki i drapieżne ptaki). Dzieci biorące udział w Orszaku otrzymały Skrzynie Skarbów wypełnione cukierkami i niespodziankami, a pozostałe dzieci wzięły udział w grze z nagrodami.

 

W trakcie orszaku wolontariusze rozdawali uczestnikom korony, śpiewniki i nalepki, a także zbierali pieniądze do puszek na publiczną zbiórka pieniędzy „Podaruj dzieciom wakacje”, z której dochód zostanie przekazany na dofinansowanie wakacyjnych wyjazdów dla dzieci i młodzieży z ubogich rodzin.

 

Orszaki przeszły ulicami 22 miejscowości w 13 krajach. Część organizatorów zagranicznych Orszaków, to polscy misjonarze i misjonarki. Polacy sfinansowali uczestnikom zagranicznych marszy korony, sztandary, chorągiewki, balony i nalepki, oraz śpiewniki przede wszystkim w języku polskim, ale także w rumuńskim i ukraińskim.

 

Kolejny raz Orszak przeszedł ulicami: Bukaresztu (Rumunia), Burhinyi (Kongo), Chicago (Stany Zjednoczone), Eastbourne i kilku londyńskich parafii (Wielka Brytania), Kibeho, Kigali i Masaki (Rwanda), Monachium (Niemcy), Weissenkirchen in der Wachau (Austria), Żytomierza i Kamienia Podolskiego (Ukraina), Betlejem (Palestyna), Cochabamba, Montero i Sukre (Boliwia), Fastiw i Zabłotów (Ukraina), Kapszagaj (Kazachstan), Lyon (Francja), Sződliget (Węgry), Vils (Austria).

 

Jan Bodakowski